Ruszyły zapisy na 3. Milę Pamięci Ofiar Komunizmu

Pierwszą częścią tegorocznej Biegowej Triady Niepodległości były czerwcowe Biegi Solidarności, rozgrywane z okazji Lubelskiego Lipca ‘80. 3. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu będzie kolejnym, drugim biegiem z cyklu

Już po raz trzeci w Lublinie odbędzie się Mila Pamięci Ofiar Komunizmu. To jedyny taki bieg w Polsce, organizowany od 2016 r. zawsze w okolicach rocznicy 17 września 1939 r., czyli daty napaści ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”, a współorganizatorami Kuratorium Oświaty w Lublinie, Region Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność” i IPN Oddział Lublin.

Bieg upamiętnia 170 milionów ofiar bestialskiego systemu komunistycznego na całym świecie, w tym ofiar poniesionych przez naród polski, walczący o wolność z nieludzkim systemem.

Tegoroczny bieg na dystansie 1 mili lądowej (1609 m) odbędzie się 15 września w Parku Ludowym i będzie drugą częścią Biegowej Triady Niepodległości, rozgrywanej w ramach cyklu trzech biegów Niepodległości.

– Zawody skierowane są do uczniów szkół podstawowych kl. IV-VIII, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Do startu razem z uczniami zapraszamy rodziców, opiekunów i nauczycieli. W bieżącej edycji wszyscy zawodnicy na mecie biegu otrzymają unikalny medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości . Wizerunek graficzny medalu uzupełni kolekcję medalową Lubelskiej Triady Niepodległości. Jest to jedyny taki medal w Polsce utworzony z trzech części – mówi Marek Wątorski, dyrektor biegu.

Pierwszy medal uczestnicy zdobyli, kończąc 26. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” Medal drugi do kolekcji zdobędą na mecie 3. Mili Pamięci Ofiar Komunizmu, ostatni – 11 listopada, po Biegu Niepodległości.

Na zwycięzców 3. Mili Pamięci Ofiar Komunizmu czekają upominki przygotowane przez Lubelski Oddział IPN, współorganizatora biegu. Puchary otrzymają najliczniejsze reprezentacje szkolne w kategorii: szkoła podstawowa i szkoła ponadpodstawowa złożone z uczniów, rodziców i nauczycieli. Organizator przewidział również dodatkowe losowanie medali niepodległości z pierwszego biegu triady. Rozpoczęły się już zapisy do biegu. Przyjmowane są tylko drogą elektroniczną na stronie: www.solidarnoscrodzin.pl.

Obowiązuje limit zawodników – 555 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń
Zapis na (link https://zapisy.ultimasport.pl/zapisz/415) BAS