Rynek nieruchomości w Lublinie – jak zmieniał się na przestrzeni ostatnich lat?

W Polsce od kilku lat panuje boom na zakup mieszkań. Lepsza dostępność kredytów hipotecznych, więcej inwestycji, a przede wszystkim rządowe programy spowodowały, że rynek nieruchomości w naszym kraju rozwinął się w rekordowym tempie. Boom mieszkaniowy był zauważalny w każdym regionie Polski, również w Lublinie. Jak prezentowała się sytuacja na rynku nieruchomości w ciągu ostatnich lat w największym mieście Lubelszczyzny?

Lublin to miasto wojewódzkie, niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym, ale i inwestycyjnym. Na jego atrakcyjność wpływa również zaplecze uniwersyteckie. Wszystkie te aspekty znajdują odzwierciedlenie w sytuacji na lokalnym rynku nieruchomości. Ta w ostatnich latach nie różniła się znacząco od sytuacji na rynku nieruchomości w pozostałych częściach kraju. Lublin podobnie, jak inne duże miasta w Polsce przeżywał prawdziwe prosprity inwestycji mieszkaniowych. Co ważne, choć nie zalicza się do największych i najatrakcyjniejszych pod względem inwestycji miast w Polsce, Lublin może pochwalić się bardzo stabilną sytuacją na rynku nieruchomości.

Początki dynamicznego rozwoju

Podobnie jak w przypadku innych dużych ośrodków w Polsce, rynek nieruchomości w Lublinie rozwija się w szybkim tempie od 2014 roku. Zapowiedź hossy mieszkaniowej była już jednak zauważalna w 2013 r., kiedy w samym Lublinie do użytku oddanych zostało aż 2358 nowych mieszkań. Rok później było ich już nieco mniej, ale liczba wciąż była zadowalająca – 1336. Wówczas za mkw. płaciliśmy ok. 4500 zł w przypadku mieszkań deweloperskich. Od tego czasu ceny mieszkań w Lublinie systematycznie rosły, co odpowiadało ogólnokrajowej tendencji na rynku.

Największy wzrost zanotowano w 2015 r., szczególnie w ostatnim kwartale. Wówczas za mkw. mieszkania z pierwszej ręki płaciliśmy średnio 4900 zł. Z kolei mieszkania z rynku wtórnego dostępne były za średnio 4561 zł za mkw.. Lublin zajmował wówczas 8. miejsce pod względem wysokości ceny za mkw. spośród 17 miast w Polsce. – W przypadku Lublina zauważalny był jeszcze jeden aspekt charakterystyczny dla dużych ośrodków miejskich. Ceny mieszkań w samym Lublinie były znacznie wyższe niż lokali dostępnych w całym województwie – wyjaśnia specjalista ds. nieruchomości z KtoryEkspert.pl. – Różnica ta widoczna była szczególnie w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Na przestrzeni ostatnich trzech lat za mieszkanie z drugiej ręki płaciliśmy średnio 5026 zł w samym Lublinie i 4714 zł w woj. lubelskim.

Rekordowy rok

W 2016 roku ceny mieszkań nieco spadły, co widoczne było również w innych miastach. Zdecydowanie największy spadek zanotowano między II a III kwartałem ubiegłego roku. Wtedy za mieszkanie deweloperskie o metrażu 40-50 mkw. w Lublinie płaciliśmy średnio 4600 zł. Mimo chwilowego osłabienia, eksperci zgodnie przyznają, że dla rynku nieruchomości to właśnie 2016 rok był rekordowy. Od trzeciego kwartału 2016 roku ceny mieszkań poszły mocno w górę. – W przypadku mieszkań najbardziej popularnych w Lublinie, czyli o metrażu 60-70 mkw. roczna zmiana wyniosła aż 7-8 proc. – wylicza ekspert. – Z kolei za mieszkanie o metrażu 40-50 mkw. płaciliśmy średnio 4900 zł za mkw. . Na rynku wtórnym cena za 1 mkw. wynosiła od 4500 zł według raportu WGN. W porównaniu ze stolicą, gdzie za nowe mieszkanie płaciliśmy średnio 7800 zł za mkw. to wciąż niewiele, ale warto podkreślić, że ceny mieszkań w Lublinie były w 2016 roku znacznie wyższe niż w Łodzi, gdzie średnio cena mieszkania nie przekraczała 4000 zł za mkw.

Najnowsze wyniki

2017 rok na rynku nieruchomości rozpoczął się bardzo dobrze, bo wciąż utrzymywała się zwyżkowa tendencja z 2016 roku. Podobnie było w Lublinie, gdzie w tym roku średnia cena za mieszkanie od początku roku utrzymuje się powyżej 5000 zł za mkw. W I kwartale 2017 r. najwięcej płaciliśmy za mieszkania o metrażu 40-50 mkw. – 5195 zł, najmniej za mieszkania do 70 mkw. – 4816 zł jak donosi Puls Biznesu. Z kolei we wrześniu 2017 r. ceny ofertowe mieszkań w Lublinie wynosiły średnio 5239 zł za mkw. w przypadku mieszkań deweloperskich i 5164 zł za mkw. przy mieszkaniach wtórnych co potwierdza Bankier.pl.

Zdecydowanie w 2017 r. wzrosła atrakcyjność mieszkań z drugiej ręki, które najczęściej są bardzo dobrze zlokalizowane, ale w tym przypadku ważną rolę odgrywało też włączenie w 2016 r. mieszkań z rynku wtórnego do programu „MdM”, choć w tym przypadku limit jest dużo niższy niż średnia cena mieszkania oferowana na rynku i wynosi 3974 zł.

Lublin to jedno z nielicznych miast w Polsce, gdzie ceny mieszkań na obu rynkach są tak do siebie zbliżone. To pokazuje też, że mieszkanie w Lublinie, niezależnie od stanu to bardzo dobra inwestycja. Ceny mieszkań utrzymują się tu na dobrym poziomie i sytuują Lublin w połowie stawki najlepiej rozwiniętych rynków nieruchomości w Polsce. Perspektywy na przyszły rok dla większości miast są jednak mniej optymistyczne. Eksperci zapowiadają, że ceny mieszkań zaczną spadać, a hossa szybko się skończy, czego przyczyną będzie między innymi brak wsparcia dla kupujących ze strony rządu.

Artykuł sponsorowany