Rynek usług księgowych w Lublinie

Rynek usług księgowych do 2014 roku stał się bardziej otwarty dla osób, które nie posiadają Certyfikatu Ministra Finansów. Stało się tak za sprawą deregulacji zawodów.

Przed rokiem 2014 koniecznością było, aby każdy, kto chciał pracować w biurach rachunkowych lub prowadzić księgowość w dużych firmach, musiał posiadać wspomniany wcześniej dokument. Pozwalał on na weryfikację wiedzy określonego kandydata, którego dane przedsiębiorstwo chciało przyjść na stanowisko księgowego.

Po deregulacji, w całej Polsce od roku 2014 zaczęło przybywać firm, które świadczą usługi finansowe. Również w Lublinie sporo ich przybyło. w znanym spisie firm (Panorama Firm) zarejestrowało się ponad 60 przedsiębiorstw, które w Lublinie świadczą usługi księgowe, zaś  Centrum Informacji Księgowej podaje, że certyfikowanych biur rachunkowych w samym mieście jest 17, zaś na jego obrzeżach znajdują się jeszcze 3.

Specjalizacje, jakie można odnaleźć w księgowości

Patrząc na usługi księgowe, nie tylko w Lublinie, nie należy patrzeć na księgowego przez pryzmat lat 90-tych. To właśnie one sprawiły, że osoba zajmująca się rozliczeniami postrzegana jest jako nudziarz, który ma monotonną pracę. W związku z tym, niewiele osób w tym okresie chciało angażować się w taki zawód. Unikali go szczególnie ci, którzy pragnęli samorealizacji i ambitnych zadań. Dopiero zmiany handlowe, podatkowe i prawne, które dokonały się na przestrzeni 20 lat spowodowały, że relacje na linii finanse firmy – księgowość – podatki drastycznie się zmieniły, przez co księgowy ze zwykłego pracownika stał się partnerem firmy, który odpowiedzialny był za jej doskonały rozwój finansowy. Również komputeryzacja sprawiła, że obliczenia stały się o wiele prostsze, zaś księgowy stał się odpowiedzialny za podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących firmy, w której pracuje.

W związku z powyższymi zmianami, księgowość stała się tak obszerną dziedziną, iż musiano ją podzielić na różne specjalności, a księgowy stał się osobą, która musi posiąść wiedzę z zakresu rachunkowości, księgowości, prawa podatkowego. Dodatkowo musi znać przepisy regulujące sprawozdawczość finansową przedsiębiorstw, jak również programy księgowe, którymi może wspomóc się w codziennej pracy. w związku z powyższym osoba pracująca w księgowości lub w biurze księgowym musi odznaczać się umiejętnościami analitycznego myślenia, jak również doskonałą organizacją pracy.

Pojawienie się nowych obowiązków w zawodzie księgowego sprawiło, że zawód ten musiano podzielić na różne specjalizacje. W związku z tym, nowe i już istniejące biura rachunkowe (nie tylko w Lublinie, ale również w całym kraju), aby być konkurencyjnymi, zmuszone były wdrożyć nowości. To, o czym powinni pamiętać księgowi, to nieustanne zgłębianie wiedzy, która pozwoli im sprostać oczekiwaniom szefa i klienta.

Przeglądając oferty biur rachunkowych, również tych, które znajdują się w Lublinie, da się zauważyć dwie drogi działania. Jedne firmy świadczące usługi finansowe starają się być dobrymi we wszystkich dziedzinach, inne zaś specjalizują się w jednej. Która droga jest lepsza? Odpowiedź na to pytanie jest trudna.

Usługi księgowe można podzielić na następujące specjalności: audyt wewnętrzny, doradztwo finansowe oraz podatkowe, controlling oraz rachunkowość i finanse. Każda z wymienionych specjalności wymaga innych umiejętności, dlatego dobrze jest się zastanowić, czego tak naprawdę oczekujemy, jako klient biura rachunkowego. Nawet, jeżeli wybierzemy to, które specjalizuje się w jednej dziedzinie, to z pewnością, zadając pytanie na inny temat, uzyskamy odpowiedź. Często jest bowiem tak, że księgowi wspomagają się wzajemnie, dzieląc się swoją wiedzą.

To, co powinien sprawdzić klient w biurze rachunkowym, to certyfikat, jaki powinno posiadać biuro wykonujące usługę. Musi on pamiętać, że każda specjalność posiada inny dokument. Dzięki temu osoby, które prowadzą dane biuro i zajmują się daną sprawą, wykazują się pełnym profesjonalizmem. To, na co powinny być przygotowane firmy zajmujące się usługami finansowymi, to fakt, że wiele obsługiwanych przedsiębiorstw wymaga posiadania Certyfikatu wydanego przez Ministra Finansów. Czują się wtedy bezpieczne w rękach firmy świadczącej dla nich usługi finansowe.

Wpis powstał przy współpracy specjalistów z Biura Rachunkowego InPlus

Artykuł sponsorowany