Samochód elektryczny lub hybrydowy – ile kosztuje ubezpieczenie?

Samochody elektryczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Na polskim rynku nadal jednak stanowią niszę. Auta będące ukłonem w stronę ekologii są też ciche i niedrogie w utrzymaniu. A jak wygląda kwestia ich ubezpieczenia? Ile za ubezpieczenie samochodu elektrycznego lub hybrydowego muszą zapłacić właściciele?

Samochody elektryczne i hybrydowe nie cieszą się jeszcze w Polsce największą popularnością. Ciągle jednak przybywa ich na polskich drogach. W obliczu takiego stanu rzeczy, na wysokości zadania musieli stanąć także ubezpieczyciele, przygotowując ofertę skrojoną na miarę potrzeb takich aut. Pozostaje tylko pytanie – czy ubezpieczenie dla elektryka czy hybrydy będzie tak samo drogie, jak cena samego auta? 

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego – to musisz wiedzieć!

Poruszając się po polskich drogach możemy zobaczyć coraz więcej aut zasilanych całkowicie lub częściowo prądem. W porównaniu do liczby samochodów spalinowych, nadal jest to jedynie kropla w morzu. Dla niektórych zaporowa może okazać się się także ich cena wyjściowa. Okazuje się jednak, że sposobem na otarcie łez może być jednak stawka ubezpieczenia elektryka. Eksperci Beesafe wskazują, że składki ubezpieczenia OC dla posiadaczy aut elektrycznych i hybrydowych należą do najniższych na rynku. Nieco inaczej będzie wyglądała kwestia dobrowolnego ubezpieczenia AC – za nie zapłacą z kolei o wiele więcej niż właściciele klasycznego benzyniaka. Jak duże będą to różnice? Ceny ubezpieczenia dla auta zasilanego benzyną, a ceny dla elektryków możemy z łatwością porównać korzystając z kalkulatora OC.

Jakie ubezpieczenie dla elektryka i hybrydy wybrać?

Decyzja o zakupie auta na prąd być może dla wielu nie była najłatwiejsza. Samochód taki to niezła inwestycja, na którą nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Kolejnym dylematem po nabyciu auta jest jego ubezpieczenie. Jaką ochronę dla elektryka czy hybrydy wybrać? Odpowiedź jest prosta – podobną jak dla klasycznego auta na benzynę. 

Niezbędne i obowiązkowe jest oczywiście ubezpieczenie OC. W przypadku samochodów na prąd mówimy zazwyczaj o autach nowych i bardzo drogich, a fakt ten generuje z kolei zasadność posiadania ubezpieczenia Autocasco. Nie trzeba chyba zaznaczać, że przydatny może być także pakiet ubezpieczeń obejmujących także NNW czy pomoc Assistance. Wydaje się, że to może być zbędne? A wyobraź sobie, że na środku drogi rozładowała Ci się bateria… Co robisz? Dzwonisz właśnie po wsparcie Assistance. 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na prąd?

Nie ma co ukrywać, że największym wydatkiem w przygodzie z autem elektrycznym będzie jego cena wyjściowa. Nadwyrężony budżet uspokoi nieco cena ubezpieczenia OC – sprawdzając składkę polis dla elektryków czy hybryd w kalkulatorze OC zauważymy, że należą one do najniższych na rynku. Czynnikiem, który na nowo może ponieść nieco ciśnienie posiadaczom elektryków może być z kolei cena ubezpieczenia Autocasco. Ta z kolei będzie zdecydowanie wyższa niż w przypadku auta na benzynę. Skąd taka przebitka? 

Jednym z czynników decydujących o wysokości składki AC jest oczywiście wartość samego pojazdu i koszty jego napraw – a te będą naprawdę wysokie. Stosunkowo wysokie są też koszty likwidacji szkody. Specjaliści Beesafe zauważają także, że niemałe znaczenie ma też dostępność części do samochodów na prąd. Zazwyczaj nie są to części znajdujące się na stanie w warsztacie, więc w wielu przypadkach okaże się konieczne ich specjalne sprowadzenie. Mimo wszystko, nadal naprawa auta z ubezpieczenia Autocasco okaże się o wiele łatwiejsza i bardziej opłacalna niż likwidacja szkody na własną rękę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here