Samochód w leasingu – czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Krótka analiza

Leasing to rozwiązanie, które cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością, szczególnie od kiedy stał się dostępny również dla osób fizycznych, a nie tylko – jak wcześniej – dla podmiotów gospodarczych. Czy ta popularność jest zasłużona? Czy samochód w leasingu rzeczywiście stanowi opłacalną opcję?

Czym jest leasing?

Zanim przejdziemy do rozważania opłacalności leasingu, spróbujmy wyjaśnić, czym właściwie jest. Słowo „leasing” pochodzi z języka angielskiego, od czasownika „to lease”, po polsku „wynająć”, „wydzierżawić”. Leasing to nic innego, jak udostępnienie mienia przez jedną stronę (leasingodawcę) drugiej (leasingobiorcy), w zamian za gratyfikację określoną umową leasingu. Leasingodawca pozostaje właścicielem mienia, natomiast leasingobiorca jest jedynie użytkownikiem. Brzmi to podobnie, jak definicja wynajmu, jednak w Polsce słowa te mają nieco odmienne znaczenia – różnica polega na tym, że po zakończeniu leasingu użytkownik ma prawo wykupić mienie, natomiast przy wynajmie własność zawsze pozostaje po stronie wynajmującego.

Samochód w leasingu w praktyce

Standardowo umowa  na samochód w leasingu określa czas trwania leasingu, wysokość raty oraz kwotę wykupu. Raty leasingowe to comiesięczna opłata za możliwość użytkowania auta, kwota wykupu natomiast to suma, którą będziemy musieli przekazać na rzecz leasingodawcy chcąc wejść w posiadanie pojazdu po zakończeniu umowy. Zarówno do raty jak i kwoty wykupu leasingodawca dolicza sumę, która gwarantuje mu opłacalność transakcji. Ponadto większość firm leasingowych wprowadza opłaty za dodatkowe usługi, takie jak cesja na osobę trzecią (jeśli chcemy, aby leasingowanym przez nas autem mógł jeździć ktoś inny) lub zmiany w harmonogramie spłaty.

Umowę leasingową jest natomiast znacznie łatwiej zawrzeć niż uzyskać kredyt bankowy.

Zalety i wady

Leasing ma wiele zalet, które okażą się szczególnie ważne z punktu widzenia przedsiębiorców. Przede wszystkim kwestia odliczania podatku VAT – korzystając z leasingu możemy odliczyć go dwukrotnie – przy rozliczaniu rat leasingowych i przy rozliczaniu wykupu.

Warto zaznaczyć, że wykup samochodu leasingowanego nie jest naszym obowiązkiem, ale prawem – jeśli chcemy, możemy po zakończeniu leasingu zwrócić go właścicielowi bez konsekwencji.

Minusem leasingu jest wyższy koszt całkowity. Ponadto, posiadając samochód w leasingu, musimy spełnić kilka warunków np. serwisować go we wskazanym przez leasingodawcę serwisie oraz zgłaszać do leasingodawcy nawet najmniejsze usterki i naprawy, co bywa kłopotliwe.

Artykuł sponsorowany