Samorządy pod lupą prokuratora

Prokuratura Rejonowa w Chełmie sprawdza, czy lokalne samorządy nie pobierają opłat za parkowanie w dni wolne od pracy. Zdarza się to m.in. nad zalewem „Dębowy Las” w gminie Żmudź.

Według ustawy o drogach publicznych opłaty w strefie płatnego parkowania pobierane są „w określone dni robocze”. Jakiś czas temu zastępca Prokuratora Generalnego do wszystkich prokuratur rejonowych rozesłał pismo, z którego wynika, że sobota nie jest dniem roboczym. Samorządy, które w dni wolne od pracy pobierają opłaty za postój samochodów na wyznaczonych parkingach, powinny zmienić stosowne uchwały i opłaty takie wycofać. Informowaliśmy już w „Nowym Tygodniu”, że włodawska prokuratura zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie podjętą przez gminę Włodawa uchwałę o naliczaniu opłat za parkowanie na obwodnicy Jeziora Białego.
Prokuratura Rejonowa w Chełmie, działając zgodnie z odgórnymi zaleceniami również musi prześwietlić samorządy na terenie swej jurysdykcji, które urządziły strefy płatnego parkowania w weekendy. Przykładem może być gmina Żmudź, gdzie przed zalewem w Wołkowianach funkcjonuje płatny parking. Opłaty są pobierane także w weekendy. Stawkę ustalono na 3 zł za cały dzień.

– Zebrane kwoty były niewielkie – mówi Łukasz Burak, zastępca wójta gminy Żmudź. – Przeznaczaliśmy je na wywóz śmieci czy też koszenie terenu wokół zbiornika.
Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości parkowanie w weekendy przy zalewie w Wołkowianach stanie się bezpłatne. (mo)