Sekrety sekretarzy

Rozbieżność w wysokości ubiegłorocznych dochodów najlepiej i najgorzej zarabiających sekretarzy włodawskich gmin jest przepastna – wynosi aż 50 tys. zł. Na pierwszym miejscu znalazł się Andrzej Kratiuk, którego pensja wyniosła 112 tys. zł. O takich zarobkach tylko marzyć może np. Jolanta Goleman z Hanny, która zarobiła „jedynie” 62 tys. zł. Z kolei największy majątek zgromadził Romuald Pryll z Hańska, który jest też przewodniczącym rady powiatu.

Krzysztof Małecki, sekretarz gminy miejskiej Włodawa, na koncie uskładał 29 tys. zł. Ma mieszkanie wycenione na 410 tys. zł i garaż wart 25 tys. zł (obie nieruchomości wchodzą w skład małżeńskiej wspólności majątkowej). Z tytułu zatrudnienia w UM Włodawa zarobił w ub.r. 79 tys. zł. Jeździ citroenem c4 z 2006 r. Zaciągnął kredyt hipoteczny na kwotę 410 tys. zł i gotówkowy na 50 tys. zł. Limit na koncie wykorzystał w wysokości 26 tys. zł.
Andrzej Kratiuk, sekretarz gminy Włodawa, zaznaczył, że składniki majątku wchodzą w skład małżeńskiej wspólności. Swój dom oszacował na 200 tys. zł. Wskazał też gospodarstwo rolne za 15 tys. zł i trzy działki budowlane z dwoma budynkami gospodarczymi i jednym mieszkalnym o łącznej wartości 50 tys. zł. W UG Włodawa zarobił 112 tys. zł. Dodatkowe 3 tys. zł otrzymał jako przewodniczący spółki wodno-ściekowej Korolówka-Osada z tytułu ryczałtu za samochód. Jako mienie ruchome podał peugeota 407 z 2007 r. (18 tys. zł). Zaciągnął kredyt hipoteczny w kwocie 202 tys. zł.
Romuald Pryll, sekretarz gminy Hańsk, majątek dzieli z żoną. Zaoszczędził 142 tys. zł. Ma dom oszacowany na 135 tys. zł, dwa mieszkania o łącznej wartości 125 tys. zł i cztery działki warte razem 12 tys. zł. Zeszłoroczne dochody: w UG Hańsk zarobił 96 tys. zł (w tym 12 tys. zł otrzymał w ramach nagrody jubileuszowej), fundusz socjalny (850 zł), dieta radnego powiatowego (22 tys. zł).
Ryszard Stępniak, sekretarz gminy Stary Brus, również majątek dzieli z żoną. Uskładał 14 tys. zł. Wskazał dom wart 100 tys. zł. Prowadzi gospodarstwo rolne wycenione na 24 tys. zł. W ub.r. osiągnął z niego dochód w wysokości 2,7 tys. zł. Na stanowisku sekretarza zarobił 71 tys. zł (brutto). Jeździ vw bora z 2003 r.
Barbara Kupisz, sekretarz gminy Urszulin, na koncie ma 6 tys. zł. Swój dom wyceniła na 50 tys. zł, a gospodarstwo rolne na 10 tys. zł, na którym zarobiła w ub.r. 8,8 tys. zł. Wskazała też działkę i las o łącznej wartości 10 tys. zł. Wszystkie nieruchomości wchodzą w skład małżeńskiej wspólności majątkowej. Jej ubiegłoroczny dochód wyniósł 80 tys. zł. Auto: opel astra z 2006 r. Jest zadłużona na 6,8 tys. zł.
Mariusz Jachimczuk, sekretarz gminy Wola Uhruska, zaoszczędził 11 tys. zł (małżeńska wspólność majątkowa). Ma 1/2 udziału w domu wycenionego na 60 tys. zł (małżeńska wspólność majątkowa) i gospodarstwa rolnego za 10 tys. zł. Wskazał też 101/213 udziału w mieszkaniu o wartości 213 tys. zł. Zasiada w radach nadzorczych dwóch spółek (Przedsiębiorstwo Usługowo-Wytwórcze sp. z. o. o. w Woli Uhruskiej i Wirtualne Powiaty 3 sp. z. o. o. w Łęcznej). Z tego tytułu osiągnął w 2016 r. łączny dochód w wysokości 8 tys. zł. Jego wynagrodzenie ze stosunku pracy wyniosło w ub.r. 81 tys. zł. Działalność wykonywana osobiście przyniosła mu 592 zł, a świadczenie wychowawcze dodatkowe 4,5 tys. zł. Wraz z żoną i inną osobą zaciągnął kredyt hipoteczny i ma do spłaty jeszcze 13,7 tys. zł.
Jolanta Goleman, sekretarz gminy Hanna, w oświadczeniu wskazała jedynie samochód osobowy renault megane z 2011 r. o wartości 12 tys. zł (małżeńska wspólność majątkowa). Dochody: z tytułu zatrudnienia w UG Hanna (62 tys. zł), z tytułu zatrudnienia w GOPS w Hannie (2 tys. zł), dieta członka Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (900 zł), ZFŚS (900 zł).
Sekretarza nie ma w gminie Wyryki. Wójt od wielu lat co jakiś czas szuka kandydata na to stanowisko, ale do tej pory odpowiedni kandydat się nie zgłosił. (sr)