Seniorzy świętowali

Mogą pochwalić się bardzo szeroką działalnością i ogromną rzeszą członków. Razem zwiedzają bliższe i dalsze okolice i wzajemnie dbają o siebie. W miniony piątek świdnicki oddział PZERiI świętował swoje 60-te urodziny.

W 1956 roku Świdnik był jeszcze bardzo młodym miastem. W PZL właśnie startowała produkcja śmigłowców, a na terenie miasta powstawały nowe bloki i ulice. Również w tym czasie z powiatowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Lublinie utworzył się świdnicki oddział. Od tego czasu zmieniał się skład miejskiego koła, ale należący do niego członkowie wyraźnie zaznaczali swoją obecność w Świdniku.
– Bardzo cieszy mnie, że na terenie naszego miasta działa tak wiele grup i organizacji, które angażują się i same aranżują wiele przedsięwzięć – mówił Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Gmina kibicuje wszelkim oddolnym aktywnościom, przede wszystkim wspierając je również finansowo. Ich zaangażowanie w życie kulturalne i artystyczne pozytywnie wpływa na rozwój miasta i całej społeczności, którą reprezentują.
W miniony piątek członkowie świdnickiego oddziału wraz z przedstawicielami władz miasta, powiatu i wielu innych instytucji uczcili 60-lecie swojego powstania. Jak podkreślali zaproszeni na wydarzenie goście, działalność świdnickiego oddziału PZERiI jest bardzo ważna, bo umożliwia osobom starszym rozwijanie swoich zainteresowań, ale nie tylko.
– Szczególne znaczenie mają działania organizowane przez związek, które integrują środowisko oraz umożliwiają seniorom i osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w życiu społeczności lokalnej – mówił podczas uroczystości Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki. – Bez państwa pomocy mieliby oni utrudniony kontakt ze środowiskiem, czasami poczucie osamotnienia i bezradności. Działania państwa pomagają ludziom budować wiarę w innych ludzi. Z okazji jubileuszu życzę państwu wielu sukcesów w pracy, wytrwałości w działaniu i radości, która towarzyszy ludziom mającym poczucie działania na rzecz dobra wspólnego.
Członkowie związku współpracują również z wieloma instytucjami na terenie miasta i powiatu, odwiedzają placówki oświatowe, działają również w świdnickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Świdnickim oddziałem od 2002 roku zarządza Teresa Celej. Od 10 lat miejscy emeryci i renciści mają również swój sztandar.
Podczas piątkowej uroczystości nie zabrakło życzeń kolejnych lat działalności. Z kolei burmistrz Świdnika wyróżnił 11 członków związku odznaczeniami miejskimi. (kal)

Odznaczenia otrzymali:

Amicus Civitatis: Anna Stachyra
Bene Merenti Civitati Świdnik: Wiesława Brzuś i Anna Brendler
Nil Virtuti Civili Invium: Teodozja Kierepka, Danuta Kobylańska, Elżbieta Mularczyk, Elżbieta Płoszaj-Sowa, Lucyna Portka, Lucyna Pulińska, Władysław Stachyra, Wiesława Waniowska