Setki pobiegły dla Wyklętych

28 lutego odbył się III Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chełmie w hołdzie żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego. Organizatorem imprezy była Fundacja Wolność i Demokracja, Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej i Rozwoju „Activitas”. Patronat nad przedsięwzięciem sprawowała poseł Beata Mazurek.
Zanim zawodnicy pojawili się na linii startu w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie odprawiono mszę w intencji zamordowanych Żołnierzy Wyklętych. Następnie kombatanci, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, delegacja w imieniu poseł Beaty Mazurek oraz członkowie i radni chełmskiego PiS złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą żołnierzom podziemia zamordowanym i prześladowanym przez NKWD i UB przy ul. Reformackiej 27. Imprezę w Parku Miejskim rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 6 w Chełmie. Następnie wojewoda Czarnek odznaczył Medalami „Pro Patria” Katarzynę Karamać i Zbigniewa Lubaszewskiego za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość. Przed rozpoczęciem biegów delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pomnikiem 27. WD AK, przy którym warte pełnili żołnierze z 1. Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego stacjonującego w Chełmie. W ramach imprezy odbyły się dwa biegi: bieg honorowy na dystansie 1963 metrów (długość trasy upamiętniała rok 1963, w którym poległ ostatni z żołnierzy wyklętych) i bieg główny na dystansie 5 kilometrów.
Najszybsza wśród pań w biegu na 1963 m była Ewa Polkowska, drugie miejsce zajęła Anna Kowalik, a trzecie Justyna Traczuk. Wśród panów zwyciężył Andrzej Jabłoński, drugi był Stanisław Kostkowski, a trzeci Dawid Jaruga.
W biegu na 5 km wśród pań triumfowała Anna Humin, druga była Ewa Furmanik, a trzecia Wiesława Krzywanowska. Wśród panów zwyciężył Łukasz Nestorowicz przed Dawidem Dziewulskim i Rafałem Sroczyńskim. (k)