Skuteczne leczenie uzależnienia od narkotyków – nowoczesny lek Naltrexone jako szansa na wyjście z nałogu.

Osoby uzależnione od narkotyków, wciąż postrzegamy stereotypowo jako ludzi z tzw. marginesu społecznego, błędnie kojarząc narkomanię z bezdomnością, przestępczością i rozbojami. Prawda jednak jest o wiele mniej czarno-biała, gdyż uzależnienie od narkotyków często spotyka tzw. osoby wysoko funkcjonujące, czyli pracowników wysokiego strzebla, szanowanych polityków, biznesmenów czy osoby pracujące w show-biznesie.

Kiedy mówimy o uzależnieniu od narkotyków?

Narkotyki to jedne z najszybciej uzależniających szkodliwych substancji, które często już po zażyciu pierwszej dawki prowadzą do silnego i trudnego do zwalczenia głodu narkotykowego. Główne przejawy uzależnienia od narkotyków można w miarę szybko zaobserwować, np. poprzez nagłe zmiany w zachowaniu, powiększone źrenice, problemy ze snem czy utratę wagi. W przypadku studentów czy uczniów widoczne są problemy z koncentracją, zapamiętaniem informacji czy systematyczną nauką. Jakiekolwiek przypuszczenie, że bliska osoba może zażywać narkotyki – nie może zostać zlekceważone – nawet jeśli nie mamy twardych dowodów, warto ich szukać, np. poprzez sprawdzenie rzeczy osobistych nastolatka czy partnera.

Gdzie zgłosić się o pomoc?

Jeśli podejrzewamy lub mamy pewność, że bliska nam osoba zażywa narkotyki, warto najpierw samemu zgłosić się do placówki leczenia uzależnień, gdzie specjaliści poradzą jak nakłonić osobę uzależnioną do podjęcia leczenia, które może być także oparte o pomoc farmakologiczną.

Jak działa lek Naltrexone?

Popularnym lekiem antynarkotykowym jest Naltrexone, który największą skuteczność (nawet 70%) osiąga w grupie pacjentów uzależnionych od opioidów. Działanie leku polega na zmniejszeniu wrażliwości receptorów na daną substancję, co w konsekwencji prowadzi do zaniku euforii, spowodowanej zażywaniem narkotyków i osłabieniu pociągu psychicznego i fizycznego do opioidów. Lek Naltrexone powinien być uzupełnieniem terapii psychologicznej lub psychiatrycznej, która pomoże nie dopuścić do nawrotu uzależnienia po ostawieniu leku.

Gdzie zapisać się na kurację lekiem Naltrexone?

Aby nie dopuścić do pominięcia dawek, lek Naltrexone umieszcza się podskórnie w postaci niewidocznego implantu. Zabieg oraz samo działanie leku jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta, lecz leczenie musi prowadzić lekarz – specjalista w leczeniu uzależnień. Warto szukać ośrodków, które specjalizują się w leczeniu lekiem Naltrexone, a także posiadają certyfikaty, uprawniające do zakładania implantu.

Świetnym przykładem jest klinika Meditus z Lublina, która od wielu lat pomaga osobom z nałogiem alkoholowym oraz narkotykowym, skutecznie wykorzystując w tym celu farmakologię.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here