Skwerki pod znakiem zapytania

W tym roku miały zostać odnowione dwa tereny zielone w starszej części miasta. Jak na razie jednak kolejne przetargi nie dają rezultatów. Przedstawiciele świdnickiego ratusza liczą jednak, że jeszcze w tym roku obie inwestycje uda się wykonać.
Mieszkańcy zgłosili rewitalizację skweru między ulicami: Niepodległości 2, Norwida 3 i Reja 6 w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Teren zielony przy blokach miał się zamienić w oazę ciszy z różanym ogrodem. Pomysł spodobał się świdniczanom. Na projekt oddali ponad 330 głosów.
Przedstawiciele ratusza postanowili zająć się w tym roku jeszcze jednym skwerem znajdującym się w starszej części Świdnika. Do budżetu trafiła również rewitalizacja terenu zielonego przy hali targowej. Przetargi na obie inwestycje przedstawiciele ratusza ogłosili już w czerwcu. Na razie jednak żadnego z postępowań nie udało się rozstrzygnąć. W przypadku pierwszego skweru potrzebne były zmiany w zapisach przetargowych, ale nawet po ich dokonaniu wykonawca się nie znalazł. Z kolei na rewitalizację terenu zielonego przy hali targowej postępowanie było ogłaszane dwukrotnie i w obu przypadkach dochodziło do unieważnień przetargów.

– Bardzo szeroko reklamowaliśmy te inwestycje wśród firm wykonujących takie zadania, ale nikt podjąć się ich nie chciał – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że rewitalizacje obu skwerów nie są skomplikowane. – Z naszego punktu widzenia w tych inwestycjach nie ma nic trudnego. Natomiast wykonawcy boją się przede wszystkim części projektowej zadania, której opracowanie też jest elementem tych przetargów – mówi zastępca burmistrza.
Władze miejskie zapewniają, że mimo trudności od inwestycji nie odstąpią. – Myślę, że oba skwery zostaną zmodernizowane, tym bardziej, że towarzyszy nam bardzo silny doping mieszkańców – dodaje Michał Piotrowicz.
Ostatni przetarg dotyczący skwerów został unieważniony pod koniec lipca. Na razie jednak ratusz nowych postępowań jeszcze nie ogłosił.
Jakie zadania stoją przed wykonawcami przebudowy skwerów? W przypadku terenu między ulicami: Niepodległości 2, Norwida 3 i Reja 6 przedsiębiorca, który zdecyduje się podjąć tej inwestycji będzie musiał wybudować nowe chodniki, oświetlenie i monitoring. Na skwerze posadzi również akację, która w przyszłości będzie zacieniała miejsca siedzące. Jego zadaniem będzie również wykonanie rabaty, w której zostaną posadzone róże i azalie. Na skwerze zostanie także posiana nowa trawa. Pojawią się też ławki parkowe, kosze na śmieci i stojaki na rowery w kształcie litery „u”.

Podobne zadania czekają również wykonawcę modernizacji skweru przy hali targowej. W tym przypadku także mają zostać wybudowane nowe chodniki z kostki brukowej w dwóch kolorach. Na terenie zielonym zostaną odtworzone trawniki. Wykonawca ustawi na skwerze ławki i kosze na śmieci. Zadba również o budowę oświetlenia. (kal)