Śladami Niepodległości w Chełmie

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza 21 sierpnia o godz. 10 na wycieczkę po mieście ze Zbigniewem Lubaszewskim, podczas której regionalista zaprezentuje uczestnikom miejsca związane z wydarzeniami 1918 roku i opowie o najważniejszych osobach, które uczestniczyły w walce o niepodległość. Zbiórka o godz. 10 na dziedzińcu budynku Muzeum przy ul. Lubelskiej 57.

Spotkajmy się pod studnią

Chełmski Dom Kultury zaprasza na kolejny koncert w ramach Muzycznej Studni. W najbliższy piątek

(24 sierpnia) o godz. 19 na placu Łuczkowskiego

w Chełmie zaprezentuje się zespół Klimat W. Natomiast 31 sierpnia zagra zespół Rico.

A dla dzieci…

Wakacje z biblioteką

21 sierpnia: godz. 11 – projekcja bajki animowanej dla najmłodszych, sala widowiskowa ChBP, I piętro.

22 sierpnia: godz. 11 – Jakie to zwierzę? – Malowanie twarzy, Biblioteka Główna (ul. Partyzantów 40)

23 sierpnia: godz. 11 – projekcja filmu dla dzieci, sala widowiskowa, I piętro.

24 sierpnia: godz. 11-13 – „Kartą i pionkiem” – rozgrywki gier planszowych i karcianych z „Pokusą Hobby” dla dzieci i dorosłych, sala seminaryjna ChBP, I piętro.

Lato w muzeum

23 sierpnia, godz. 10 – Origami w muzeum, ul. Św. Mikołaja 4
– W trakcie spotkania poznamy historię dawnej unickiej kaplicy pw. Św. Mikołaja, zwiedzimy ekspozycję, poznamy znaczenie terminów związanych z muzealnictwem takich jak: eksponat, ekspozycja i kolekcja. Wykonamy techniką origami figurkę związaną tematycznie z wybranym zabytkiem prezentowanym na wystawie – zapowiada prowadząca Ewa Hordejuk.

23 sierpnia, godz. 10 – O Józefie Piłsudskim i barwach narodowych, ul. Lubelska 55

– Podczas zajęć uczestnicy poznają postać marszałka oraz jego związki z Chełmem. Przedstawiona zostanie historia powstania polskich symboli narodowych: godła, flagi i hymnu. Uczestnicy samodzielnie wykonają kokardę narodową – mówi prowadząca Beata Mojska-Zając.

Zaproszenie na wystawę

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 57 otwarto wystawę „Wielkie królestwa chrześcijańskie w Nubii”. Ekspozycja zorganizowana jest przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu w oparciu o wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych w Sudanie od 1964 roku we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawa prezentuje znaleziska archeologiczne pozyskane na terenie średniowiecznych państw chrześcijańskich o egzotycznych nazwach: Nobadia, Makuria i Alodia. Wśród eksponatów znajdują się przedmioty codziennego użytku, ozdoby, broń, detale architektoniczne z nubijskich kościołów ozdobione symboliką chrześcijańską, polichromie o tematyce religijnej oraz malowane podobizny władców. Wystawę można zwiedzać do 24 października br. od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 16.00, w soboty i niedzielę w godz. 12.16. W czwartki wstęp bezpłatny. Po uzgodnieniu można wziąć udział w zajęciach malowania ceramiki motywami naśladującymi średniowieczną ornamentykę nubijską. (opr. mg, mo)