Soczewki kontaktowe – komfortowy wybór

Statystyki są nieubłagane – większość społeczeństwa boryka się z wadami wzroku. Cztery najpopularniejsze z nich to dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia. Każda z nich może być korygowana za pomocą soczewek kontaktowych i to właśnie ten sposób wybiera coraz więcej osób. Dlaczego? Odpowiadamy.

Dlaczego właśnie soczewki?

Szkła kontaktowe uważane są przez wiele osób za najbardziej komfortowy sposób korygowania wzroku. Są niemal tak samo uniwersalne jak okulary (sporadycznie występują przeciwwskazania co do ich noszenia), ale oferują większe możliwości. W soczewkach nie mamy zjawiska parowania szkieł, nie zalewa ich deszcz,  można w nich biegać i grać w piłkę, a także uprawiać intensywną aktywność fizyczną, jakiej nie można by się podjąć w okularach. Argumentem za ich noszeniem jest także swoboda łącznia z okularami przeciwsłonecznymi, czy to noszonymi w lecie czy w zimie.

Są więc naprawdę rozsądnym wyborem. Pozostaje tylko kwestia, jakie konkretnie wybrać. Odpowiedź nie będzie jednoznaczna.

Zapytajmy specjalisty

Kwestia tego, jakie soczewki nosić, spoczywa zarówno na nas, jak i na specjaliście, który dokona rozpoznania wady wzroku i jej nasilenia.

To optometrysta lub lekarz okulista jest odpowiedzialny za badanie wzroku, a co za tym idzie za wskazanie odpowiednich soczewek przy danej wadzie.

Sferyczne soczewki kontaktowe są noszone w przypadku dalekowzroczności i krótkowzroczności. Soczewki toryczne to z kolei opcja dla astygmatyków. Progresywne (multifokalne) soczewki kontaktowe są wybierane przy starczowzroczności, czyli prezbiopii.

Rodzaj korygowanej wady to jednak nie wszystko. Soczewki dzielą się także ze względu na to, z jakiego wykonano je materiału. Może to być hydrożel albo silikon hydrożelowy. Oba te tworzywa posiadają trochę inne właściwości, jednak każde z nich zapewnia optymalną jakość widzenia.

Jakie soczewki wybrać?

Na co zwrócić uwagę kupując soczewki? Za rodzajem materiału, z którego je wykonano, idzie inna przepuszczalność gazu (transmisja tlenu) i inny procentowy udział wody w materiale (uwodnienie). Te same soczewki mogą być przez różne osoby odbierane w inny sposób. Dla jednych będą bardzo wygodne i idealnie dopasowane, a u drugich mogą powodować dyskomfort w czasie noszenia, co oznaczać będzie konieczność wyboru innego modelu.

W tym celu wiele sklepów internetowych ze szkłami kontaktowymi oferuje zakup tzw. soczewek próbnych. Mniejsze opakowanie pozwala na zapoznanie się z danym modelem i przekonanie się, na ile będzie on wygodny. Ciekawa opcja, bo pozwala nam oszczędzić nadmiernego wydatku na etapie doboru soczewek.

No właśnie, ile kosztują soczewki kontaktowe? Dla wielu osób kwestia finansowa może w znacznym stopniu zaważyć na decyzji o zakupie soczewek czy konkretnym ich rodzaju. Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę, że soczewki mogą być tańsze niż okulary. Te przecież też wymagają wymiany, ich oprawki nie są wieczne, widać po nich upływ czasu, wada wzroku może postępować, okulary można zgubić czy zniszczyć… Biorąc pod uwagę te czynniki okazuje się, że soczewki wcale nie muszą być droższe,  a zapewniają większy komfort widzenia. Przyznajmy, że koszt może być wyższy, jeśli zdecydujemy się na zakup soczewek jednodniowych. Te po zdjęciu po prostu się wyrzuca, co przekłada się na ich cenę.

Dużo bardziej ekonomiczne są miesięczne szkła kontaktowe. Przykładowo popularne soczewki miesięczne EyeLove możemy kupić już w cenie około 100 PLN za 3 pary – czyli zestaw na 3 miesiące. Takie soczewki można nosić przez 30 dni, nie przekraczając zalecanego przez producenta czasu. W zależności od modelu nosimy je w trybie dziennym, czyli zdejmując na noc, albo też w trybie „dzień i noc” (ten typ jest  droższy). Ta druga opcja pozwala spać w soczewkach i nosić je bez przerwy przez kilka dni, do tygodnia. Po zdjęciu soczewki należy przeczyścić specjalnym płynem oraz umieścić w odpowiednim pojemniczku do przechowywania. Ich koszt jednak nie wpływa znacząco na końcową cenę użytkowania soczewek.
Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here