Specjalista od VAR z Lublina jedzie na mundial!

Paweł Gil to jeden z najlepszy polskich sędziów piłkarskich. W ekstraklasie zadebiutował 30 lipca 2005 r. meczem Korona Kielce – Odra Wodzisław Śl. Cztery lata później został arbitrem międzynarodowym. Prowadził między innymi mecze podczas turniejów finałowych ME U17 (2009 r. w Niemczech), ME U19 (2011 r. w Rumunii) i ME U21 (2013 r. w Izraelu), spotkania eliminacji MŚ 2014: Cypr – Norwegia oraz MŚ 2018: Łotwa– Węgry, Macedonia – Hiszpania i Serbia – Gruzja oraz w europejskich pucharach m.in. osiem w elitarnej Lidze Mistrzów. Od tego sezonu w LOTTO Ekstraklasie jest także sędzią VAR.

Komitet Sędziowski FIFA ogłosił listę 13 sędziów VAR (video assistant referee), którzy wezmą udział w tegorocznych finałach Piłkarskich Mistrzostw Świata w Rosji. Wśród nominowanych arbitrów znalazł się lublinianin Paweł Gil!


O tym, że 42-letni sędzia z Lublina, jeden z najlepszych polskich piłkarski „gwizdków”, może znaleźć się w gronie sędziów, którzy będą pracowali podczas tegorocznego mundialu na łamach „Nowego Tygodnia” pisaliśmy już przed kilkoma tygodniami, tuż przed jego wyjazdem do Dubaju na kurs i egzaminy z przepisów i protokołu VAR, a także dodatkowe testy na boisku z sędziami głównymi oraz na symulatorze. Te zaliczył bardzo dobrze. Nic w tym dziwnego, polska ekstraklasa jako jedna z pierwszych lig na świecie wprowadziła do rozgrywek ligowych system VAR, który pomaga sędziom w szczególnie kontrowersyjnych i spornych sytuacjach, a Gil ma najwięcej z naszych arbitrów spotkań spędzonych przed monitorem, z ostatnim finałem Pucharu Polski, rozegranym w środę na PGE Narodowym, już ponad 30.

Gil jest jednym z 13 sędziów wybranych do obsługi VAR podczas mundialu. W centrum wideoweryfikacji, które będzie mieściło się Moskwie (w jednym miejscu, a nie tak jak w naszej lidze w mobilnych vanach, gdzie pracują na danym stadionie sędziowie) mecze analizie VAR poddawać będą także arbiter z Azji, trzech z Ameryki Południowej oraz ośmiu innych z Europy. Do Rosji Paweł Gil uda się 3 czerwca.

Sędziowie VAR podczas Piłkarskich Mistrzostw Świata 2018

Paweł Gil (Polska), Abdulrahman Al-Jassim (Katar), Wilton Pereira Sampaio (Brazylia), Gery Vargas (Boliwia), Mauro Vigliano (Argentyna), Bastian Dankert (Niemcy), Artur Manuel Ribeiro Soares Dias (Portugalia), Massimiliano Irrati (Włochy), Tiago Bruno Martins (Portugalia), Danny Desmond Makkelie (Holandia), Daniele Orsato (Włochy), Paolo Valeri (Włochy), Felix Zwayer (Niemcy).