Spektakl „Dum spiro, spero”

7 lutego br. o godz. 18.00 w Chełmskim Domu Kultury zaplanowano wyjątkowy spektakl pt. „Dum spiro, spero” (z łac. „Nie tracę nadziei, dopóki oddycham”), będący efektem warsztatów teatralnych poprowadzonych przez Barbarę Szarwiło.

Przedstawienie oparte jest na marzeniach, wspomnieniach, pragnieniach, historiach, które się wydarzyły albo mogłyby się wydarzyć. „Dum spiro, spero” to sentencja, którą powtarza sobie jedna z bohaterek spektaklu. Wśród wielu niedogodności, przeciwności podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej czy Środowiskowych Domów Samopomocy mają takie same pragnienia, marzenia i rozterki jak wszyscy.

Chcieliby być samodzielni, mieć chłopaka, dziewczynę. Zazdroszczą pełnosprawnym ich normalnego życia. Czytają wiersze, oglądają filmy. Jedni lubią filmy Benigniego inni disco polo. Wszystko jest dobrze dopóki mają nadzieję. Spektakl powstał w ramach zadania publicznego sfinansowanego ze środków budżetu Miasta Chełma. Bilety w cenie 20 zł. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na cel charytatywny.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Śnieżka i Fantastyczna Siódemka: 3, 4, 5, 6 godz. 14.00, 16.00; (ZORZA)

Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa: 3, 4, 5 godz. 18.00, 21.00; 6 lutego godz. 21.00, (ZORZA)

DKF Rewers – Nędznicy: 6 lutego godz. 18.00, (ZORZA)

Gang zwierzaków: 7 lutego godz. 12.00, 14.00; 8, 9, 10 lutego godz. 11.00, 13.00; (ZORZA)

Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn): 7 lutego godz. 16.00; 8, 9 lutego godz. 15.00; (ZORZA)

365 dni: 7 lutego godz. 18.15, 20.45; 8, 9 lutego godz. 17.30, 20.15 (ZORZA)

Koncert Krzysztofa Krawczyka

8 lutego o godz. 19.00 w hali MOSiR przy ul. Granicznej 2A zaplanowano koncert Krzysztofa Krawczyka. Artysta wystąpi razem z 9-osobowym zespołem. To będzie jego pożegnalny koncert w Chełmie. Barytonowy głos Krzysztofa Krawczyka znamy od ponad 50 lat. Mało kto wie, że Krzysztof Krawczyk sam nauczył się grać na gitarze. Muzyk zadebiutował w założonym wraz z kolegami w czasach licealnych zespole Trubadurzy. Najbardziej znane przeboje z tamtych czasów to: „Znamy się tylko z widzenia”, „Cóż wiemy o miłości”, „Przyjedź mamo na przysięgę”. W 1965 r. zespół zdobył na festiwalu w Opolu nagrodę za najlepszy debiut. Po 10 latach wspólnego koncertowania Krzysztof Krawczyk zdecydował się na solową karierę, którą kontynuuje do dziś. W 1990 r. w USA nagrał płytę Eastern Country Album. Zrobił to pod opieką artystyczną Davida Briggsa, muzyka i aranżera związanego przed laty z Elvisem Presleyem. Przez niektórych nazywany jest właśnie polskim Elvisem. W 2000 r. artysta spotkał się z Goranem Bregoviciem, co zaowocowało w następnym roku nagraniem wspólnej płyty. Najbardziej znanym przebojem z tego okresu jest piosenka „Mój przyjacielu”.

Dzięki kameralnej atmosferze Kuźni Kulturalnej uczestnicy koncertu mogą znaleźć się bliżej artysty, niż na dużym plenerowym występie. Po koncercie fani Krzysztofa Krawczyka mogą otrzymać autograf oraz porozmawiać z nim. Na scenie Krzysztof Krawczyk zaprezentuje cały swój dorobek, m.in. takie kawałki jak „Parostatek”, „Bo jesteś ty”, „Chciałem być”, „Rysunek na szkle”, „Ostatni raz zatańczysz ze mną”. Bilety do nabycia: w Chełmskim Domu Kultury, w kinie Zorza oraz na Kupbilecik.pl.

Grand OFF Festival

Chełmska Biblioteka Publiczna w imieniu Fundacji Cinema Art, organizatora Światowych Nagród Filmów Niezależnych (Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata) Grand OFF Festival oraz Producenta Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Grand OFF zaprasza na pokaz zwycięskich filmów w 13. edycji światowego konkursu. Projekcję nagrodzonych filmów Chełmska Biblioteka Publiczna zaplanowała na 6 i 7 lutego br. o godz. 17.00 w sali widowiskowej (ul. Partyzantów 40). Wstęp wolny. Lista zwycięskich filmów: 1. Najlepszy Scenariusz/Best Script: „Mit im Bund / Morale”, Niemcy, reż. Lukas Nathrath; 2. Najlepsza Reżyseria/ Best Directing: „Parents”, Rosja, reż. Evgeniy Shemanov; 3. Najlepsze Zdjęcia/Best Cinematography: „Stand up/ Doubout”, Francja, reż. Pierre Le Gall & Sarah Malléon; 4. Najlepszy Montaż/Best Editing: „Bifurcation point”, Rosja, reż. Leonid Gardash; 5. Najlepsza Scenografia/Best Scenography: „Franka”, Białoruś, reż. Mitry Semenov-Aleinikov; 6. Najlepsza aktorka/Best Actress: „Freigang / Day Release”, Austria, reż. Martin Winter, aktorka Anna Suk; 7. Najlepszy aktor/Best Actor: „Portraitist”, Luksemburg, reż. Cyrus Neshvad, aktor Albert Delpy; 8. Najlepsza fabuła/Best Fiction: „Arcángel”, Meksyk, reż. Ángeles Cruz; 9. Najlepszy dokument/Best Documentary: „ El Infierno/Hell”, Hiszpania & Sierra Leone, reż. Raúl de la Fuente; 10. Najlepsza Animacja/Best Animation: „Cinetic”, Francja, reż. Thomas Lagana; 11. Najlepszy Film Polski/Best Polish Film: „Techno”, Polska, reż. Tadeusz Łysiak.
Zdjęcia 740/afisz/GrOff

Kabaret Młodych Panów

21 lutego w Chełmskim Domu Kultury „Kabaret Młodych Panów” zaprezentuje swoją najnowszą propozycję pt. „To jest chore”. Formacja ta w swoich programach dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień. „To jest chore” mieści się w ramach wszystkiego, co może zaistnieć w szeroko rozumianych relacjach międzyludzkich, a co odbiega od normy. Idąc dalej, jest o tym, co nienormalne, bezsensowne i absurdalne w naszej codzienności. Jak mawiał Zygmunt Freud „nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani” i ten program w pełni to potwierdza.

Zabawne skecze i zaskakujące puenty, których w tym programie nie brakuje, świetne scenki łączące, jak i ironiczne, mądre piosenki sprawiają, że dwie godziny mijają nam bardzo szybko i czujemy zdrowy niedosyt. Wszystko wykonane na najwyższym poziomie estradowym i z pełnym zaangażowaniem. Panowie zgrabnie łączą obiektywizm z umiarkowanym realizmem nie koncentrując się wyłącznie na zaletach, ani na wadach świata i ludzi.

Ukazują świat we właściwych proporcjach i pochopnie nie uogólniają. Zapowiada się fantastyczna zabawa. Występy zaplanowano 21 lutego o godzinach 17.30 oraz 20.30. Bilety w cenach 60 i 70 zł dostępne w Chełmskim Domu Kultury, a także na biletynakabarety.pl oraz kupbilecik.pl. Informacje i zamówienia grupowe u Organizatora tel. 883 133 688.

Narodowa perła Gruzji

25 lutego o godz. 19.00 na scenie Chełmskiego Domu Kultury występ wyjątkowych artystów, narodowej perły Gruzji tj. zespołu „Adjarian Song and Dance”. Zespół ten otrzymał liczne certyfikaty i dyplomy merytoryczne, a także nagrody pieniężne i jedne z największych uznań krytyków. W 2016 r. Zespół uzyskał status akademicki dzięki nauczaniu i technikom, których udziela im Temuri Koridze, światowej sławy i najbardziej elitarny tradycyjny artysta tańca w Gruzji.

Zespół współpracował i występował z największymi gwiazdami tradycyjnej sztuki w tym regionie i kraju, a dzięki tej wspaniałej historii nadal lubią dzielić się swoją tradycyjną sztuką z innymi kulturami i narodami na całym świecie. Publiczność w ChDK spotka się z tancerzami przybywającymi ze szczytów Kaukazu niczym orły i pragnącymi z gracją innego królewskiego ptaka – łabędzia, która przekaże dawkę wrażeń mocnych jak gruzińskie wino i oszałamiających jak tamtejsze powietrze.

Ośnieżone wierzchołki gór, w dolinach piękne dziewczyny i dzielni młodzieńcy, a do tego wino, taniec i śpiew – czyli, po prostu, Gruzja. To kraj o wspaniałej, bogatej kulturze, muzyce zapierającej dech w piersiach i żywiołowych tańcach. W takim kraju każdy rodzi się artystą – artystą życia, bo śpiew i taniec są właśnie sensem życia. Bilety w cenie 100 zł.

Koncert Edyty Geppert

22 lutego o godz. 19.00 w Chełmskim Domu Kultury wystąpi Edyta Geppert. Koncert będzie częścią jubileuszowej trasy koncertowej z okazji 35-lecia działalności artystki. Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej.

Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka, a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Recital Edyty Geppert to interpretatorski kunszt i niezwykła umiejętność budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone są z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, a nawet kabaretowymi – te ostatnie z tekstami klasyka gatunku – Mariana Hemara.

To wreszcie niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści. Bilety w cenie 70-95 zł, do kupienia także na BILETYNA.PL oraz KUPBILECIK.

Teatr Piosenki Młyn – Koncert walentynkowy

14 lutego o godz. 19.00 w Chełmskim Domu Kultury z okazji Walentynek zaplanowano wyjątkowy koncert w wykonaniu Teatru Piosenki „Młyn”. Teatr ten tworzą twórcy piosenki, prozy, kompozytorzy i aktorzy amatorzy. To zespół wokalno-instrumentalny wykonujący piosenkę poetycką, kabaretową, poezję śpiewaną, piosenkę aktorską. Jako nadrzędny cel istnienia Teatru Piosenki Młyn obrano zapoznanie widzów z twórczością hrubieszowskich autorów prezentujących wysoki poziom interpretacji piosenki, prozy i poezji.

Artyści dali się poznać szerokiej publiczności, występując w tworzonych przez siebie spektaklach, koncertach piosenki autorskiej, ubogacając muzyką ważniejsze wydarzenia w naszym mieście, biorąc czynny udział w rozpowszechnianiu kultury słowa w tutejszych szkołach. Wokół Młyna zebrali się ludzie, dla których piosenka, teatr, kabaret (w najlepszej, pierwotnej swej wersji) były ważne i – dla kulturalnego rozwoju miasta – niezbędne.

Powstało artystyczne środowisko Hrubieszowa, które w sposób niebanalny potrafiło i potrafi do chwili obecnej kształtować kulturalny pejzaż tego miasta. Bilety w cenie 30 zł. Dla naszych Czytelników, którzy w środę (29 stycznia) jako pierwsi zadzwonią do naszej redakcji o godzinie 12.00 mamy dwie podwójne wejściówki na koncert Teatru Piosenki „Młyn”.

Koncert Piotra Cugowskiego

8 lutego o godz. 19.00 na sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury koncert Piotra Cugowskiego, jednego z najciekawszych męskich głosów w Polsce. W 2001 roku wraz z bratem, Wojtkiem Cugowskim, założył zespół Bracia, który zagrał setki koncertów w kraju oraz za granicą, wydając 4 albumy studyjne i wprowadzając na radiowe playlisty wiele przebojów, m.in.: „Nad Przepaścią”, „Wierzę w lepszy świat”, „Niepisane”, „Za szkłem”, Po drugiej stronie chmur”, „Missing every moment”.

Piotr Cugowski jest częstym gościem w różnego rodzaju projektach muzycznych. Jego wrażliwość muzyczna oraz swoboda poruszania się po różnorodnych stylach muzycznych sprawiły, iż jest wokalistą bardzo cenionym również poza nurtem rockowym. Dzięki temu współpracował z czołówką polskich artystów oraz z legendami światowej muzyki, m.in.: Jonem Lordem z zespołu Deep Purple czy kanadyjskim wokalistą Garou.

W 2018 roku Piotr został zaangażowany przez holenderską firmę Rochstar do udziału w telewizyjnym show The Voice of Poland na antenie TVP 2 w roli trenera wokalnego. Jego wykształcenie muzyczne i duża wiedza merytoryczna sprawiły, że uczestnicy walczący o miano najlepszego głosu w Polsce pracowali z autorytetem w dziedzinie śpiewu, co jednocześnie przełożyło się na jakość artystyczną widowiska.

W paździrniku 2019 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Piotra Cugowskiego „40”, której będzie towarzyszyć trasa koncertowa pod nowym, autorskim szyldem. Bilety na koncert w cenie 70 zł.

Szalone nożyczki – spektakl w gwiazdorskiej obsadzie

9 lutego o godz. 16.00 w Chełmskim Domu Kultury świetny spektakl w „wymiennej”, ale znakomitej obsadzie: Lesław Żurek/Krzysztof Ibisz; Maciej Wilewski/Michał Piróg; Urszula Dębska/Joanna Kupińska; Dominika Gwit; Alan Andersz; Przemysław Cypryański/Leszek Stanek. Spektakl „Szalone nożyczki” porywa w wir zabawy i zagadki miliony widzów na całym świecie tak skutecznie, że znalazły się w Księdze Guinnessa.

Chełmianie będą mieli okazję obejrzeć ten spektakl w nowej odsłonie z gwiazdorską obsadą. Przebojowy fryzjer wynajmuje lokal od pani Izabeli. Jego salon odwiedzają nader barwne postacie, interes świetnie się kręci, aż dochodzi do tragedii… Właścicielka lokalu zostaje znaleziona martwa. Kto? Kiedy? I dlaczego? Do akcji rusza policja, ale okazuje się, że każdy z obecnych w salonie miał motyw! Detektywi miotają się słuchając sprzecznych zeznań i jest to czas, gdy do akcji wkracza WIDZ.

To Widzowie decydują o zakończeniu spektaklu, które za każdym razem może być inne. Spektakl jedyny w swoim rodzaju, pełen wybuchów śmiechu i interakcji wyśmienitych, gotowych na wszystko aktorów z Widzami! Bilety na „Szalone nożyczki” do nabycia również na: KUPBILECIK: http://kbq.pl/43805. Rezerwacje grupowe: Piotr Kotnowski – tel. 509 728 385. Bilety – 99 zł.

Wystawa prac Zenona Waśniewskiego

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Lubelskiej 56A można oglądać wystawę dzieł Zenona Waśniewskiego. W 128. rocznicę urodzin artysty zaprezentowane są prace artysty zakupione do zbiorów Muzeum. Zakup 48 prac (do tej pory znajdowały się w prywatnej kolekcji) był możliwy dzięki 72 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – Kolekcje muzealne 2019 r. Chełmskie Muzeum posiada obecnie w swoich zbiorach 135 prac Z. Waśniewskiego (1891-1945), które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu. Wystawę czasową „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie” będzie można oglądać do 15 kwietnia 2020 r. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie”.

Archeologia Ukrainy

Do 5 kwietnia 2020 r. w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie można obejrzeć wystawę „Ukraina przed wiekami”. Została ona przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które przekazywali do krakowskiego Muzeum Archeologicznego od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.

Spielberg w KDF

W lutym Klub Dobrego Filmu ChBP będzie miał jednego głównego bohatera, a w roli pierwszoplanowej wystąpi w nim jeden z najbardziej znanych i cenionych amerykańskich reżyserów – Steven Spielberg. Retrospekcję filmów twórcy, który dał światu ET, dinozaury i kosmitów, ale także wzruszał „Listą Schindlera” czy „Szeregowcem Ryanem” KDF zacznie od obrazu dokumentalnego, będącego podsumowaniem życiowej i zawodowej biografii reżysera.

W kolejnych tygodniach: burzliwe dorastanie w obliczu wojny, miłość, podłość i rasizm amerykańskiego Południa i reakcję izraelskiego Mossadu na zamach terrorystyczny w Monachium. Wszystko w mistrzowskiej reżyserii i gwiazdorskiej obsadzie.
Na kolejne seanse KDF zaprasza w każdą środę lutego, do sali widowiskowej ChBP. Rozpoczynać się będą o godzinie 18.00, a wstęp na nie jest jak zwykle wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here