Spektakl Kandydat

12 grudnia o godz. 19.00 na scenie Chełmskiego Domu Kultury wystawiony zostanie spektakl pt. „Kandydat”. Z przyczyn niezależnych od organizatorów i artystów zmienił się termin spektaklu (miał się odbyć 6 grudnia br.). Zakupione bilety zachowują ważność.

„Kandydat” to komediodramat, który opowiada historię kandydata na urząd prezydenta (w tej roli Piotr Cyrwus) oraz jego trenerki (w którą wciela się Grażyna Wolszczak). Od samego początku kandydata poznajemy jako niekompetentnego i niekoniecznie inteligentnego człowieka, który łatwo ulega manipulacji oraz presji ze strony swojej partii. Jednakże dalszy ciąg zdarzeń rzuca nam zupełnie inne światło na całą sytuację. Zaczynają wypływać nowe, tajemnicze fakty z jego życia, które doprowadzają do…

To idealna propozycja dla każdego, kto pragnie refleksji nad krajem, życiem czy wartościami człowieka. Na spektakl zaprasza Agencja Artystyczna Monolit. Kontakt do organizatora: biuro@monolitart.com.pl. Dla Czytelnika, który jako pierwszy zadzwoni do naszej redakcji w poniedziałek, 9 grudnia, o godz. 12.00 mamy jedną podwójną wejściówkę na spektakl „Kandydat”.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Kraina lodu II: 9, 10, 11, 12 grudnia godz. 14.00; (ZORZA)

Baranek Shaun Film. Farmageddon: 9, 10, 11, 12 grudnia godz. 16.15; (ZORZA)

Last Christmas: 9, 11 grudnia godz. 20.30; 10, 12 grudnia godz. 18.15 (ZORZA)

Jak poślubić milionera?: 9, 11 grudnia godz. 18.15; 10, 12 grudnia godz. 20.30; (ZORZA)

Śnieżna paczka: 13 grudnia godz. 14.00, 16.00; 14, 15 grudnia godz. 11.00, 13.00; (ZORZA)

Terminator: Mroczne przeznaczenie: 13 grudnia godz. 18.00; 14 grudnia godz. 15.00, 20.15; 15 grudnia godz. 17.45 (ZORZA)

Proceder: 13 grudnia godz. 20.30; 14 grudnia godz. 17.30; 15 grudnia godz. 15.00, godz. 20.30 (ZORZA)

Filip Łobodziński w ChBP

Grudniowym Gościem spotkania autorskiego w Chełmskiej Bibliotece Publicznej będzie Filip Łobodziński, dziennikarz, tłumacz, współprowadzący programu „Xsięgarnia” w TVN 24. Tłumaczy literaturę z języka hiszpańskiego oraz piosenki z języka angielskiego, głównie do filmów dziecięcych i dla teatru. F. Łobodziński jest też autorem nowego przekładu autobiografii Milesa Davisa Miles.

Za przekład prozy Boba Dylana Tarantula został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2019. Spotkanie w sali widowiskowej ChBP (przy ul. Partyzantów 40) 13 grudnia 2019 r. o godz. 18.00. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Literacki Chełm: cykl wydarzeń kulturalnych”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp wolny.

Wystawa prac Zenona Waśniewskiego

W środę, 11 grudnia, o godz. 12.00 w Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Lubelskiej 56A odbędzie się wernisaż wystawy Zenona Waśniewskiego. W 128. rocznicę urodzin artysty zaprezentowane będą prace artysty zakupione do zbiorów Muzeum. Zakup 48 prac (do tej pory znajdowały się w prywatnej kolekcji) był możliwy dzięki 72 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – Kolekcje muzealne 2019 r.

Chełmskie Muzeum posiada obecnie w swoich zbiorach 135 prac Z. Waśniewskiego (1891–1945), które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu. Wystawę czasową Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie będzie można oglądać od 11 grudnia 2019 do 15 kwietnia 2020 w budynku muzeum przy ulicy Lubelskiej 56A. Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie.

Kraj, obraz, Bug

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę fotografii „Kraj, obraz, Bug”. Autorami są chełmscy artyści – Beata Kozak, Ewa Joachimowicz, Andrzej Symoniuk i Bogdan Borysiewicz. Ekspozycja będzie prezentowana w ChBP w Galerii Nova (ul. Partyzantów 40) od 6-28 grudnia br.

Koncert Good God

12 grudnia br. w Chełmskim Domu Kultury koncert zespołu „Good God”, grającego chrześcijańskie reggae. Zespół w 2011 roku założyli klerycy będący w seminarium w Lublinie. Zaczął się rozwijać w szybkim tempie, grając coraz więcej koncertów oraz rozwijając swój skład. Po 3 latach działalności Good God wydał pierwszą płytę, która rozeszła się w ekspresowym tempie.

W 2017 roku powstał drugi krążek – „On jest”. Premiera tej płyty miała miejsce w Chełmskim Domu Kultury w grudniu 2017 roku. Obecnie zespół pracuje nad swoim trzecim wydawnictwem, którego premiera planowana jest na 2020 r. Początkowo w skład zespołu wchodziło 4 kleryków. Obecnie zespół tworzy 11 osób – w tym trzech kapłanów. Przychodząc na koncert do ChDK będzie można usłyszeć najnowsze utwory, które zostaną umieszczone na planowanej płycie, oraz wiele ciekawych aranżacji znanych już piosenek zespołu. Oprócz typowego gatunku reggae spotkamy się z fragmentami rock’a, jazz’u, soul’u czy też uwielbieniowych ballad. Bilety w cenie 20 zł.

Teatr Lukla

15 grudnia br. o 18.00 Teatr Lukla wystawi w Chełmskim Domu Kultury spektakl pt. „Szkoła Teatralna”. Obsada: Wioletta Tomica, Barbara Szarwiło, Piotr Bublewicz, Bogusław Byrski, Adam Organista. Muzyka: Karlina Hordyjewicz. Bilety w cenie 25 zł. Dla naszych Czytelników, który jako pierwsi zadzwonią do naszej redakcji we wtorek, 10 grudnia, o godz. 12.00 mamy dwie podwójne wejściówki na „Szkołę teatralną”.

Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę pt. „Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego 1914-1918”. Na ekspozycję składają się książki i czasopisma ze zbiorów ChBP oraz reprodukcje fotografii z „Ilustrowanej kroniki Legjonów Polskich 1914-1918, Warszawa 1936”. Na szczególną uwagę zasługują wydawnictwa cenne z okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Wystawę można oglądać w małej galerii ChBP przy ul. Partyzantów 40 od 6 listopada br.

Wystawa w Bibliotece PWSZ

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (ul. Pocztowa 54) zaprasza na wystawę malarstwa Teresy Chomik-Kazarian. Artystka jest organizatorką ponad 130 ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów artystycznych. Poza malarstwem w technice olejnej i akrylowej uprawia twórczość w dziedzinie rysunku, pasteli a także instalacji i rzeźby. Z jej inicjatywy powstała grupa twórcza „Pasja”, obecnie prowadzi grupę plastyczną „Tęcza”, działającą przy Miejskim Domu Kultury „Dworek” w Rejowcu Fabrycznym. Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2020 roku.

Koncert Luxtorpedy

13 grudnia o godz. 19.00 w Chełmskim Domu Kultury zaplanowano koncert zespołu „Luxtorpeda”. Zespół powstał w 2010 r. z inicjatywy Roberta Friedricha, gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z „Armią” oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego z „Turbo” i „Armii”. W 2011 r. w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec. Debiutancki album zatytułowany „LUXTORPEDA” ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych.

Teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Zespół dał się poznać szerszej publiczności podczas „Jarocin Festiwal 2011” oraz podczas 17 edycji „Przystanku Woodstock 2011” a utwór „Autystyczny” wspiął się na pierwsze miejsca wielu list przebojów, między innymi w radiowej Trójce, Eska Rock i Antyradiu. W wielu rankingach ipodsumowaniach muzycznych 2011 roku LUXTORPEDA uplasowała się w ścisłej czołówce niejednokrotnie zajmując 1 miejsce, chociażby wśród czytelników pisma „Teraz Rock”, gdzie została uznana za najlepszy zespół roku, płytę roku, przebój roku, teledysk roku i nadzieję roku.

LUXTORPEDA otrzymała również 4 nominacje do nagrody Fryderyki za 2011r. Druga płyta zespołu pt. „Robaki“ po miesiącu sprzedaży uzyskała miano „złotej płyty“, a utwór „Wilki Dwa“ był 9 razy na pierwszym miejscu w prestiżowym notowaniu listy przebojów Polskiego Radia Programu III. Bilety na koncert zespołu w ChDK w cenie 40 zł w przedsprzedaży, 50 zł w dniu koncertu.