Spektakl „Między łóżkami”

Chełmski Dom Kultury zaprasza 18 kwietnia o godz. 18.00 na spektakl w reżyserii Artura Barcisia. „Między łóżkami”, to inteligentna komedia Norma Fostera składająca się z sześciu epizodów, które przedstawiają zabawne, ale również wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie.

Wszystko dzieje się w ciągu dwóch godzin choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko. Para 50-latków godzących się uprawiać sex na antenie radiowej, włamywacze zawodowiec i amator-księgowy, starzejąca się gwiazda rocka Tommy Quick i jego młodociana fanka pragnąca przeżyć z nim ten pierwszy raz, szef clubu go-go, który musi zwolnić nieudolną striptizerkę, taksówkarka bez zmysłu orientacji w terenie i inni.

W sumie 15 postaci granych brawurowo przez piątkę znakomitych aktorów. Doskonała zabawa, ale również refleksja i wzruszenie. Po prostu dobry teatr, w doborowej obsadzie: Joanna Kurowska, Artur Barciś, Radosław Pazura, Lesław Żurek, Karolina Sawka. Bilety w cenie 90 zł. i 80 zł do nabycia w ChDK oraz na stronie www.kupbilecik.pl i www.biletyna.pl. Więcej informacji na : www.teatrgudejko.pl.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Swingersi: 9, 10, 11, 12 marca godz. 16.00 (ZORZA);
Szybcy i śnieżni: 9, 10, 11, 12 marca godz. 14.00 (ZORZA);
Sala samobójców. Hejter: 9, 10, 11 marca godz. 18.00, 20.45; 12 marca godz. 18.00; 13 marca godz. 15.45; 14 marca godz. 17.15; 15 marca godz. 20.00 (ZORZA);
Doktor Dolittle : 9, 10, 11, 12 marca godz. 16.00 (ChDK);
Wyspa Fantazji: 9, 10, 11 marca godz. 20.45 (ZORZA);
Kino Kobiet: Małę kobietki:12 marca godz. 20.45 (ZORZA);
Dżentelmeni: 9, 10, 11, 12 marca godz. 18.15 (ChDK);
Bayala i ostatni smok: 13 marca godz. 13.45; 14, 15 marca godz. 11.00 (ZORZA);
W lesie dziś nie zaśnie nikt: 13 marca godz. 18.30; 20.45; 14 marca godz. 15.00; 20.15; 15 marca godz. 15.00; 17.15 (ZORZA);
Najświętsze serce: 14, 15 marca godz. 13.00 (ZORZA).

Kino Kobiet, czyli filmowe czwartki w Zorzy

Kino Kobiet to cykl seansów zorganizowanych przez CKF Zorza przeznaczonych wyłącznie dla pań. Prezentowane filmy będą poruszać tzw. tematykę kobiecą, opowiadać o kobietach lub będą przez kobiety zrobione. Każda Pani uczestnicząca w czwartkowym pokazie Kina Kobiet po okazaniu biletu kinowego uzyska rabat u naszych Partnerów: Marex Chełm – 15 proc., Babeczki Studio Urody – 20 proc., Follow Me Agnieszka Suchecka – 15 proc., Bralette – sklep z bielizną – 15 proc., Zajazd Trzy Dęby – 20 proc. Uczestniczki Kina Kobiet otrzymają karnety do zbierania pieczątek. Po uzbieraniu kompletu pieczątek karnety wezmą udział w finałowym konkursie z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez partnerów cyklu.

Wystawa Z kobietami

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie zaprasza 11 marca o godz. 16.30 do Galerii „Na Górce” MDK przy ul. Pocztowej 41 na wernisaż nowej wystawy „Z kobietami”. Autorami składających się na ekspozycję prac są uczestnicy zajęć „Pracowni Modna Sztuka”, prowadzonej przez Justynę Malicką-Sławińską. Wystawa pokazuje różne odsłony współczesnych kobiet w codziennych sytuacjach, jednak ukazanych w niecodzienny sposób. Młodzi artyści sięgnęli do historycznych przedstawień antycznych rzeźb, portretów kubistów, renesansowych dam i istot anielskich.

Dla niektórych inspiracją były też barwne postacie kobiet z różnych grup etnicznych i ludowych. Tworząc swoje prace wykorzystali również gotowe zdjęcia modelek wprost z kolorowych czasopism i wykreowali dla nich nowe, autorskie stroje. Składające się na ekspozycję prace powstały z wykorzystaniem różnorodnych technik, m.in. kolażu, kalkografii, pasteli i wydrapywanki. Znajdziemy tu też formy przestrzenne postaci. Uzupełnieniem wystawy „Z kobietami” jest prezentacja prac inspirowanych malarstwem Vincenta van Gogha. Wystawę Pracowni można oglądać do 2 kwietnia.

Zaproszenie do Galerii Atelier

14 marca br. o godz. 18.00 w Galerii Atelier zaplanowano wernisaż, pokaz multimedialny i spotkanie autorskie z Wojciechem Walkiewiczem, autorem wystawy fotograficznej pt. „Antarktika”. Ekspozycję będzie można oglądać do 8 kwietnia br. W. Walkiewicz ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na kierunku operator obrazu filmowego i realizator TV (1994), a wcześniej Policealne Studium Fotograficzne w Warszawie (1986).

Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych, teledysków i cyklicznych programów telewizyjnych. Jest członkiem ZPAF i SFP. Wojciech Walkiewicz zaprasza do zwiedzania wystawy, szczególnie tych ludzi, którzy z różnych przyczyn nie mogą oglądać krajobrazów podbiegunowych. Ekspozycja wpisuje się w najlepszą tradycję polskich artystów dokumentujących urodę ziemskich krajobrazów. Swoje zauroczenie krainą śniegu i lodu Wojciech Walkiewicz zapisał w filmie i w fotografii. Artysta przebywał kilka miesięcy na polskiej stacji polarnej im. H. Arctowskiego z zadaniem udokumentowania pracy naukowców na Antarktydzie.

Artysta przedstawił autorski obraz krainy w surowej i sterylnej formie. Przyjęte zasady ograniczyły swobodę wypowiedzi, lecz pozwoliły na ukazanie wielości i różnorodności zjawisk kształtujących odrębność lodowej pustyni. Wojciech Walkiewicz głównym bohaterem fotografii uczynił rozległe przestrzenie śniegu i lodu, w których wyodrębniał małe, subtelne różnice w kolorze zaśnieżonych zboczy, lub abstrakcyjne układy pól lodowych. Uważna analiza obrazów ujawnia interesujące elementy, sylwety ludzi, pojedyncze osobniki lub całe stada pingwinów (niekiedy przysypanych śniegiem), foki wylegujące się na śniegowych poletkach, ptaki stojące na śniegu lub szybujące ponad ziemią, oświetlone ciepłymi promieniami słońca.

Wystawa malarska Artura Szczypika

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Artura Szczypika. Obrazy można obejrzeć w siedzibie biblioteki, przy ulicy Pocztowej 54 w dniach od 8 lutego do 24 marca w godzinach jej otwarcia. Artur Szczypik urodził się w Siedliszczu. Malarstwem interesuje się od szkoły podstawowej. Lubi fotografować pejzaże, one też są głównym tematem kompozycji, które później służą jako punkt wyjścia przy malowaniu obrazów. Uczestniczył w plenerach malarskich (Siedliszcze, Rejowiec ), brał udział w wielu wystawach zbiorowych (Chełm, Łęczna, Kock, Warszawa, Toruń). Jest członkiem Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu. Malarskie zainteresowania A. Szczypika oscylują wokół tradycyjnego pejzażu. Autor w technice olejnej przybliża swoje najbliższe otoczenie zazwyczaj w kompozycjach otwartych.

Koncert Sławka Uniatowskiego

Chełmski Dom Kultury zaprasza 27 marca o godz. 19.00 na koncert „The Best of” czyli wyjątkowy koncert z autorskimi utworami Sławka Uniatowskiego oraz jego największych idoli: Zbyszka Wodeckiego, Andrzeja Zauchy i Franka Sinatry. Podczas koncertu nie zabraknie takich utworów jak „Honolulu”, czy „5 rano”. Wyjątkowe aranżacje oraz ciepły barytonowy głos sprawią, że ten wieczór na długo pozostanie w pamięci publiczności.Sławek Uniatowski – wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista.

Urodził się 11 maja 1984 roku w Toruniu, już jako pięciolatek rozpoczął przygodę z instrumentami klawiszowymi. Jako nastolatek zaczął komponować i pisać teksty piosenek, współtworzył toruński zespół Kije, w którym komponował oraz grał na syntezatorach. Pod koniec 2008 roku założył zespół Uniatowski Project. Uniatowski jako jedyny wokalista z Polski miał przyjemność wystąpić na jednej scenie u boku największego amerykańskiego producenta muzycznego Davida Fostera, współpracującego z Whitney Houston, Celine Dion czy Michaelem Buble.

Ma na swoim koncie również współpracę z takimi gwiazdami jak Zbigniew Wodecki, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Kuba Badach. Koncertował w kraju i za granicą z big bandami wykonując repertuar Franka Sinatry, Tony’ego Bennetta, Nat „King” Cole’a, Cheta Bakera czy Ellie Fitzgerald. Bilety w cenie 80-120 zł, do kupienia także na: EBILET.pl, biletyna.pl, kupbilecik.pl

Teatr „Mały Książę”

Chełmski Dom Kultury zaprasza 28 marca o godz. 17.00 na piękną, ponadczasową historię „Małego Księcia”, opowiedzianą różnymi, niespotykanymi technikami artystycznymi. Będzie to rodzinna wyprawa do świata Małego Księcia na wyciągnięcie ręki. Razem z Teatrem Piasku przeniosą się państwo w niezwykłą opowieść zaprezentowaną przez gwiazdy z wielkiego ekranu – programu „Mam Talent” – Tatianę Galistynę i VLODYR-a. Unikalne widowisko będzie malowane na żywo piaskiem, światłem, na wodzie oraz techniką szybkiego malowania (Speed Painting).

Te techniki wraz z grą aktorów, świateł i cieni pozwolą przenieść się w niezwykły świat Małego Księcia i zobaczyć wspaniałe widowisko artystyczne. Zwyciężczyni „Mam Talent” Tatiana Galityna na podstawie kultowej opowieści Mały Książę wg Antoine de Saint – Exupery rozpali serca zarówno dużych i małych widzów, pokaże inne oblicze sztuki i przypomni piękną opowieść, z która każdy jako dziecko miał okazję się zetknąć. Dopełnieniem niezapomnianego, ponadgodzinnego show, jest przepiękna oprawa muzyczna, poruszająca najgłębsze emocje i przenosząca nas na magiczną planetę Małego Księcia.

Ta pełna ciepła opowieść nauczy dzieci ponadczasowych wartości i przypomni dorosłym o potędze prawdziwej przyjaźni. „Mały książę” to genialna opowieść dla całej rodziny, która więcej mówi o życiu, niż grube, uczone księgi. Spektakl polecany jest dla dorosłych oraz dzieci od 5. roku życia. Trwa 55 minut bez przerwy. Więcej informacji na temat tego wydarzenia na stronie teatrpiasku.pl. Bilety od 55 zł, dostępne również na www.teatrpiasku.pl

Wystawa prac Zenona Waśniewskiego

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Lubelskiej 56A można oglądać wystawę dzieł Zenona Waśniewskiego. W 128. rocznicę urodzin artysty zaprezentowane są prace artysty zakupione do zbiorów Muzeum. Zakup 48 prac (do tej pory znajdowały się w prywatnej kolekcji) był możliwy dzięki 72 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – Kolekcje muzealne 2019 r.

Chełmskie Muzeum posiada obecnie w swoich zbiorach 135 prac Z. Waśniewskiego (1891-1945), które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu. Wystawę czasową „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie” będzie można oglądać do 15 kwietnia 2020 r. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie”.

Archeologia Ukrainy

Do 5 kwietnia 2020 r. w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie można obejrzeć wystawę „Ukraina przed wiekami”. Została ona przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które przekazywali do krakowskiego Muzeum Archeologicznego od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.

Z duszy płynące…

Pracownia twórcza Chełmskiego Domu Kultury zaprasza na wernisaż zbiorowej wystawy rysunku i malarstwa Grup Kreska i Alternatywa, pt. „…z duszy płynące”. Wernisaż zaplanowano 9 marca o godz. 18.00 w sali wystawowej Chełmskiego Domu Kultury.

Koncert Eleni

28 kwietnia o godz. 19.00 w Chełmskim Domu Kultury występ Eleni. Helena Dzokalub Tzoka z domu Milopulos, powszechnie znana jako Eleni, jest polską piosenkarką pochodzenia greckiego. Z muzyką zetknęła się w dzieciństwie, gdyż pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych. Jej rodzice, Perykles i Despina Milopulos są emigrantami z Grecji, osiadłymi w Polsce w latach 50. W Bielawie ukończyła podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie gitary. Zadebiutowała w szkolnym zespole Niezapominajki, później śpiewała w licealnym zespole Ballada.

Po maturze zaczęła występować w studenckim zespole Hellen. Po egzaminie maturalnym w 1975 roku została zaangażowana do profesjonalnego zespołu Prometheus działającego przy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie. Jako solistka równolegle z występami na estradzie dokonywała nagrań radiowych i brała udział w licznych programach telewizyjnych. W 1980 roku rozpoczęła karierę solową.

Pierwszą płytę długogrającą – „Po słonecznej stronie życia” nagrała z zespołem Prometheus w 1977 roku. w następnych latach ukazały się jej kolejne płyty długogrające: „Moja miłość”, „Buzuki disco”, „Ty jak niebo, ja – jak obłok”, „Lovers”, „Grecja raz jeszcze”, „Morze snu”, „Muzyka Twoje imię ma”, „Miłość jak wino”, „Wakacyjny flirt” , „Moje Credo”, „Nic miłości nie pokona” oraz „Kolędy Polskie”. Za większość z powyższych pozycji Eleni otrzymała „Złote Płyty”. Obecnie Eleni występuje ze swoim zespołem pod kierownictwem Kostasa Dzokasa.

Aktualnie Eleni związana jest z firmą fonograficzną HELLENIC, która to wznowiła niemalże całą dyskografię Eleni na kasetach i płytach CD. Najnowsza płyta artystki pt. „Statek do Pireusu” – premiera: 31 maja 2019 – https://www.eleni.com.pl/cd-statek-do-pireusu – jest już dostępna i można ją nabyć również w wydawnictwie HELLENIC. Bilety wstępu na koncert w Chełmskim Domu Kultury w cenie 65 zł dostępne on-line: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/48765/Che%C5%82m/Eleni/ https://biletyna.pl/koncert/Eleni/Chelm. Sprzedaż stacjonarna w kasach Chełmski Dom Kultury i Centrum Kultury Filmowej „Zorza”.