Sposoby na inwestycję w złoto

Od początku zapisanej historii złoto było uniwersalnym symbolem bogactwa. Ze względu na jego piękno i rzadkość starożytne cywilizacje pożądały tego szlachetnego metalu jako przejawu statusu i władzy. Zdobne ornamenty, biżuteria i wczesne formy pieniądza były wykonane ze złota. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj najpopularniejsze metody inwestowania w ten szlachetny kruszec.

Złoto – pewna i bezpieczna inwestycja

W ciągu ostatnich tysiącleci fascynacja złotem prawie się nie zmniejszyła. Podczas gdy większość systemów monetarnych nie jest już przywiązana do standardu złota, metal jest nadal uważany za ubezpieczenie przed walutami fiducjarnymi, które opierają się na wierze, że będą one coś warte w przyszłości. Złoto zachowało wewnętrzną wartość, ponieważ w przeciwieństwie do walut istnieje ograniczona jego podaż, której nie można sztucznie zwiększyć.

Urok złota sprawił, że jest to pożądana alternatywa dla osób poszukujących dywersyfikacji i rozłożenia ryzyka. Istnieje wiele sposobów na zakup złota. Dla wielu jest to również zabezpieczenie przed wstrząsami gospodarczymi, wojną, inflacją i globalną niepewnością.

Złote monety – popularna metoda lokowania oszczędności

Popularne złote monety bulionowe są bite w kilku krajach na Świecie. Nowo wybite monety są łatwe do kupienia, a ich czystość gwarantują mennice rządowe, które je produkują. Popularne wybory to Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonu, Południowoafrykański Krugerrand czy Australijski Kangur. Niektóre z tych monet są dostępne w wielu rozmiarach, aby dopasować się do zarówno dużych, jak i małych inwestorów. Na przykład złoty Wiedeński Filharmonik jest bity w masie od 1/25 uncji do jednej uncji.

Co ciekawe, wielu inwestorów preferuje stare monety, które mają również wartość kolekcjonerską, ponieważ obawiają się konfiskaty złota przez rząd i zakładają, że monety kolekcjonerskie mogą ponownie zostać zwolnione.

Złote sztabki – produkt dla każdego inwestora

Podczas gdy wiele osób myśli o kruszcu jako o dużych sztabkach przechowywanych w Fort Knox, w rzeczywistości kruszec odnosi się do wybitej wagi i próby złota. Może to być sztabka, okrągła jak moneta lub o dowolnym innym kształcie. Cena kruszcu zazwyczaj obejmuje koszt metalu oraz koszty związane z rafinacją i logistyką, a także narzut dealera.

Złote sztabki są dostępne w różnych gramaturach, zaczynając od 1 grama. Sztabki ciężkie polecane są większym inwestorom, ponieważ można je efektywnie przechowywać w ubezpieczonym obiekcie specjalizującym się w metalach szlachetnych. Kupując cięższe sztaby, oszczędzasz również na kosztach dodatkowych. Wadą jest to, że duże sztabki są co do zasady niepodzielne i mogą być trudniejsze do szybkiej sprzedaży.

Sztabki są produkowane przez kilka mennic rządowych, a także firmy prywatne. Produkty największej na świecie rafinerii Valcambi to podstawowy asortyment ASCOIN https://ascoin.pl/.

Akcje złota i fundusze giełdowe (ETF)

Głównymi zaletami akcji i funduszy ETF jest to, że nie musisz przechowywać metalu. Oprócz pojedynczych spółek wydobywczych dostępne są również fundusze inwestycyjne inwestujące częściowo lub wyłącznie w spółki wydobywcze. Mogą one zapewnić dywersyfikację w kierunku innych metali szlachetnych, takich jak platyna, pallad i srebro. Możesz także kupować opcje na kontrakty futures na złoto po ustalonej cenie wykonania.

Akcje spółek wydobywczych czy funduszy opartych na złocie niekoniecznie podążają w zgodzie z cenami złota, ponieważ firmy wydobywcze odnoszą sukcesy lub upadają na podstawie ich indywidualnych wyników operacyjnych. Nie ma gwarancji, że otrzymamy nasze złoto, gdy spółka lub fundusz upadnie, dlatego najlepszą opcją inwestycji wciąż wydaje się inwestycja w fizyczny metal.

Materiał sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here