Spotkania chóralne

Chełmski Dom Kultury zaprasza 27 września br. o godz. 16.00 na koncert chóralny, podczas którego zostaną zaprezentowane najpiękniejsze pieśni ludowe. Koncert będzie poświęcony pamięci wybitnego Polaka i etnografa – Oskara Kolberga. Zaprezentują się: Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał”, Chór Ziemi Zamojskiej „Contra”, Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej „Echo”, Zespół Wokalny „Ale Cantare” z Płoskiego (koło Zamościa). Cena biletu na XXIX Spotkania chóralne 15 zł.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

21 września, poniedziałek 13.00 – Mulan, Zorza
15.30 – Mulan, Zorza
18.00 – Mulan, Zorza
20.30 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Zorza
16.00 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, CHDK
18.30 – Pętla, CHDK
21.00 – Zieja, CHDK

22 września, wtorek 13.00 – Mulan, Zorza
15.30 – Mulan, Zorza
18.00 – Mulan, Zorza
20.30 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Zorza
16.00 – Zieja, CHDK
18.30 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, CHDK
21.00 – Pętla, CHDK

23 września, środa
13.00 – Mulan, Zorza
15.30 – Mulan, Zorza
18.00 – Mulan, Zorza
20.30 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Zorza
16.00 – Pętla, CHDK
18.30 – Zieja, CHDK
21.00 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, CHDK

24 września, czwartek
13.00 – Mulan, Zorza
15.30 – Mulan, Zorza
18.00 – Mulan, Zorza
20.30 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Zorza
16.00 – Zieja, CHDK
18.30 – Pętla, CHDK
21.00 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, CHDK
25 września, piątek
14.00 – Mulan, Zorza
16.00 – A potem tańczyliśmy, Zorza
18.30 – Interior, Zorza
21.00 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Zorza

26 września, sobota
12.00 – Trolle 2 – pokaz przedpremierowy, Zorza
14.00 – Trolle 2 – pokaz przedpremierowy, Zorza
16.00 – A potem tańczyliśmy, Zorza
18.30 – Interior, Zorza
21.00 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Zorza

27 września, niedziela
12.00 – Trolle 2 – pokaz przedpremierowy, Zorza
14.00 – Trolle 2 – pokaz przedpremierowy, Zorza
16.00 – A potem tańczyliśmy, Zorza
18.30 – Interior, Zorza
21.00 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Zorza

Chodź na słówko – spektakl dla dzieci

Chełmski Dom Kultury zaprasza 18 października o godz. 16.00 na widowisko pt. „Chodź na słówko” w reżyserii: Basi Szarwiło, autorem piosenek jest Bartek Kazimierczak. To spektakl dla dzieci według scenariusza Maliny Przyślugi, jednej z najbardziej utytułowanych polskich współczesnych dramatopisarek, tworzących dla najmłodszych. Bohaterowie przedstawienia, Kula i Toperz, czyli dwa słowa niepoprawnie wypowiedziane przez dziecko, za wszelką cenę starają się zostać tym, kim naprawdę są, czyli Kurą i Nietoperzem. Pomimo bajkowo-komediowej formuły spektakl porusza bardzo ważne w dzisiejszym świecie kwestie akceptacji, tożsamości, indywidualności i przyjaźni. Atutami spektaklu są także barwne stroje, niesamowita scenografia oraz piosenki grane i śpiewane „na żywo”. Spektakl „Chodź na słówko” miał premierę 16 marca 2019 roku. Widzowie docenili m.in. to, że w sposób lekki i przyjemny poruszone są w nim ważne i trudne tematy. Widowisko adresowane jest dla dzieci od 5. roku życia. Bilety po 20 zł.

Spektakl Teatru Ziemi Chełmskiej

„Wszystko w rodzinie” to tytuł spektaklu, który Teatr Ziemi Chełmskiej wystawi w drugiej połowie października br. (23.10. oraz 30.10. o godz. 19.00, a także 31.10. o godz. 18.00) w Chełmskim Domu Kultury. To znana sztuka Ray’a Cooneya, w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak i reżyserii Marcina Wąsowskiego. Jest to szpitalna farsa o poszukiwaniu ojca i więzach krwi, które okazują się silniejsze od dbałości o wizerunek publiczny. Pogoń i ucieczka, parada przebierańców, trzy śledztwa w ciągu jednego dnia, absurdalne pomieszanie tożsamości i feeria wariackich gagów. Domniemane ojcostwo nie zostaje do końca wyjaśnione, lecz wszystko kończy się dobrze. Obsada: Przemysław Gąsiorowicz, Mirosław Majewski, Sławoj Czarnota, Barbara Szarwiło, Magda Pick, Michał Łysiak, Zbigniew Moskal, Bogumiła Ryszkiewicz, Elżbieta Rybak, Marcin Słupczyński, Andrzej Kuczura, Marta Adamiec. Bilety w cenie 30 zł. Osoby posiadające bilety na spektakle, które zostały odwołane z powodu pandemii mają możliwość zwrotu biletu lub przebukowania go na aktualne terminy spektaklu. Zwroty i przebukowania można zrealizować w kasie CKF Zorza lub w kasie Chełmskiego Domu Kultury.

Warsztaty w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Dział Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej rozpoczyna realizację projektu „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Pierwszym realizowanym w ramach tego projektu wydarzeniem zaplanowanym od 7 września do 16 października br. są warsztaty edukacyjne dla dzieci, dotyczące chełmskiego stroju ludowego. Warsztaty przygotowane są dla grup przedszkolnych i młodszych klas szkoły podstawowej tj. dzieci w wieku 5 – 12 lat. Spotkania odbywać się będą w muzeum, w scenerii stałej wystawy etnograficznej i dlatego będzie możliwość obejrzenia oryginalnych elementów stroju chełmskiego oraz otwarcia skrzyń wiannych i kufrów.

Podczas warsztatów etnograficznych pod nazwą „Modna (pra)babcia” uczestnicy dowiedzą się, co chciała mieć w szafie, a właściwie w skrzyni, 150 lat temu kobieta mieszkająca na wsi chełmskiej. Uczestnicy spotkania dowiedzą się jak wyglądał chełmski strój ludowy, z jakich elementów się składał, gdzie występował, kto i jak go wykonywał, gdzie był przechowywany, gdzie kupowano jego elementy. Warsztaty będą okazją do poznania niektórych regionalnych nazw elementów stroju, np. życzka, obyczajka, nadtoczek, kimbałka, szerścianka. Autorkami projektu są Małgorzata Podlewska-Bem oraz Ilona Sawicka, które dla uczestników warsztatów przygotowały sporo niespodzianek, a także gadżetów, które dzieci będą mogły zabrać do domu.

Muzeum zaprasza

Muzeum Ziemi Chełmskiej otworzyło wyjątkową wystawę pt. „Matka Boska Chełmska. Ikonografia”. Ekspozycja wystawiona jest w sali muzeum przy ul. Lubelskiej 55. Zorganizowano ją w ramach Jubileuszu 100-lecia Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza. Jubileusz ten zbiegł się z przypadającą w tym roku 255. rocznicą pierwszej koronacji ikony Matki Bożej Chełmskiej.

Koncerty Eleni – mamy bilety

28 września zaplanowano w Chełmskim Domu Kultury koncerty Eleni – o godz. 16.30 oraz o godz. 19.00. Helena Dzokalub Tzoka z domu Milopulos, znana jako Eleni, polska piosenkarka pochodzenia greckiego. Jej rodzice, Perykles i Despina Milopulos są emigrantami z Grecji, osiadłymi w Polsce w latach 50. W Bielawie ukończyła podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie gitary. W 1980 roku rozpoczęła karierę solową. Obecnie Eleni występuje ze swoim zespołem pod kierownictwem Kostasa Dzokasa. Aktualnie Eleni związana jest z firmą fonograficzną „Hellenic”, która wznowiła niemalże całą dyskografię Eleni na kasetach i płytach CD.

Najnowsza płyta artystki pt. „Statek do Pireusu” (premiera była 31 maja 2019 r.). Bilety wstępu na koncert w cenie 65 zł, dostępne on-line: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/48765/Che%C5%82m/Eleni/; https://biletyna.pl/koncert/Eleni/Chelm. Sprzedaż stacjonarna w kasach Chełmski Dom Kultury i Centrum Kultury Filmowej „Zorza”. Na zaplanowany 28 września br. koncert Eleni o godz. 16.30 mamy podwójną wejściówkę dla naszych Czytelników. Otrzyma ją osoba, która jako pierwsza zadzwoni do naszej redakcji we wtorek, 22 września, o godz. 12.00. Czytelników „Nowego Tygodnia” zapraszamy też do śledzenia naszego konta na Facebooku – tam też będziemy mieć do rozdania wejściówki na koncert Eleni.

Widzowie, którzy szykują się na występ artystki muszą pamiętać, że ze względu na epidemię na sali widowiskowej ChDK zmniejszono liczbę uczestników koncertów i spektakli z 500 do 250 osób. Publiczność będzie wpuszczana 30 minut przed koncertem. Organizatorzy proszą o zajmowanie kolejnych, tylko wyznaczonych na sali miejsc. W komunikacie ChDK czytamy: „Ta niekomfortowa sytuacja jest również kłopotliwa dla nas jako organizatora, dlatego liczymy na Państwa wyrozumiałość i współpracę…

Ustawodawca dopuścił możliwość organizacji koncertów z zachowaniem pewnych zasad, które przedstawiamy Państwu poniżej: Zajmowane mogą być tylko co drugie miejsca na widowni w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50 proc. widowni. Zasada ta nie obowiązuje tylko rodzin i osób mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym. Obowiązek noszenia maseczek i dezynfekcja dłoni przy wejściu na koncert. Pomiar temperatury uczestników przed rozpoczęciem imprezy – osoby z temperaturą powyżej 37 st. C nie zostaną wpuszczone na salę. Brak możliwości skorzystania z szatni…”. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here