Spotkanie z pisarką

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 8 kwietnia br. o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Joanna Jax, autorką poczytnych książek obyczajowych. Odbędzie się ono w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Joanna Jax jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Mieszka w Olsztynie, który jest jej rodzinnym miastem. Przez wiele lat pracowała w międzynarodowych korporacjach finansowych. W wolnych chwilach maluje na szkle techniką warstwową, pasjonuje się grafiką, czyta literaturę biograficzną. Działa także jako copywriterka, felietonistka oraz wolontariuszka w „Fundacji dla Rodaka”, wspierającej Polaków w Kazachstanie. Debiutowała w 2014 roku powieścią „Dziedzictwo von Becków”, świetnie przyjętą przez czytelników i recenzentów. Każda kolejna książka umacnia jej pozycję poczytnej autorki książek obyczajowych z wątkiem historycznym. Joanna Jax jest autorką sześciotomowego cyklu „Zemsta i przebaczenie”, opowiadającej o losach rodziny, determinowanych przez bolesną historie i trudne relacje, na przestrzeni kilku dekad.

W roku 2022 r. na rynku wydawniczym ukazały się trzy powieści pisarki („Saga wołyńska. Głód”, „Wojenna miłość” oraz „Zimowy sen”). Historie opowiadane przez Joannę Jax pełne są zawiłych uwarunkowań społeczno-politycznych, w którym przyszło żyć literackim bohaterom, podsycanych przez emocje, namiętności i trudne wybory. Podczas spotkania będzie można nabyć książki Joanny Jax i uzyskać autograf pisarki. Możliwość wzięcia udziału w wieczorze promocyjno-autorskim ucieszy – z pewnością – miłośników bestsellerowych powieści historycznych i powiększy grono admiratorów twórczości olsztyńskiej prozaiczki. Na spotkanie – wstęp wolny.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza” w Chełmie

28 marca, poniedziałek
13:30 Ups2! Bunt na Arce – 2D dubbing, Zorza
15:30 Ups2! Bunt na Arce – 2D dubbing, Zorza
17:30 Drive My Car, Zorza
21:00 Marzec’68, Zorza
29 marca, wtorek
14:00 Ups2! Bunt na Arce – 2D dubbing, Zorza
16:00 Ups2! Bunt na Arce – 2D dubbing, Zorza
18:00 Marzec’68, Zorza
20:30 Drive My Car, Zorza
30 marca, środa
13:30 Ups2! Bunt na Arce – 2D dubbing, Zorza
15:30 Ups2! Bunt na Arce – 2D dubbing, Zorza
17:30 Drive My Car, Zorza
21:00 Marzec’68, Zorza
31 marca, czwartek
13:30 Ups2! Bunt na Arce – 2D dubbing, Zorza
15:30 Marzec’68, Zorza
18:00 DKF REWERS, Zorza
21:00 Drive My Car, Zorza
1 kwietnia, piątek
13:30 Za duży na bajki, Zorza
16:00 Marzec’68, Zorza
18:30 Morbius – 2D dubbing, Zorza
21:00 Morbius – 2D napisy, Zorza
2 kwietnia, sobota
11:00 Ups2! Bunt na Arce, Zorza
13:00 Za duży na bajki, Zorza
15:30 Marzec’68, Zorza
18:00 Morbius – 2D dubbing, Zorza
20:30 Morbius – 2D napisy, Zorza
3 kwietnia, niedziela
11:00 Ups2! Bunt na Arce, Zorza
13:00 Za duży na bajki, Zorza
15:30 Morbius – 2D dubbing, Zorza
18:00 Morbius – 2D napisy, Zorza
20:30 Marzec’68, Zorza

Koncerty w Wojsławicach

Dom Kultury w Wojsławicach zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty. Pierwszy z nich, zaplanowany 31 marca o godz. 18.00, jest koncertem muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Ludwika Sarskiego. To kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów – kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Artyści występując publicznie z łatwością łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing czy klezmer.

Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą. Muzyka i kino to świetne połączenie, dlatego zaraz po koncercie organizatorzy zapraszają na inaugurację Filmowego Klubu Wędrowycza w sezonie 2022. W ramach seansu wyświetlony zostanie film „Pomiędzy słowami” z Andrzejem Chyrą i Jakubem Gierszałem w rolach głównych. Darmowe wejściówki do odbioru w Domu Kultury w Wojsławicach. W niedzielę (3 kwietnia) o godzinie 15.00 zaplanowano oparty na poemacie pasyjnym poety Ernesta Brylla koncert „Golgota Jasnogórska” – z muzyką w wykonaniu Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia. To jedni z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej. Będzie to niezwykła propozycja na okres Wielkiego Postu. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w Domu Kultury w Wojsławicach.

Małe zbrodnie małżeńskie – scena reduta

Chełmski Dom Kultury zaprasza 3 kwietnia o godz. 18.00 na spektakl pt. „Małe zbrodnie małżeńskie” w wykonaniu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Sztuka Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Marka Pasiecznego to dramat sceniczny oparty na idei tanga. Tango jako gatunek muzyczny ma na celu ukazanie namiętności pomiędzy kobietą a mężczyzną, namiętności nieskonsumowanej. W przedstawieniu wykorzystywane są tanga przedwojenne. „Ta ostatnia niedziela”, „Kogo nasza miłość obchodzi” w wykonaniu Marty Ledwoń, aktorki wcielającej się w postać Lisy – żony głównego bohatera – są dopowiedzeniem tego, czego nie mówi nam wprost tekst dramatu. Lisa śpiewa o tęsknocie za miłością, której brakuje jej w małżeństwie. Spektaklowi towarzyszy muzyka na żywo.

Kierownikiem muzycznym jest Grzegorz Frankowski (kontrabas), któremu towarzyszy Jacek Bylica (fortepian) i Piotr Kopietz (bandoneon). Pełni temperamentu i kreatywności artyści potrafią poruszyć najczulsze struny serc słuchaczy, dając znanym melodiom nowe życie w postaci wyjątkowo pięknych aranżacji. Reżyseria: Marek Pasieczny, kostiumy: Barbara Wołosiuk, reżyseria świateł: Piotr Bartoszewicz, inspicjent/sufler: Małgorzata Bigelmajer, obsada: Marek Szkoda, Marta Ledwoń. Bilety w cenie 50 zł.

Nerwica natręctw – spektakl w gwiazdorskiej obsadzie

Chełmski Dom Kultury zaprasza 9 kwietnia o godz. 16.00 na spektakl „Nerwica natręctw” w reżyserii Artura Barcisia. To lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach, spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy pacjenci gabinetu psychiatrycznego zaczną leczyć się nawzajem. W poczekalni u genialnego psychiatry zawsze jest ciekawie. Jego pacjenci to osoby zmagające się z takimi problemami jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw. Już na co dzień bywa bardzo zabawnie.

A co może się wydarzyć, kiedy z powodu absencji lekarza pacjenci zaczynają leczyć się sami? Odpowiedź poznają Państwo w trakcie tego komicznego spektaklu! Obsada (potwierdzona): Karolina Sawka, Jowita Budnik, Zdzisław Wardejn, Katarzyna Herman, Artur Barciś, Rafał Królikowski. Organizowany jest jeden spektakl o godz 16.00. Bilety zakupione na inną godzinę są przeniesione na godz. 16.00 – miejscówki pozostają ważne. Bilety w cenie 110 i 130 zł.

Ralph Kaminski – Kora

Chełmski Dom Kultury zaprasza 8 kwietnia o godz. 20.00 na koncert Ralpha Kaminskiego. Artysta sięgnął po ponadczasową twórczość Kory i grupy Maanam. Wyrusza w trasę promującą swój najnowszy album, zatytułowany po prostu „KORA”. Bilety od 99 zł.

Koncert pamięci Longina Jana Okonia

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 1 kwietnia br. o godz. 17.00 na koncert literacko-muzyczny, poświęcony pamięci Longina Jana Okonia w 2. rocznicę śmierci pisarza. W programie uroczystości zaplanowano recital Marka Miszczuka, montaż literacki w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie pod kierunkiem Doroty Mandzińskiej oraz wspomnienie o pisarzu (Zbigniew Waldemar Okoń, Ireneusz Rolewicz). Wydarzenie będzie upamiętnieniem i wyrazem szacunku dla jednego z najwybitniejszych pisarzy związanych z Chełmszczyzną, autora „Legend chełmskich” i tzw. „trylogii indiańskiej”. W ramach przedsięwzięcia odbędzie się koncert Marka Miszczuka, wykonawcy piosenki autorskiej, który zaprezentuje na scenie ballady oparte na motywach twórczości Longina Jana Okonia. Wokalista zaśpiewa utwory, do których napisał teksty i skomponował muzykę. Muzyk, znany z YouTube’a jako „Chełmski Grajek”, interpretuje swoje kompozycje w aktorski sposób, operując mocnym, tubalnym głosem i brzmieniem gitary akustycznej. Longin Jan Okoń był prozaikiem, poetą i publicystą. Pamiętamy go jako Chełmianina Roku 2006, Honorowego Obywatela Miasta Chełm (2012) oraz Kawalera Orderu Uśmiechu (1977). Autor wielu tomów poetyckich, zbiorów opowiadań, powieści i opracowań. Sympatyk narodu i kultury indiańskiej. Jego powieść pt. „Tecumseh” weszła w 2021 r. do kanonu lektur szkolnych. Bogaty zasób książek, gromadzonych przez dekady, i prawa autorskie do spuścizny literackiej przekazał Chełmskiej Bibliotece Publicznej, która utworzyła Kolekcję Longina Jana Okonia. W ChBP powstała Izba Pamięci pisarza. Longin Jan Okoń zmarł 3 kwietnia 2020 r

Organizatorzy zachęcają do udziału w wieczorze pamięci nieodżałowanego twórcy „Legendy o białym niedźwiedziu”, popularyzatora chełmskiej literatury i regionalnej tożsamości, skromnego i pracowitego człowieka. Wydarzenie ku czci pisarza będzie także wyrazem sprzeciwu wobec wojny (Solidarni z Ukrainą!). Wstęp na koncert wolny.

Antoni Syrek-Dąbrowski – stand-up

Chełmski Dom Kultury zaprasza 1 kwietnia br. o godz. 19.00 na występ komika Antoniego Syrka-Dąbrowskiego. „Życie” to jego czwarty pełny program stand-upowy. Suport – Łukasz Kowalski z programem „I tak się powoli żyje”. Bilety w cenie 50 zł. Wydarzenie dla dorosłych.

Klub Dobrego Filmu w bibliotece

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza w każdą środę marca o godz. 18.00 na seanse filmowe w ramach „Klubu Dobrego Filmu”. Projekcje odbywają się w cyklu tematycznym „Opowiem Ci historię…”. Na ekranie pojawiają się fascynujące i zróżnicowane filmowe opowieści, które łączy intrygująca fabuła, znakomite aktorstwo oraz reżyserski kunszt. Prezentowane są obrazy o krzywdzie i zemście, problemach kobiet w kraju odległym kulturowo, zaciętej i podstępnej rywalizacji, życiu ubogiej, trzypokoleniowej rodziny oraz schyłku kariery gwiazdy filmowej. Tytuły klubowych filmów dostępne są na plakacie eksponowanym w holu ChBP (w ramach warunków licencji MPLC). Na seansach-obowiązuje stosowanie zasad związanych z sytuacją epidemiczną (dystans społeczny, maseczki oraz dezynfekcja rąk).

Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15) zaprasza na wystawę prac Nikolety Kalińskiej, studentki architektury, pasjonatki sztuki. Ekspozycję „Graf” można oglądać do 31 marca w godzinach pracy biblioteki. Prezentowane prace nawiązują do zjawisk, kadrów i emocji, towarzyszących marzeniom sennym. To poszukiwanie tajemnic zagłębionych w nieodkrytej materii człowieka, olśniewającej i mrocznej za razem. Kadry przedstawiają wyrywki z teoretycznej nieświadomości – doświadczeń, w których ludzkie ciało i umysł nie uczestniczyły, lecz były w stanie je odtworzyć i połączyć w spójną całość, prowadząc do poznania świadomości i odczuć na nowo. Jak zatem odczytywać tak ukształtowane kadry i jak nazwać kłębiące się podczas analizy emocje?

– Wystawę można interpretować wielorako, dzięki indywidualnemu spektrum emocji. Odpowiedzi na pytania można poszukiwać w wystawie całościowo lub segmentowo. Można podzielić ją na jasne i ciemne tony, rozbłyskujące i skryte. Te wszystkie możliwości stanowią o jej niepozornej wyjątkowości – mówi autorka prac.

Zaproszenie do muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na stałą wystawę pt. „Chełm jest jego imię… Dzieje miasta od X do XX wieku”. Ekspozycja w budynku przy ul. Lubelskiej 57. Przedsięwzięcie dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawy w Galerii Atelier

Galeria Atelier przy ul. Lwowskiej 24 w Chełmie zaprasza na dwie niezwykłe ekspozycje. Pierwsza to wystawa fotografii pt. „Miasta niezmartwychwstałe” autorstwa Dariusza J. Drajewicza, fotografika, podróżnika. W Galerii Atelier czynna jest także ekspozycja autorstwa Romana Krawczenki pt. „Sól i papier”. Goście będą mogą zapoznać się z niesamowitą pracą ręczną pana Romana. Drukowanie soli odnosi się do tak zwanych procesów POP (Printing-Out-Process), gdy pożądany obraz pojawia się pod wpływem światła ultrafioletowego bez późniejszej obróbki chemicznej. Oczywiście, zmienia się po spłukaniu i utrwaleniu, ale nieznacznie, co pozwala kontrolować jego gęstość podczas drukowania.

Proces ten został wymyślony przez Williama Foxa Talbota w 1839 roku, ale charakterystyczny czerwonobrązowy odcień, bogate przejścia tonalne i właściwości archiwalne nadal przyciągają fotografów i kolekcjonerów do jednego z pierwszych procesów fotograficznych. Wysokiej jakości papier akwarelowy impregnowany jest roztworem chlorku amonu z dodatkiem żelatyny i dwuchromianu potasu. Po wyschnięciu w czerwonym świetle nakłada się na nią roztwór azotanu srebra, papier staje się światłoczuły. Negatywu i papier umieszcza się w ramce do drukowania kontaktowego i jest oświetlana światłem słonecznym. Dalej – mycie, utrwalanie, ponowne mycie i suszenie. Po wyschnięciu nadruku jest pokryta cienką warstwą naturalnego wosku. To nadaje mu lekki połysk, dodaje kontrastu i zwiększa jego archiwalne właściwości.

Świat według Koguciuka

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 w Chełmie można oglądać wystawę obrazów Stanisława Koguciuka (1933-2021) z Pławanic – jednego z najznamienitszych twórców ludowych. Zmarły 13 listopada ub.r. artysta uznany został za „jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych”. Pozostawił po sobie tysiące obrazów. Ekspozycja prezentuje cykle malarskie o zróżnicowanych rozwiązaniach ikonograficznych, układach kompozycyjnych, ale zawsze oddających autentyzm wypowiedzi artystycznej autora. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here