Spotkanie z pisarzem w ChBP

Chełmska Biblioteka Publiczna w Chełmie serdecznie zaprasza dzieci i młodzież szkół podstawowych 14 marca br. na spotkanie z autorem pasjonujących książek – Marcinem Koziołem.

W planie spotkania dla trzech grup: dla klas 1-3 – godz. 8.30 – lekcja multimedialna/warsztat edukacyjny dla dzieci – młodych podróżników i odkrywców! Książki „Wombat Maksymilian” stanowią punkt wyjścia i tło edukacyjnego spotkania. Będzie mowa o różnych zwierzętach, w tym o wombatach, ponieważ główny bohater książki jest przedstawicielem tego mało znanego gatunku.

Seria o podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach została nagrodzona prestiżowym Magellanem dla najlepszej książki podróżniczej dla dzieci roku 2016. Spotkanie dla przedszkoli – godz. 10.00 – warsztaty dla dzieci z końmi w roli głównej na podstawie serii książek dla dzieci „Stajnia pod tęczą”. Dzieci dowiedzą się, jak konie porozumiewają się ze sobą i ludźmi.

Poznają, jak rozpoznawać umaszczenie konia. Dowiedzą się także, jak należy się końmi opiekować. A wszystko osadzone w świecie sympatycznych i przeżywających zabawne przygody bohaterów – Niunia, Lansika, ciotki Rodezji, wuja Celofana i wielu innych.

Książki są efektem współpracy Katarzyny Dowbor i Marcina Kozioła, którzy dzielą te same fascynacje i kochają konie. Dla klas 4-6 – godz. 11.30 – spotkanie multimedialne z lekturą „Skrzynia Władcy Piorunów”! – tajemnice, zagadki, łamanie szyfrów i przygody z nauką!

Wartka współczesna akcja powieści staje się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Książka wpisana została na „Złotą Listę Fundacji ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Zgłoszenia do udziału – tel. nr 82 564 55 29. Liczba miejsc ograniczona.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Corgi, psiak Królowej, 2D dubbing: 4, 5, 6, 7, 8 marca godz. 14.00, 16.00; 9 marca godz. 12.00 i 14.00, 10 marca godz. 11.30, 13.30, ZORZA

Kobiety mafii 2: 4, 5, 6 godz. 18.00 i 21.00, 7 marca godz. 21.00; Zorza

Bumblebee: 26, 28 lutego godz. 16.00, 27 lutego godz. 18.15, ChDK

Mia i biały Angel, 2 D: 4, 5, 6 marca godz. 16.00, CHDK

Alita: Battle Angel 2D dubbing: 4, 5, 6 marca godz. 18.00; 7 marca godz. 15.30 CHDK

Całe szczęście: 8 marca godz. 18.00, 20.15, 9 marca godz. 16.00, 21.00; 10 marca godz. 18.00, 20.15, ZORZA

DKF: Kafarnaum: 7 marca godz. 18.00, 9 marca godz. 18.30, 10 marca godz. 15.30, Zorza,

Faworyta: 4, 5, 6 marca godz. 20.30; 7 marca godz. 20.45, ChDK

Zaproszenie dla pań

Z okazji Dnia Kobiet Prezydent Miasta Chełm oraz Dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej zapraszają Panie na wyjątkowy koncert Leszka Długosza pt. „Jeszcze ta wiosna…”. Występ zaplanowano 8 marca o godz. 18.00 w sali widowiskowej biblioteki przy ul. Partyzantów 40. Leszek Długosz jest jedną z najbardziej twórczych osobowości „Piwnicy pod Baranami”, pieśniarzem, kompozytorem, pianistą, aktorem, autorem wielu tomików i tekstów poetyckich, płyt, programów radiowych oraz telewizyjnych, a także felietonów.

Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne od dnia 26 lutego (wtorek) w Dziale Rozwoju i Promocji ChBP (I piętro), od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.30. Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji pod numerem telefonu 82 562 01 01.

Mistrzostwa w MDK

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie zaprasza na taneczne wydarzenie roku, czyli Mistrzostwa Polski Boogie Woogie i Rock n`Roll lat 50. Imprezę zaplanowano 9 marca w Chełmskim Domu Kultury. O godz. 13 rozpoczną się eliminacje, o godz. 16.30 – gala finałowa. Udział w mistrzostwach potwierdziły 43 pary z pięciu klubów z Polski. Szczegółowe informacje pod nr tel. 509-984-363.

Gobeliny w ChDK

Chełmski Dom Kultury zaprasza na wernisaż Pracowni Tkaniny Artystycznej ABAKAN zaplanowany na 8 marca br. na godz. 19:00. Na wystawie będzie można obejrzeć gobeliny stworzone podczas cotygodniowych zajęć. Pracownia powstała w ramach ChDK 18+, do której uczęszczają dorośli pasjonaci tkactwa artystycznego. Wystawa będzie czynna do 25 marca br.

Malarstwo Mieczysława Wiśniewskiego

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza do „Galerii 72” przy ul. Lubelskiej 55 na oglądanie wystawy malarstwa zmarłego w ubiegłym roku Mieczysława Wiśniewskiego (1929-2018). Wystawa będzie czynna do 31 marca w siedzibie muzeum przy ul. Lubelskiej 55. M. Wiśniewski był wybitnym artystą, przez całe swoje życie związanym ze środowiskiem toruńskim.

Uczestniczył wielokrotnie w międzynarodowych plenerach dla artystów posługujących się językiem geometrii (1985-1992, 1994, 1995, 1997-2000), organizowanych przez chełmskie muzeum w Okunince nad Jeziorem Białym. Jego prace prezentowano w ramach pokazów poplenerowych, na wystawach zbiorowych prezentujących kolekcję sztuki współczesnej w kraju i za granicą (Węgry, Austria, Słowacja, Niemcy). Ekspozycja składa się z 50 obiektów datowanych na lata 1955-2013, z których 10 należy do zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Zaproszenie do Galerii Atelier

Z okazji setnej rocznicy powstania Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w Galerii Atelier Ryszarda Karczmarskiego przy ul. Lwowskiej 24 w Chełmie będzie można obejrzeć wystawę portretów zatytułowaną „Twarze ZAiKS-u”, prezentującą twórców związanych ze Stowarzyszeniem. Wernisaż i spotkanie autorskie zaplanowano 4 marca o godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do 20 marca. Autorami zdjęć są członkowie Sekcji Autorów Dzieł Fotograficznych ZAiKS-u.

Eksponowane fotografie są wypadkową zawodowych działań fotografików w różnym czasie i okolicznościach. Nadrzędnym celem był dobry portret twórców – wnikliwie ujęcia, przemyślane aranżacje, ale i twarze łapane na gorąco, w biegu, stanowiące część zapisu sytuacji, co podkreśla specyficzną atmosferę kadru. Artyści korzystali z tradycyjnego sprzętu, czyli lustrzanek cyfrowych, choć posługiwali się również aparatami typowymi dla studiów portretowych, czyli klasycznymi lustrzankami średnio- i wielkoformatowymi.

Coraz częściej jednak wywoływanie tak robionych zdjęć oddają profesjonalnym laboratoriom, pracując jedynie nad komputerową obróbką cyfrowych ujęć. Wśród autorów eksponowanych w Galerii Atelier zdjęć są zarówno wybitni portreciści, jak i uznani fotograficy reprezentujący różne dziedziny fotografii: Jacek Barcz, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Druszcz, Zbigniew Furman, Krzysztof Gierałtowski, Ryszard Horowitz, Witold Krassowski, Jan Morek, Tomasz Sikora, Marek Szymański i Krzysztof Wojciechowski.

Marek Dyjak na Dzień Kobiet

8 marca o godz. 20.00 w Chełmskim Domu Kultury zaplanowano koncert Marka Dyjaka. Artysta zaprezentuje płytę „Dyjak Gintrowski”, na którą składa się dziesięć piosenek Przemysława Gintrowskiego w nowych aranżacjach Marka Tarnowskiego i Jerzego Małka. Muzycy na co dzień grają w zespole Marka Dyjaka.

Nowe aranże szlagierów narzuciły Dyjakowi zupełnie inne spojrzenie na dotychczasowe wersje utworów. Jego interpretacje to nieodłącznie zachrypnięty głos w „A my nie chcemy uciekać stąd”, nostalgia w „Modlitwie o wschodzie słońca”, ale także zaduma w „Zmiennikach” i smutek w „Gdy tak siedzimy nad bimbrem…”. Zupełnie nowe spojrzenie aranżerów na kompozycje Gintrowskiego i przełożenie na instrumentarium pozbawione gitary, poniekąd zdeterminowało interpretację Dyjaka.

Otworzyło także inne możliwości odczytu ponadczasowych pieśni, dlatego jest to nie tylko pozycja dla miłośników twórczości Dyjaka, ale także świetna propozycja dla wiernych fanów zaangażowanych w pieśni Przemysława Gintrowskiego. Bilety w cenie 50 zł.

Klub Dobrego Filmu w ChBP

Pracownicy Chełmskiej Biblioteki Publicznej proponują marcowe spotkania w Klubie Dobrego Filmu. Zabiorą one widzów w filmową podróż dookoła świata, by zaprezentować perełki, które powstały z dala od blichtru Hollywood. Na początku publiczność odwiedzi południe Włoch, poznając historię mierzącego się z przemocą codzienności wrażliwego opiekuna psów.

Potem, przez pryzmat najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego, zajrzy w głąb polskiego Kościoła. Jeszcze później będzie Teheran z niebanalną opowieścią o miłości mierzącej się z kryminalną zagadką, a końcem podróży będzie współczesna Rosja, gdzie obywatel wciąż musi zmagać się z Lewiatanem… Na niemal wszystkie seanse KDF zaprasza w kolejne środy marca o godzinie 18.00. Niemal, bo jeden z nich odbędzie się wyjątkowo 19 marca we wtorek.

Film Wojciecha Smarzowskiego, ze względu na ogromne zainteresowanie, pokazany zostanie natomiast podczas dwóch seansów (o godzinie 16.00 i 18.15). Wszystkie spotkania odbędą się, jak zwykle, w sali widowiskowej ChBP. Wstęp wolny.