Startuje II Liga Futsalu LZPN

Takiej ligi w województwie lubelskim jeszcze nie było. Na sezon 2017/2018 Lubelski Związek Piłki Nożnej powołał do życia rozgrywki II Ligi Futsalu. Akces gry w pilotażowym sezonie zgłosiło aż osiem drużyn, co w porównaniu z innymi województwami jest bardzo dobrym wynikiem. Futsalowe rozgrywki ruszają 9 grudnia, a miejscem zmagań będzie hala sportowa im. Polskich Olimpijczyków przy Zespole Szkół w Piaskach.


Do rozgrywek zgłosiły się zarówno drużyny klubowe, na co dzień występujące w rozgrywkach A i B klasy, ale także zespoły z ligi potocznie nazywanych środowiskowymi. Na liście startowej są: UKS Dys, MKS Siedliska, Victoria Dywany Łuszczów, LKS Biskupice, LKS Wierzchowiska, NEO.NET Futsal Team, LTS Futsal Team Piaski i Moore Lublin. Do tej pory jedynym bastionem futsalu w województwie lubelskim był pierwszoligowy AZS UMCS Lublin. Teraz się to zmieni.
– Mamy świadomość, że poziom jaki będą prezentowały drużyny uczestniczące w II Lidze Futsalu w tym sezonie na pewno będzie bardzo różny. Traktujemy tą pierwszą edycję jako swego rodzaju przetarcie. Nie mniej chcemy, aby rywalizacja była atrakcyjna i przede wszystkim prowadzona na dobrym poziomie organizacyjnym. Stąd gra w hali, która spełnia wszelkie standardy i wymogi do. Nie tak dawno w Piaskach właśnie odbywał się międzypaństwowy mecz reprezentacji Polski kobiet w futsalu. Stąd nieprzypadkowo wybraliśmy właśnie ten obiekt jako miejsce drugoligowej rywalizacji. Do współpracy pozyskaliśmy partnera ligi. Jest nim firma IBRA Marcina Goździołko, która na dzień dobry przygotowuje specjalną, spersonalizowaną piłkę na te rozgrywki. Po za tym szykuje jeszcze kilka atrakcji dla uczestników ligi, ale na razie nie chcemy zdradzać szczegółów – przyznaje Jacek Kosierb ze Świdnika, zajmujący się koordynowaniem drugoligowej rywalizacji w futsalu.
Rozgrywki będą się toczyły systemem ligowym „każdy z każdym”. Mecze potrwają 2 x 12 minut efektywnego czasu gry. Obwiązywać będą pełne przepisy futsalowe. Nad ich przestrzeganiem będą czuwali profesjonalni sędziowie futsalowi szczebla centralnego. Mistrz II Ligi Futsalu LZPN wywalczy sobie trawo udziału w turnieju barażowym o awans do I Ligi. Oczywiście na uczestników drugoligowej rywalizacji będą czekały puchary, medale, statuetki i nagrody rzeczowe.
– Generalnie w tej chwili, na fali awansu reprezentacji Polski do mistrzostw świata w futsalu, panuje zrozumiały trend rozwoju i promocji tej odmiany piłki nożnej. Utworzenie II Ligi Futsalu LZPN to dopiero pierwszy krok, aby robić to także na naszym terenie – dodaje Kosierb. BAS