Stłuczka i wypadek drogowy – jakie są między nimi różnice?

Bezpieczeństwo na drodze wynika nie tylko z zachowywania ostrożności. Wynika również – a może przede wszystkim – z wiedzy. Jeśli wiesz, jak się zachować w sytuacji podwyższonego ryzyka, możesz uniknąć tragedii. Ale znaczenie ma także to, co zrobisz, gdy jednak dojdzie do zdarzenia na drodze. Czy weźmiesz odpowiedzialność za swój czyn?

Stłuczka to nie wypadek drogowy!

O zdarzeniach na drodze związanych ze zderzeniem dwóch pojazdów, pojazdu z człowiekiem lub z obiektem (barierką, drzewem, budynkiem) mówi się, że to wypadki drogowe. To używane w popularnym obiegu jest jednak błędne, ponieważ nie każde zdarzenie drogowe można określić mianem wypadku. Każde negatywne zdarzenie drogowe jest za to „szkodą”.

Zdarzenia drogowe można rozróżnić na lżejsze (kolizje, inaczej zwane stłuczkami) oraz ciężkie (i właśnie to jest wypadek drogowy). Różni je wcale nie rozległość uszkodzeń samochodu, ale „powaga” sytuacji. Otóż w stłuczka to takie zdarzenie, w którym albo nie ucierpiała żadna osoba, albo obrażenia są drobne i możliwe do wyleczenie w przeciągu siedmiu dni. Wypadek drogowy wiąże się z poważnymi uszkodzeniami ciała, rozstrojami zdrowia, a nawet ofiarami śmiertelnymi.

Co zaś z kosztami? Cóż, może się zdarzyć, że lżejsza w skutkach stłuczka okaże się kosztowniejsza w naprawie – auto dozna większych uszkodzeń. Pod względem szkód dla uczestników zdarzenia jednak to zawsze wypadek będzie gorszy.

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku drogowego?

Nikomu nie życzymy ani uczestniczenia, ani tym bardziej spowodowania szkody na drodze. Jeżeli jednak już do tego dojdzie – cóż, jesteśmy tylko ludźmi – należy zachować się w odpowiedni sposób: odpowiedzialny, empatyczny i zgodny z prawem. Pierwszy krok to kontakt z właściwymi służbami. Jeśli są ranni, bezzwłocznie dzwonimy pod 112 i zawiadamiamy o złym stanie poszkodowanych. Do wypadku drogowego wzywamy także policję. Do stłuczki niekoniecznie, chyba że nie możesz dogadać się z drugim kierowcą i nie potraficie stwierdzić, kto zawinił.

Inną kwestię stanowi usuwanie pojazdów z drogi. W przypadku wypadku absolutnie nie wolno tego robić – policja musi zabezpieczyć ślady i zebrać dowody. Przeciwnie w sytuacji kolizji. Tu wręcz trzeba usunąć pojazdy z ulicy, by inni uczestnicy ruchu drogowego mogli swobodnie się przemieszczać. Za nieusunięcie zawadzającego samochodu można otrzymać grzywnę!

Po wzięciu udziału w stłuczce będzie trzeba też załatwić trochę spraw formalnych. Przeczytaj poradnik: Miałeś stłuczkę? Zobacz jak dopełnić formalności.

Czy pójdziesz do więzienia?

Jeżeli spowodowałeś stłuczkę, nie martw się – nie czeka Cię więzienie. W zależności od sytuacji możesz jedynie otrzymać grzywnę. Niestety sprawy mają się gorzej w przypadku zawinienia w wypadku drogowym. Spowodowanie wypadku bez ofiar śmiertelnych grozi więzieniem do lat trzech. Jeżeli ktoś umarł – na miejscu lub w szpitalu w wyniku obrażeń poniesionych w trakcie wypadku – kara wiezienia może wydłużyć się do ośmiu lat.

Wypadek drogowy to przestępstwo i podlega pod art. 177 Kodeksu karnego. Kolizja to „jedynie” wykroczenie. Mamy nadzieję, że ta wiedza nigdy Ci się nie przyda, ale uważamy, że powinien mieć ją każdy. Dobry kierowca to mądry kierowca.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here