Studenci bawią się w najlepsze

Kolejny weekend Lubelskich Dni Kultury Studenckiej przyciągnął tłumy. Tym razem bawiła się Politechnika, KUL, Uniwersytet Przyrodniczy i WSEI. Tereny zielone przy ul. Nadbystrzyckiej tętniły życiem od 10 do 13 maja. Poza koncertami organizatorzy zapewnili sporo innych atrakcji.
Juwenalia rozpoczęły się oficjalnie w środę, 10 maja, tradycyjnym już korowodem. Władze Lublina przekazały studentom symboliczne klucze do miasta. Spod ratusza studenci wszystkich uczelni ruszyli na tereny zielone Politechniki. Lubelscy żacy jak zwykle nie zawiedli, jeśli chodzi o pomysły na przebrania. W tym roku motywem przewodnim pochodu były postacie z filmów. W tłumie można było spotkać całą plejadę superbohaterów, piratów, minionków, zakonnic, czerwonych kapturków, wampirów, księżniczek itp. Nie zabrakło muzyki i śpiewów. Mimo mało wiosennej pogody w korowodzie uczestniczyło ponad 4 tys. osób.
Pierwszego dnia nie brakowało miłośników reggae i hip hopu. Dla lubelskiej publiczności grały grupy: Vavamuffin, Grubson, Miuosh i O.S.T.R. W czwartek i piątek organizatorzy zadbali o bardziej rockowe rytmy. Ostatniego dnia, czyli w sobotę, można było posłuchać na żywo m.in. Patrycji Markowskiej i Agnieszki Chylińskiej.
11 maja o 13.30 Wydział Humanistyczny UMCS udostępnił swoją aulę wszystkim, którzy chcieli spotkać się z zespołem Happysad. Z kolei 13 maja odbyły się regaty po Zalewie Zemborzyckim. Uczestnicy walczyli o puchar JM Rektora Politechniki. Można było też brać udział w wielu innych konkursach, bawić się na karuzelach i próbować swoich sił np. na strzelnicy.
Już w najbliższy weekend, tzn. od 19 do 21 maja, będzie bawić się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Największa lubelska uczelnia zorganizuje swoje Kozienalia na terenie browaru Perła. UMCS zakończy Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. Lublinianie będą bawić się w samym sercu miasta i to aż na dwóch scenach. W ramach Kozienaliów można spodziewać się takich kapel, jak np. Taco Hemingway, The Dlumpings, Hey, Margaret i Kamp!.
W trakcie trwania Kozienaliów w browarze Perły w ramach imprezy będzie można też się najeść. Od 19 do 21 maja zjadą do Lublina już po raz kolejny food trucki.
Oprócz tego organizatorzy zorganizowali studencki konkurs filmowy „Ludzie Dzielni Lublina”. Główną nagrodą jest 500 zł. Filmy można było nadsyłać do 14 maja. Dzieła konkursowe nie mogły przekraczać trzech minut. Wyniki zostaną ogłoszone 16 maja. Najlepsze filmy zostaną zaprezentowane podczas Street Show – święta sztuki ulicznej. Z kolei 31 maja odbędzie się Kozienaliowy Festiwal Nauki i Kozienaliowa Gala Naukowca.
Joanna Niećko