Święto nauki na stadionie

1238 projektów czeka na pasjonatów nauki podczas XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, które rozpoczął się w minioną sobotę i potrwa do 23 września.
Pod hasłem przewodnim „Nauka źródłem inspiracji” przygotowano bezpłatne pokazy, prezentacje, wystawy, warsztaty, koncerty i wykłady dla wszystkich grup wiekowych. Pierwszym z festiwalowych wydarzeń był Lubelski Piknik Naukowy, odbywający się na Arenie Lublin. W ubiegłą niedziele, miejski stadion stał się prawdziwym laboratorium, w którym zobaczyć można było ponad 130 różnych pokazów naukowych. Na pikniku, dzięki bezpłatnemu wstępowi, bawiły się całe rodziny. Oprócz strefy nauki dostępna była również strefa artystyczna, gdzie posłuchać można było flamenco czy orkiestry św. Mikołaja. Na parking przed stadionem można było przyjść z domowym zwierzakiem i sprawdzić stan jego zdrowia, korzystając z konsultacji udzielanych przez specjalistów i studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie. Dzieci interesowały się zwłaszcza pokazami lotu drona, prezentacją pojazdów elektrycznych oraz wszelkimi niezwykłymi maszynami zgromadzonymi wokół Areny.

Lubelski Festiwal Nauki potrwa do piątku, 23 września. Na różne projekty festiwalowe dokonano do tej pory aż 35  192 rezerwacji. Ci, którym nie udało się zapisać, mogą skorzystać z długiej listy projektów, na które wstęp nie wymaga rezerwacji. Np. w poniedziałek, 19 września prof. dr hab. Jolanta Parada-Turska odpowie na pytanie: „Czy stosowanie popularnych leków przeciwbólowych – paracetamolu, ibuprofenu, naproksenu – jest bezpieczne?”. Wykład odbędzie się w auli Collegium Anatomicum przy ulicy Jaczewskiego 4 o godzinie 15.00. Również w poniedziałek odbędzie się wykład dr. inż. Sebastiana Gnapowskiego pt. „Bursztyn z Lubelszczyzny. Kto go widział?” Wykład odbędzie się na Wydziale Podstaw Techniki (130) przy ulicy Nadbystrzycka 38 o godzinie 11.00. – Mamy nadzieję, że – zgodnie z hasłem tegorocznej edycji – zainspirujemy uczestników do odrywania piękna nauki – mówi prof. dr hab. Andrzej Borowy, przewodniczący komitetu organizacyjnego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Na uczestników wszystkich projektów łącznie przygotowano aż 62 tysiące miejsc. Festiwalowe spotkania odbędą się nie tylko w Lublinie, ale również w Dęblinie, Chełmie, Zamościu czy Puławach. Wiele projektów umożliwia skorzystanie z nich osobom z różną niepełnosprawnością (osoby niedowidzące – 57, niedosłyszące – 73, niepełnosprawne ruchowo – 244). Więcej szczegółów na stronie internetowej festiwalu: www.festiwal.lublin.pl.
Organizatorem głównym tegorocznej edycji jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Festiwal współorganizuje 41 instytucji, w tym wszystkie akademickie uczelnie Lublina.
(EM.K.)