Świętowali ekologicznie

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 46 obchodziła uroczyście w ubiegłym tygodniu święto swojego patrona – króla Jana III Sobieskiego. W tym roku było ono połączone z akcjami proekologicznymi.
Uczniowie klas piątych przygotowali dla swoich młodszych kolegów i dzieci z Przedszkola nr 45 przedstawienie pt. „Śmieci to nie zabawa, ale poważna sprawa”. Pokazali, jak segregować odpady i zachęcili do oddawania materiałów recyklingowych do punktów zbiórki. Tego dnia odbyła się również kolejna proekologiczna akcja, czyli gra terenowa, której poszczególne zadania dotyczyły promocji zdrowego stylu życia. – Na każdym stanowisku podczas gry dzieci wykonywały zadania ekologiczne i sportowe. Chcemy pokazać, że ekologia jest nam bliska i ważna dla naszego zdrowia, dlatego od najmłodszych klas wdrażamy naszych uczniów do zdrowego trybu życia – mówi Monika Wojtaszko, nauczycielka nauczania początkowego.


Placówka uczestniczy w tym roku w staraniach o przyznanie aż dwóch certyfikatów: miejskiego i wojewódzkiego w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. – Obecnie odnawiamy nasz certyfikat wojewódzki, który uzyskaliśmy jeszcze w 2003 roku. Staramy się również o tytuł miejski. Rodzice, którzy wysyłają dzieci do naszej placówki, wiedzą, że jest to szkoła, w której dba się nie tylko o zdrowie, ale i o dobre nawyki w każdej dziedzinie: w kulturze zachowania, spożywania posiłku i w sprawności fizycznej – mówi Beata Kosecka, szkolny koordynator projektu.
– Aktualnie na terenie miasta Lublin ponad 50 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych znajduje się na różnych etapach realizacji programu, aktywnie podejmując działania służące tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie, jakimi są zapewnienie odpowiednich warunków sprzyjających zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej – mówi Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza. Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie posiada w Lublinie Szkoła Podstawowa nr 3. Przygotowania placówki do uczestniczenia w tym programie muszą być udokumentowane i trwają ponad rok w przypadku starań o miejski certyfikat, a trzy lata przy ubieganiu się o tytuł wojewódzki. (EM.K.)