Symbol Gorzkowa jak nowy

Po remoncie

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorzkowskiej przy współpracy z Parafią Rzymskokatolicką św. Stanisława BiM w Gorzkowie oraz urzędem gminy wyremontowało zabytkową kaplicę grobową rodziny Skawińskich na tutejszym cmentarzu.

Przed remontem
Przed remontem

– Zabytek z 1850 r. stanowi dominantę krajobrazową gorzkowskiego cmentarza, posiada również dużą wartość artystyczną, jest rzadkim przykładem ziemiańskiej sztuki sepulkralnej – mówi Tomasz Duda ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorzkowskiej. Kaplica grobowa rodziny Skawińskich od dłuższego czasu znajdowała się w fatalnym stanie. Groziło jej wręcz, że się rozpadnie. – Ze środków zebranych podczas kwesty na cmentarzu w Gorzkowie 1 i 2 listopada 2015 r., jak też wpłat darczyńców, udało się nam zebrać 13 703 zł. Pozwoliło to na rozpoczęcie prac remontowych, które prowadzone były pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Chełmie – opowiada T. Duda. Zakres prac obejmował: wykonanie elewacji zewnętrznej oraz izolacji poprzez konserwację i naprawę detali architektonicznych, naprawę spękanego muru, utwardzenie terenu wokół kapliczki z kostki brukowej, a także wymianę pokrycia dachowego. – Do chwili obecnej wydatkowano kwotę 10 588 zł. Pozostałe środki zostaną wykorzystane na wiosnę 2017 r., gdyż kaplica wymaga jeszcze prac wewnątrz, m. in. przeprowadzenia szycia pęknięć strukturalnych muru, wylania posadzki, wykonania tynków oraz wymiany skrzydeł okiennych.

Inwestycja nie byłaby możliwa bez życzliwości i hojności wszystkich osób, które włączyły się do akcji. – Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich osobiście zaangażowanych w renowację, świadczących nieodpłatnie usługi kierownika budowy czy inspektora nadzoru budowlanego. Podziękowania kierujemy do pana Grzegorza Dąbrowskiego z firmy Sto Expert z Chełm za wykonanie części inwestycji i nieodpłatne przekazanie nowoczesnych materiałów budowlanych. Jednocześnie liczymy na dalsze wsparcie, co pozwoli na zakończenie inwestycji – podsumowuje Duda. (kg)