Sześć razy na podium

Sześć medali w Mistrzostwach Polski Juniorów w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych, rozgrywanych na jeziorze Żarnowieckim w Gniewinie zdobyli pływacy z województwa lubelskiego. Wśród naszych medalistów znalazł się także Łukasz Borsuk, uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego działającej w X Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie, wywalczył w mistrzostwach Polski brązowy medal!


Pływacy z województwa lubelskiego od kilku lat z powodzeniem rywalizują na wodach otwartych. W tym roku województwo reprezentowali zawodnicy UKP Fala Kraśnik i ten występ był najlepszy w historii klubu.

Wśród juniorów 14-letnich drugie miejsce na dystansie 2500 m zajął Oskar Miazga. W rywalizacji 15-latek bezkonkurencyjna na 5000 m była Maja Machulak. W kat. 16 lat kraśniczanie zdobyli dwa medale – srebrny Zofia Szewczyk i brązowy Artur Siekaczyński.

W najstarszej kategorii (17-18 lat ) na podium w wyścigach na 7500 m znaleźli się Aleksandra Kaproń na drugim stopniu i Łukasz Borsuk na trzecim.

– Mistrzynie Polski z Gniewina w kat. 14, 16, 17-18 lat – to mistrzynie lub medalistki swoich mistrzostw Polski na 800 m – tak samo u chłopców w kat. 16 lat i 17-18 lat – medaliści z dystansu 1500 m na basenie. Inni startujący to też czołówka w swoich kategoriach, choć trzeba wiedzieć, że pływanie na wodach otwartych jest o wiele bardziej wymagające, dochodzą warunki atmosferyczne, zimna i nieprzejrzysta woda, fala, nawigacja no dłuższy dystans i czasem świetny zawodnik „basenowy” przegrywa z takim, który dopiero w naturalnym środowisku czuje się dosłownie jak “ryba w wodzie” – mówi Grzegorz Mazurek, prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Pływackiego, na co dzień trener pływaków Fali.

– W klubie traktuje pływanie na wodach otwartych jako urozmaicenie treningu pływackiego, przedłużenie szkolenia rocznego o kilka tygodni oraz stworzenie warunków do osiągnięcia sukcesu sportowego. To również zdobywanie umiejętności pokonywania własnych słabości – przyda się wszystkim w życiu. Mam nadzieję, że pływanie na WO w Polsce wciąż będzie się rozwijać. Także w naszym województwie podejmowaliśmy kilkakrotnie próbę rozegrania mistrzostw województwa – do tej pora za każdym razem przegrywaliśmy z sinicami w zalewie Zemborzyckim. Ale nie poddajemy ! – dodaje prezes Mazurek.

Łukasz Borsuk, uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego działającej w X Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie, wywalczył w mistrzostwach Polski brązowy medal!