Tak w Lublinie świętowaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Odsłonięcie masztu na rondzie Dmowskiego, uroczystości na placu Zamkowym i liczne wydarzenia kulturalne. Tak Lublin świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyście i świątecznie było również w Świdniku, gdzie główne, niedzielne, obchody odbyły się na odnowionym placu Konstytucji 3 maja.


Lubelskie obchody zaczęły się 4 listopada od rekonstrukcji przysięgi, jaką w 1918 roku złożyli polscy żołnierze. Znaczna część wydarzeń gościła w Pałacu Lubomirskich, gdzie obecnie mieści się siedziba Wydziału Politologii UMCS. Sto lat temu, w zabytkowym budynku, przez kilka dni urzędował Tymczasowy Rząd Ludowy RP (tzw. rząd Daszyńskiego), po czym złożył dymisję na ręce marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ciekawym punktem programu była debata nad przyszłością i wyzwaniami, przed którymi stoi Lublin. – Byliśmy, jesteśmy i będziemy miastem otwartym. Mamy liczne grono zagranicznych studentów, dlatego musimy dbać o to, żeby dobrze się u nas czuli – stwierdził prezydent Krzysztof Żuk.

– Największym wyzwaniem dla miasta jest demografia. Lublin traci mieszkańców, trzeba temu przeciwdziałać, m.in. poprzez rozwijanie infrastruktury – uważa z kolei dr Katarzyna Radzik-Maruszak z Zakładu Samorządów i Polityki Lokalnej UMCS.

Ma połączyć lublinian

W niedzielę oficjalnie odsłonięty został Maszt Niepodległości na rondzie Dmowskiego koło Tarasów Zamkowych. Budowa 35-metrowej konstrukcji to pomysł Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin” i jej prezesa Marka Wątorskiego. – Dzisiejsza uroczystość jest okazją do tego, aby oddać hołd bohaterom walk o wolność Polski, a także zastanowić się nad przeszłością naszej ojczyzny.

Mam nadzieję, że polska flaga łopocząca na maszcie, będzie łączyć lublinian – powiedziała posłanka Elżbieta Kruk z Komitetu Społecznego Budowy Masztu. Montaż konstrukcji ruszył już pod koniec października. Za realizację prac i ich sfinansowanie odpowiadały: Zakłady Azotowe „Puławy”, PGE Dystrybucja oraz Lubelski Węgiel Bogdanka. Całość waży ponad 22 tony, zaś powierzchnia polskiej flagi wynosi 50 metrów kwadratowych.

Oficjalne obchody

Oficjalne uroczystości zaczęły się od złożenia wieńców pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim. 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcili miejscy radni, podczas uroczystej sesji w Trybunale Koronnym. Po zakończeniu mszy świętej w intencji ojczyzny, zaczęły się uroczystości na placu Zamkowym. – Mamy różne wizje Polski, ale musimy wspólnie dbać o niepodległość – powiedział Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. W imieniu Marka Kuchcińskiego, Marszałka Sejmu, list do lublinian odczytał Sylwester Tułajew, poseł Prawa i Sprawiedliwości: „Niech 11 listopada będzie dniem dumy narodowej i refleksji. Pamiętajmy o takich bohaterach, jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy Ignacy Paderewski, ale też o innych postaciach, pracujących na rzecz wolnej Polski”.

Niepodległość kulturalnie

Lublinianie mogli również świętować niepodległość na licznych wydarzeniach kulturalnych. W Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur można było wysłuchać Koncertu Galowego 10. Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej. W Filharmonii im. H. Wieniawskiego wystąpił Zespół Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej. Publiczność wysłuchała również recitalu chopinowskiego w wykonaniu koreańskiej pianistyki, Soo Jung Ann. Z kolei w Bazylice Ojców Dominikanów odbył się koncert „O wolności”. Łukasz Jemioła wystąpił w towarzystwie kwartetu smyczkowego Ladies Quartet i zespołu instrumentalnego.

11 listopada w Świdniku

Przez cały ubiegły tydzień stulecie odzyskania niepodległości świętowano również w Świdniku. Były koncerty, marsze, wystawy i akademie w szkołach. Oficjalne obchody, 11 listopada, rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w parafii pw. NMP Matki Kościoła. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na właśnie oddany, po gruntownej przebudowie, plac Konstytucji 3 maja, gdzie w samo południe wspólnie odśpiewano hymn państwowy, po czym nastąpiły okolicznościowe przemówienia i złożono wieńce. Tradycyjnie, po uroczystościach wystartował niepodległościowy bieg.