Tani kredyt gotówkowy – 3 wskazówki, jak go rozpoznać

Poszukując kredytu gotówkowego, zwykle zwracamy uwagę na jego oprocentowanie i wysokość miesięcznej raty. To jednak nie jedyne wartości, jakie należy wziąć pod uwagę. Sprawdź, jak rozpoznać tani kredyt gotówkowy!

  1. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania
  2. Oprocentowanie kredytu gotówkowego
  3. Kredyt gotówkowy a koszty pozaodsetkowe

Mając kilka minut wolnego czasu, można znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy w internecie, w rankingu kredytów gotówkowych. To rzetelne narzędzie pozwala szybko i skutecznie porównać ze sobą najlepsze oferty na rynku i sprawdzić, która z nich odpowiada na potrzeby kredytobiorcy.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Niezależnie od tego, czy konsument stara się pozyskać kredyt gotówkowy, pożyczkę gotówkową czy kredyt hipoteczny, zawsze spotka się z akronimem RRSO. Oznacza on rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, a więc wskaźnik, który określa całkowity koszt kredytu, jaki ponosi kredytobiorca. Koszt ten wyrażony jest jednak procentowo i jako wartość całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. RRSO dotyczy więc wszystkich kredytowanych kosztów, zarówno oprocentowania nominalnego, jak i kosztów pozaodsetkowych, czyli prowizji, ubezpieczenia, marży czy kosztów uruchomienia kredytu. Najtańszy kredyt gotówkowy to ten, który ma niskie RRSO. Wskaźnik ten powstał właśnie po to, aby ułatwić kredytobiorcom porównywanie poszczególnych ofert,. trzeba jednak pamiętać, że działa on jedynie w przypadku porównywania propozycji na ten sam okres kredytowania, ponieważ RRSO zakłada zmianę wartości pieniądza w czasie.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Sprawdzając ranking kredytów gotówkowych, konsumenci otrzymują informację m.in. o tym, ile wynosi oprocentowanie nominalne danego kredytu. Nie jest tajemnicą, że od jego wysokości zależą podstawowe koszty kredytu, a więc odsetki od pożyczonej kwoty. Zależność jest prosta – im niższe oprocentowanie, tym tańszy kredyt gotówkowy. Poszukując taniego kredytu gotówkowego, warto sprawdzać nie tylko wysokość oprocentowania, ale również stóp procentowych, ponieważ to właśnie od nich zależy w dużej mierze nie tyle proponowane przez bank, ale głównie maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego. To jest określone jako dwukrotność odsetek ustawowych, czyli wartości stanowiącej sumę stopy referencyjnej NBP oraz 3,5 punktu procentowego. Niskie stopy procentowe oznaczają obniżenie maksymalnego oprocentowania, a tym samym szansę na znalezienie kredytu o niskim oprocentowaniu nominalnym.

Kredyt gotówkowy a koszty pozaodsetkowe

Całkowita kwota kredytu zależy nie tylko od oprocentowania i sumy podstawowego kapitału, ale również wysokości kosztów pozaodsetkowych. Podpisując umowę kredytową, każdy kredytobiorca powinien znać ich dokładną wartość. Limity określa ustawa o kredycie konsumenckim, która dotyczy nie tylko banków, ale również SKOK-ów i firm pozabankowych. Najtańsze oferty kredytów gotówkowych składają się z niewielkiej ilości opłat dodatkowych w małej wysokości, a zalicza się do nich marżę banku, prowizję za udzielenie finansowania, koszt uruchomienia kredytu czy wreszcie ubezpieczenie na wypadek utraty pracy lub śmierci kredytobiorcy. Udzielenie kredytu gotówkowego bez dodatkowych kosztów pozaodsetkowych rzadko jest możliwe, chociaż niekiedy banki rezygnują z jednej z opłat, uatrakcyjniając tym samym swoja ofertę. Zanim kredytobiorca złoży wniosek o kredyt gotówkowy, powinien dokładnie przeliczyć, czy wysokość kosztów pozaodsetkowych nie podnosi zbytnio całkowitej kwoty kredytu, a tym samym RRSO i miesięcznej raty.

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here