Targowisko w dwóch częściach

Prace nad nowym wyglądem miejskiego bazaru nabrały tempa. Właśnie rozpoczęło się przygotowywanie dokumentacji. Budowa ma ruszyć w przyszły roku.
Kupcy pracujący na miejskim targowisku już od kilku lat zwracali uwagę na zły stan obiektu. Na sesjach kilkukrotnie padały również pytania o możliwość zdobycia unijnych pieniędzy na przebudowę targowiska. Mimo że w okolicznych miastach powstawały takie obiekty, w Świdniku za każdym razem na przeszkodzie stawał brak dokumentacji.
W tym roku kupcy postanowili już nie dawać za wygraną. Sprawą zajęły się również komisje działające przy radzie miasta. Po konsultacjach z targującymi powstał wstępny zarys zmian jakie by ich satysfakcjonowały. Przedsiębiorcy przede wszystkim zwracali uwagę na estetykę bazaru i na poprawę warunków sanitarnych. Przedstawiciele ratusza postanowili się z tematem zmierzyć. W wakacje wśród kupców i klientów targowiska została przeprowadzona specjalna ankieta. Z niej urzędnicy dowiedzieli się o dalszych oczekiwaniach wobec obiektu.
W minionym miesiącu został ogłoszony przetarg na dokumentację inwestycji. – Termin składania ofert mija 17 października – informował w połowie zeszłego miesiąca Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika. – Do tego czasu czekamy na zgłoszenia. Chcemy, by przedstawiono nam koncepcję architektoniczno-budowlaną oraz wizualizację projektowanych obiektów. Na dokumentację projektową zarezerwowaliśmy w budżecie gminy 100 tys. zł.
Udało się wybrać wykonawcę. W tej chwili rozpoczął już pracę nad przygotowaniem projektu. Inwestycja ma obejmować dwa etapy przebudowy targowiska. Pierwszy będzie dotyczył ogrodzonego terenu między ul. Targową i Okulickiego. Drugi obejmie część bazaru położoną przy torach.

– Na początku zostanie wykonana ta część targowiska, która funkcjonuje cały tydzień – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Zgodnie z wytycznymi ratusza po przebudowie nowy bazar ma być zadaszony, ogrodzony i utwardzony. Ma być również wyposażony w węzeł sanitarny z wodą bieżącą i ciepłem systemowym. Użytkownicy będą mieli również dostęp do energii elektrycznej, linii telefonicznej i internetu. Na tym jednak nie koniec – targowisko po przebudowie, ma być również wyposażone w instalacje produkujące odnawialną energię. Druga część bazaru między ul. Targową a torami będzie przebudowywana w drugiej kolejności. W jej przypadku urzędnicy planują utwardzenie i ogrodzenie placu, a także budowę zadaszonych punktów handlowych. Do tej części targowiska również zostanie doprowadzona woda i energia elektryczna.

Jak tłumaczą urzędnicy, po otrzymaniu dokumentacji będą chcieli ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji.
– W przyszłym roku, jak tylko pozwolą na to warunki, będziemy chcieli rozpocząć prace – dodaje Andrzej Radek.(kal)