Tchórz i Polewka wygrali zawody Arena Grand Prix – Puchar Polski

Dwudniowe zawody na Aqua Lublin cieszyły się spory zainteresowaniem zawodników i kibiców.

Aż 443 zawodniczek i zawodników z 90 klubów rywalizowało w miniony weekend w Lublinie w pływackich zawodach Arena Grand Prix – Puchar Polski. Wśród kobiet najlepsza była Alicja Tchórz z MKS Juvenia Wrocław, wśród mężczyzn Tomasz Polewka z AZS AWF Katowice.

Najlepszą zawodniczką w stylu grzbietowym w lubelskich zawodach była Alicja Tchórz, która wygrała także klasyfikację generalną zawodów. W czołowej „10” wśród grzbiecistek na szóstym miejscu uplasowała się lublinianka Karolina Smyłek ze Skarpy.

W Lublinie zabrakło tylko kilku kadrowiczów z naszym Konradem Czerniakiem na czele, którzy do sezonu przygotowują się w Hiszpanii, w Sierra Nevada. Pod ich nieobecność, zgodnie z oczekiwaniami, w rywalizacji kobiet prym wiodły zawodniczki MKS Juvenia Wrocław: Alicja Tchórz, najszybsza obecnie polska grzbiecistka (pierwsza w klasyfikacji punktowej z 2524 pkt.) i Dominika Sztandera, najlepsza żabkarka (trzecia z z 2399 pkt.), a także Alicja Urbańczyk AZS UŁ PŁ Łódź (druga z 2431 pkt.). Wśród mężczyzn klasyfkację punktową imprezy wygrał Tomasz Polewka z AZS AWF Katowice (2416). Drugi był mistrz świata i Europy Radosław Kawęcki z AZS AWF Warszawa (2403).
W zawodach licznie startowali reprezentanci klubów z Lublina oraz Świdnika. Nasi wielokrotnie stawali na podium w swoich kategoriach wiekowych, w tym również na najwyższym stopniu, ale w rywalizacji open w ścisłej czołówce znalazły się tylko dwie zawodniczki AZS UMCS – Wiktoria Samuła, która była dwukrotnie trzecia w stylu klasycznym na 50 i 100 m oraz Julia Adamczyk, która zajęła drugie miejsce na 400 m st. zmiennym, a także ich klubowy kolega Konrad Kadrow, trzeci na 200 m klasycznym.
Kolejne duże pływackie imprezy na Aqua Lublin już wkrótce. 22 i 23 kwietnia w Lublinie odbędą się Akademickie Mistrzostwa Polski, a od 18 do 21 maja – Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców.

Miejsca medalowe reprezentantów klubów z Lublina i Świdnika

I dzień zawodów
200 m dow. 15 lat: 2. (44. w kat. open) Małgorzata Borkowska (Olimpijczyk 23) 2:16.49 * 16 lat. 1 (6.) Emil Krzykała (Avia) 1:54.86 * 17-18 lat: 2. (8.) Kamila Andrzejewska 2:07.26. 3. (12.) Julia Adamczyk 2:08.98 (AZS UMCS).
100 m klas. 14 lat: 2. (13.) Paulina Pastuszuk (Olimpia) 1:16:30 i 1. (40.) Oskar Grabek (Olimpijczyk 23) 1:13.87 * 16 lat: 2. (32.) Maria Bujak (Skarpa) 1:20.85 * 17-18 lat: 1. (3.) Wiktoria Samuła (AZS UMCS) 1:12.72.
50 m motyl. 14 lat: 2. (34.) Inga Osiniak (Olimpia) 30.87 * 15 lat. 2. (19.) M. Borkowska 30.01 * 16 lat: 3. (47.) Niodem Sobek (Olimpijczyk 23) 27.57.
200 m grzbiet. 14 lat: 1. (8.) Martyna Piesko (Lublinianka) 2:27.45 * 15 lat: 1. (7.) Aleksandra Wilczewska (Olimpia) 2:27.00 * 16 lat. 3. (18.) Julia Łysakowska 2:31.40 * 17-18 lat: 1. (4.) Karolina Smyłek 2:24.97, 2. (5.) Julia Adamczyk 2:25.75 oraz 3. (10.) Kamil Bryła (AZS UMCS) 2:09.84 * open: 5. Dominik Niedziałek (Skarpa) 2:07.48.
800 m dow. 15 lat: 3. (15.) A. Wilczewska 9:34.33 * 17-18 lat: 2.(8.) K. Andrzejewska 9:23.14.
100 m dow. 15 lat: 1. (28.) M. Borkowska 1:01.40 * 17-18 lat: 1. (7.) Wiktoria Czarnecka (AZS UMCS) 59.29 * 16 lat. 1 (13.) E. Krzykała 52.99, 2. (23) Filip Lech 54.10 (Avia).
50 m klas.14 lat: 2. (10.) P. Pastuszuk 34.71 oraz 1. (43.) O. Grabek (Olimpijczyk 23) 33.94* 17-18 lat: 1. (3.) W. Samuła 33.06.
200 m motyl. 16 lat: 3. (18.) N. Sobek 2:14.88 * 17-18 lat: 2. (4.) J. Adamczyk 2:25.65 oraz 1. (5.) Kacper Borkowski (AZS UMCS) 2:07.99.
100 m grzbiet. 14 lat: 1. (9.) M. Piesko 1:08.44 * 15 lat: 1. (16.) Zuzanna Jońska (Olimpijczyk 23) 1:09.24, 2. (20.) M. Borkowska1:10.72 * 16 lat: 2. (18.) Bartosz Kotwica (Avia) 1:02.18 * 17-18 lat: 1. (6.) K. Smyłek 1:06.73 oraz 2. (7.) K. Bryła 59.21.
200 m zmienn. 14 lat: 2. (51.) Piotr Ułanowicz (Lublinianka) 2:25.35, 2. (52.) O. Grabek 2:25.65 * 15 lat: 3. (38.) N. Sobek 2:19.85 * 17-18 lat: 1. (5.) J. Adamczyk 2:14.61, 2. (6.) W. Samuła 2:24.75.
400 m dow. 16 lat: 1.(15.) E. Krzykała 4:13.33 * 17-18 lat: 2. (7.) K. Andrzejewska 4:27.19 oraz 3. (8.) Bartosz Małyska (Skarpa) 4:05.25.
2. dzień zawodów
400 m zmienn.14 lat: 1. (28) P. Ułanowcz 5:03.41 * 15 lat: 1. (4.) A. Wilczewska 5:05.63 * 17-18 lat: 1.(2.) J. Adamczyk 4:58.45, 2. (5.) Ewa Osiniak (AZS UMCS) 5:06.36, 3. (7.) W. Samuła 5:09.36
50 m dow. 14 lat: 2. (31 .) I. Osiniak 29.32 * 15 lat: 1. (21.) M. Borkowska 28.50 * 16 lat: 1. (24.) F. Lech 24.83, 2. (27.) E. Krzykała 24.88 * 17-18 lat: 2. (8.) W. Czarnecka 27.51.
200 m klas.14 lat: 1. (20.) O. Grabek 2:37.87 * 15 lat: 2. (17.) A. Wilczewska 2:48.12 * 16 lat: 2. (22.) Maria Bujak (Skarpa) 2:51.45 * 17-18 lat: 1. (6.) W. Samuła 2:41.29, 2. (7.) J. Adamczyk 2:41.66 * open: 3. Konrad Kadrow (AZS UMCS) 2:22.19
100 m motyl. 15 lat: 1. (18.) M. Borkowska 1:07.27 I 1. (29.) N. Sobek 59.73 * 17-18 lat: 3. (9.) W. Czarnecka 1:05.44
50 m grzbiet. 14 lat: 1. (13.) M. Piesko 31.76, 2. (18.) I. Osiniak 32.77 * 15 lat: 1. (16.) M. Borkowska 32.12, 2. Z. Jońska 32.87 * 16 lat: 1. (13.) B. Kotwica 28.3517-18 lat: 3. (8.) W. Czarnecka 31.40 I 3. (12.) K. Bryła 28.30.
800 m dow. 17-18 lat: 3. (8.) B. Małyska 8:31.34