Teatr Polska

Jak co roku Chełmski Dom Kultury włącza się do programu Teatr Polska, który organizowany jest od dziewięciu lat przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


W tym roku na chełmskiej scenie zaprezentują się Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa w sztuce „Chory z urojenia” (5 listopada godz. 20) oraz Teatr im. Juliusza Osterwy z Lublina ze spektaklem „Diabeł i tabliczka czekolady” (12 listopada o godz. 19).

Do Niepodległej. Chełm w latach 1913-1918

Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie zaprasza 10 listopada na godz. 17 do Muzeum, przy ul. Lubelskiej 57 na otwarcie wystawy „Do Niepodległej. Chełm w latach 1913–1918”, która została przygotowana z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na ekspozycji przedstawiona została sytuacja polityczna, społeczna, gospodarcza oraz przemiany, jakie zachodziły na terenie Chełma i ziemi chełmskiej w latach 1913-1918.

– Prezentujemy dokumenty życia codziennego, ogłoszenia władz okupacyjnych, pocztówki, fotografie, prasę oraz militaria. Materiały archiwalne i zabytki uzupełniają wspomnienia świadków tych wydarzeń – mieszkańców Chełma oraz żołnierzy armii rosyjskiej, austriackiej i niemieckiej, którzy wraz ze zmianami linii frontu przybywali do miasta. Obok obrazu działań wojennych i codziennego życia chełmian prezentujemy działania polskiej społeczności, zwieńczeniem której było odzyskanie wolności i włączenie Chełma do niepodległej Rzeczypospolitej. Wystawa powstała dzięki współpracy z wieloma instytucjami i życzliwości osób prywatnych, które udostępniły swoje zbiory i pamiątki rodzinne – mówią ogranizatorzy.

Wystawa i wydawnictwo realizowane są w ramach zadania pt. „Do Niepodległej. Chełm w latach 1913−1918. Wystawa i katalog”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu z zakresu dziedzictwa kulturowego, priorytet: Wspieranie Działań Muzealnych i Urząd Miasta Chełm.

– W niedzielę 11 listopada z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości w Chełmie zapraszamy do zwiedzenia wystawy, która udostępniana będzie w godzinach od 14-18.

Szykuje się rajd

Automobilklub Chełmski zaprasza do udziału w 19. Turystycznym Samochodowym Rajdzie Niepodległości. Impreza rozpocznie się 11 listopada o godz. 11:11 w Urzędzie Miasta Chełm przy ul. Lubelskiej 65 w Chełmie. Rajd będzie ostatnią rundą Turystycznych Motorowych Mistrzostw Okręgu Lubelskiego PZM.

– Rajd jest otwarty dla wszystkich chętnych, którzy chcą atrakcyjnie i aktywnie spędzić świąteczny dzień. Będzie on znacznie bliższy dobrej zabawie niż sportowemu wyczynowi – mówi Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu. – Żeby wystartować wystarczy prawo jazdy kierowcy i dopuszczony do ruchu samochód. Rajd rozpocznie się odprawą, podczas której zostaną podane zasady punktacji oraz wszystkie wiadomości niezbędne do tego by pokonać trasę rajdu. Później czeka już tylko dobra zabawa – załogi wyruszą na trasę rajdu wiodącą drogami miasta i powiatu.

Na trasie będą zwiedzać ciekawe miejsca, odnajdą kilka obiektów pokazanych na zdjęciach oraz wykonają kilka zadań turystycznych. Będą także dwie próby sprawnościowe. Ostatnim elementem konkursowym będzie test turystyczny z przejechanej trasy. Po trudach rajdu uczestnicy odpoczną przy znakomitym obiedzie w kawiarni artystycznej Decaffencja, gdzie odbędzie się uroczystość zakończenia imprezy. Zwycięzcy otrzymają puchary i nagrody, a dla wszystkich uczestników przewidziane są upominki. W rajdzie przewidziane są specjalne puchary dla debiutantów. Wszyscy uczestnicy już na starcie otrzymają biało-czerwone kotyliony, a samochody zostaną przystrojone flagami narodowymi.

Więcej informacji o rajdzie można uzyskać pod numerem telefonu 502 342 117 lub na stronie Automobilklubu Chełmskiego.

„Niepodległa” – charytatywny koncert

– Tradycyjnie już, w dniu Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada o godz. 18, zapraszamy na koncert „Niepodległa” – słyszymy od pracowników Chełmskiego Domu Kultury. – W programie znajdą się, zarówno tradycyjne pieśni i piosenki patriotyczne, jak i utwory współczesne. – Oczywiście, jak zawsze, będziemy starali się „wciągnąć” publiczność do wspólnego śpiewania. W koncercie udział wezmą zespoły artystyczne ChDK oraz zaproszeni goście. Dochód z koncertu zostanie przekazany na cele charytatywne, wsparcie dla weteranów. Bilety/cegiełki cenie 15 zł do nabycia w ChDK i CKF Zorza.

Wieczór Bieszczadzki

Stowarzyszenie WeRwA zaprasza na Wieczór Bieszczadzki, czyli 60. spotkanie Chełmskiego Klubu Podróżników. Impreza rozpocznie się w sobotę 10 listopada o godz. 18 w Kawiarni Artystycznej Decaffencja. W programie prezentacje i konkursy z nagrodami o Bieszczadach, fotorelacja z przejazdu karpacką kolejką na trasie z Sianek do Wołosianki po ukraińskiej stronie Bieszczad oraz przede wszystkim dwa bieszczadzkie koncerty w wykonaniu chełmskiego barda Jarka Buczka i rzeszowskiej grupy Żmije. Wstęp na imprezę jest oczywiście bezpłatny, jednak organizatorzy apelują o otworzenie serc i portfeli, gdyż przeprowadzą zbiórkę pieniędzy na rzecz podopiecznych Chełmskiej Straży Ochrony Zwierząt. Rezerwację miejsc na imprezę prowadzi Decaffencja pod numerem telefonu 508 788 878. (mg)

Repertuar Centrum Kultury Filmowej w Chełmie

Dziadek do orzechów i cztery królestwa: 5 listopada godz. 13 (2D), 15 (3D) i 17 (2D), 6 listopada godz. 13 (3D), 15 (2D) i 17 (3D), 7 listopada godz. 13 (2D), 15 (3D) i 17 (2D), 8 listopada godz. 12 (3D), 14 (2D), 16 (3D), 9 listopada godz. 14 (2D) i 16 (3D), 10 listopada godz. 11.30 (3D) i 13.30 (2D), 11 listopada 11.30 (2D) i 13.30 (3D)

Jak pies z kotem: 5 listopada godz. 19, 6 listopada godz. 19, 7 listopada godz. 19

Donbas: 5 listopada godz. 21, 6 listopada godz. 21, 7 listopada godz. 21, 8 listopada godz. 21

Planeta Singli 2: 9 listopada godz. 18 i 20.30, 10 listopada godz. 15.30, 18 i 20.30, 11 listopada godz. 15.30, 18 i 20.30