Tenis wraca do życia. Czerwiec kluczowy dla Polski?

Nieoczekiwanie tenis ziemny w naszym kraju zdecydowanie szybciej się „odmraża” niż w zdecydowanej większości krajów. Zawodnicy już swobodnie mogą trenować, a za chwilę będą mogli występować w krajowych turniejach.

Pandemia koronawirusa mocno dotknęła świat sportu. Okazuje się, że najbardziej dotknęła wszelkie rozgrywki i turnieje międzynarodowe, które z powodu przemieszczania się znacznej grupy sportowców po wielu krajach, obecnie są najtrudniejsze do zorganizowania. Problem w tym, że tenis ziemny na najwyższym poziomie właśnie opiera się na tego typu rozgrywkach. Mecze i turnieje rozgrywane przez zawodników tylko jednego kraju nie cieszą się ani dużą popularnością, prestiżem, czy dużymi pieniędzmi. Czy tenis po pandemii będzie się jednak musiał zmienić?

Turnieje pokazowe w zakładach bukmacherskich

Posucha w sporcie, także i w tenisie ziemnym mocno odbiła się na wielu powiązanych branżach, odczuły to także zakłady bukmacherskie. Trzeba mieć na uwadze, że tenis ziemny, to po piłce nożnej najchętniej obstawiany sport. Bardzo jest lubiany przez graczy i typerów. M.in. dlatego, że jest sportem indywidualnym, a te uważa się za dogodniejsze, łatwiejsze w obstawianiu. Przez wiele tygodni nie można było znaleźć żadnego meczu tenisa na żywo w telewizji, Internecie, czy w ofercie bukmacherów. Sytuacja jednak zaczęła się poprawiać i zmieniać w maju. Wtedy w niektórych krajach pozwolono na otwarcie kortów tenisowych i treningów zawodników. Gdzieniegdzie, np. w Stanach Zjednoczonych odbyły się pokazowe mecze z udziałem kilku tenisistów. W jednym z takich mini turniejów wziął udział Hubert Hurkacz. – Cieszę się bardzo, że w końcu mogłem wrócić na kort i rywalizować z innymi zawodnikami. Jestem zadowolony z moich meczów – cytował Hurkacza portal sport.onet.pl. Fani nadal nie mogą oglądać w akcji światową czołówkę, ale przynajmniej w końcu mecze tenisa są transmitowane.

Tylko turnieje krajowe w tenisa?

Coraz więcej osób i kibiców zadaje sobie pytanie co dalej i jak będzie wyglądał sezon tenisowy w najbliższych tygodniach i miesiącach. Wiele aspektów przemawia za tym, że do łask wrócą turnieje krajowe. Przede wszystkim z powodów organizacyjnych i logistycznych, o których już wspominaliśmy. Łatwiej i bezpieczniej będzie zebrać zawodników z jednego kraju w jednym miejscu, gdy przemieszczanie się po kontynencie lub kontynentach jest ryzykowne i skomplikowane. W Hiszpanii, w której mogą się pochwalić naprawdę solidną liczbą bardzo dobrych tenisistów i tenisistek, rozważany jest cykl krajowych turniejów. Podobnie myślą w Anglii, gdzie chcieliby wrócić do organizacji mistrzostw Wielkiej Brytanii, z udziałem miejscowych zawodników.

Światowy tenis zamknięty do sierpnia

Największym problemem są obecnie turnieje ATP i WTA. Wiele z nich już odwołano. W Stanach Zjednoczonych władze Nowego Jorku ciągle zastanawiają się, czy będą w stanie zorganizować turniej wielkiego szlema – US Open. Na razie nie ma na to szans. Cały światowy tenis jest zamknięty do 13 lipca, ale już wszyscy mówią o przedłużeniu tej daty do 3 sierpnia. Z tej perspektywy naprawdę dobrze wygląda sytuacja polskich tenisistów i tenisistek. Tak, jak pisaliśmy od maja mogą oni trenować. Polski Związek Tenisowy idzie dalej i już zapowiedział, że latem odbędą się krajowe turnieje, które są ogromną szansą dla sportowców na odbudowę formy. 17 czerwca w Gdańsku ma odbyć się PZT Polish Tour, a w lipcu zaplanowano mistrzostwa Polski z pulą nagród w wysokości 200 tys. zł. Walka ma toczyć się na kortach w Bytomiu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to polscy tenisiści wyprzedzą swoich kolegów z innych krajów. Dodatkowo polskie turnieje zyskają na popularności i prestiżu, a dla zawodników to doskonała okazja do pokazania się. Pozostaje jedynie trzymać kciuki za powodzenie tych pomysłów.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Artykuł sponsorowany