To najlepszy wynik w historii

Zespół AZS UMCS Lublin, brązowi medaliści Akademickich Mistrzostw Polski i złoci w typach uczelni. W turnieju finałowym AMP w Gdańsku oraz w półfinałach w Rzeszowie drużynę prowadzoną przez trenera Tomasza Bieleckiego reprezentowali: Mateusz Bednarski, Szymon Bielecki, Wiktor Bogusz, Mateusz Cydejko, Piotr Dajos, Filip Filipczuk, Michał Kobiałka, Hubert Kotowicz, Michał Kowalczyk, Mateusz Małaj, Marcin Michota, Norbert Myszka, Patryk Nieradko, Dawid Niewęgłowski, Michał Paluch, Grzegorz Pypa. Roman Skowroński, Volodymyr Trokhymchuk, Tomasz Tymosiak, Jakub Wankiewicz, Jakub Wiśniewski, Paweł Zabielski, Krzysztof Ziętek i Mateusz Łaska. Asystentem trenera był Paweł Porzucek, a kierownikiem drużyny Piotr Jasiulewicz

Piłkarze-studenci UMCS po roku przerwy ponownie stanęli na trzecim stopniu podium Akademickich Mistrzostw Polski! Z zawodów z Gdańska podopieczni trenera Tomasza Bieleckiego wrócili jednak nie tylko z brązem, ale również ze złotem, wywalczonym w typach uczelni. – To nasze najlepsze osiągnięcie od 2007 roku, odkąd mistrzostwa rozgrywane są w nowej formule – mówi trener lubelskich akademików.


– To dla nas ogromny sukces. Gdzieś tam w głowach marzyliśmy o tym, żeby nawet zdobyć tytuł. Taka myśl, że jest to możliwe, pojawiła się po ćwierćfinale z faworyzowanym Rzeszowem. Drużyna pokazała „team spirit”. Od początku turniej był dla nas bardzo ciężki, ale chłopaki wykazali się ogromnym charakterem. Pierwszy mecz grupowy przegraliśmy i on już w zasadzie postawił nas pod ścianą. W kolejnym wygraliśmy 3:0, ale kontuzji doznał Michał Kobiałka, który nie mógł wystąpić z ZUT-em w ostatnim meczu grupowym. Spotkanie ze Szczecinem musieliśmy wygrać. W pierwszej połowie, przy wyniku 0:0, nie wykorzystaliśmy rzutu karnego. Dopiero w końcówce udało nam się zdobyć dwie bramki. Rywale zdołali strzelić nam jednego gola, ale wygraliśmy 2:1. W ćwierćfinale pokonaliśmy Rzeszów po rzutach karnych. Potem graliśmy z Politechniką Opolską. To był wyrównany mecz, ale lepsi okazali się rywale. Wiadomo, że drużyna była lekko rozczarowana. Zostało nam starcie o brąz w klasyfikacji ogólnej i złoto wśród uniwersytetów. Wygraliśmy 3:0 z Uniwersytetem Szczecińskim, ale to nie był wcale jednostronny mecz – relacjonuje trener Tomasz Bielecki, opiekun drużyny AZS UMCS Lublin.– Myślę, że gdybyśmy pokonali Opole w półfinale, nikt by nas nie powstrzymał. Jesteśmy jednak bardzo szczęśliwi. To nasz najlepszy wynik w historii – dodaje.

Akademickie Mistrzostwa Polski wygrała Politechnika Opolska, która obroniła tytuł wywalczony przed rokiem w Lesznie. W spotkaniu finałowym wygrała z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie 3:1.

Najlepszym graczem turnieju wybrano Pawła Marchewkę z AJD Częstochowa, a najlepszym strzelcem został Hubert Kotowicz z UMCS, który cztery razy pokonał bramkarzy rywali.

Końcowa klasyfikacja

1. Politechnika Opolska, 2. Akademia im. J. Długosza (Częstochowa), 3. UMCS LUBLIN, 4. Uniwersytet Szczeciński, 5. SGGW Warszawie, 6. Uniwersytet Rzeszowski, 7. Politechnika Świętokrzyska, 8. AWF Wrocław, 9-12. Politechnika Gdańska, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Śląski, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny Szczecin, 13-16. AWFiS Gdańsk, Politechnika Warszawska, SGH Warszawa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie