Tobie Warszawo

Zespoły Cześć i Chwała Bohaterom oraz Omega Pamięta tuż przed rozpoczęciem meczu pozują do pamiątkowego zdjęcia z wicestarostą świdnickim Waldemarem Białowąsem, prezesem Ogniska TKKF Omega Zbigniewem Furmanem i Karolem Grochowskim, animatorem na Orliku przy SP nr 52 na Felinie.

Po raz czwarty TKKF Omega i młodzi piłkarze z Lublina uczestniczący w turniejach lubelskiego ogniska uczcili pamięć Powstańców Warszawskich. W środę, w 74. rocznicę wybuchu Powstania, spotkali się o godzinie 17 na Orliku na Felinie.


Omega i niestrudzony prezes Zbigniew Furman imprezy piłkarskie poświęcone ważnym wydarzeniom w historii Polski organizuje od wielu lat. Młodzi piłkarze rozgrywają turnieje z okazji Święta Niepodległości, Konstytucji 3-Maja, Lubelskiego Lipca, Dnia Wolności i Solidarności, Święta Wojska Polskiego czy Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od czterech lat na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 52 na Felinie odbywają się także mecze upamiętniające bohaterskich uczestników Powstania Warszawskiego.

Zespół Cześć i Chwała Bohaterom z pamiątkowymi koszulkami

W ubiegłym roku grały zespoły, które przyjęły nazwy powstańczych oddziałów Zośka i Rudy. Tym razem do rywalizacji przystąpiły aż drużyny: Cześć i Chwała Bohaterom, Omega Pamięta, Młodzi Powstańcy i Dzieci Warszawy ’44. – Podobnie jak przed rokiem mieliśmy rozegrać jeden mecz. Kiedy na Orlik wyszły zespoły Cześć i Chwała Bohaterom oraz Omega Pamięta podbiegli do mnie Olek Kowalczyk i Remek Chorembała i słowami: „Mistrzu tam w Powstaniu walczyły też dzieci, mówili nam o tym nasi rodzice. My też chcemy zagrać i uszanować, tych małych bohaterów w naszym wieku którzy walczyli o Warszawę w 1944 roku”, zupełnie mnie zaskoczyli. Serce zabiło mocniej – mówi Zbigniew Furman, prezes Ogniska TKKF Omega. Szybko zapadła decyzja, że odbędą się dwa mecze.

Na wydarzenie prezes Furman zaprosił także kilku lokalnych polityków i samorządowców, by wspólnie z dzieciakami byli w ten historyczny dzień. – Nadeszła Godzina W i… całkowita konsternacja. O 17 pojawił się tylko wicestarosta Waldemar Białowąs. Poprosiłem więc by dał sygnał gwizdkiem do rozpoczęcia pierwszego ze spotkań. Pan starosta był z nami do końca imprezy. Dziękuję mu za to – mówi sternik Omegi.

Organizatorów tradycyjnie już wsparli NSZZ Solidarność Regionu Środkowowschodniego, IPN Lublin oraz Wydział Sportu i Turystyki Urząd Miasta, którzy ufundowały upominki dla uczestników obu spotkań. MAG

Drużyny Młodzi Powstańcy i Dzieci Warszawy ‘44 tuż przed rozpoczęciem meczu poświęconego najmłodszym Powstańcom.

Młodzież
CZEŚC I CHWAŁA BOHATEROM – OMEGA PAMIĘTA 6:3
Cześć i Chwała Bohaterom: Konrad Wabik, Kamil Lisiewicz, Mateusz Wawryn, Jakub Ptasiński, Bartek Koper, Cezar Potocki, Adrian Sztejno.
Omega Pamięta: Bartek Gajo, Bartosz Grabowiec, Patryk Mitrut, Patryk Błaszczak, Adrian Głowacki, Bartosz Marczak i Andrzej Marczak.
Bramki: Wabik 4, Lisiewicz, Wawryn – Pawłowski 2, Głowacki.

Dzieci
Młodzi Powstańcy
– Dzieci Warszawy ’44 4:2
Młodzi Powstańcy: Jakub Sygara, Antoni Kujawa, Bartek Szumlański, Max Bober, Janek Nawrocki, Szymon Potępski.
Dzieci Warszawy’44: Remek Chorembała, Olek Kowalczyk, Kacper Puchacz, Igor Saba, Bartosz Makuch, Emilian Wicha.
Bramki: Sygara 3, Bober – Chorembała 2.