Wcześniej kończyło się na kolizjach, ale w ubiegłym tygodniu zdarzył się tu śmiertelny wypadek. – Czy Kolej zamierza coś zrobić, by na niestrzeżonym przejeździe w Wale (gmina Izbica) nie doszło do kolejnej tragedii? – spytaliśmy w ubiegłym tygodniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mamy odpowiedź.
Z informacji, jaką otrzymaliśmy od policji, wynika, że w ostatnich 5 latach na przejeździe w Wale doszło tylko, a może aż, do dwóch kolizji (z drezyną 4 marca 2021 r. i szynobusem 21 października 2023 r). W obu przypadkach kierowcy i pasażerowie aut mogą mówić o dużym szczęściu, bo nikt poważnie nie ucierpiał i skończyło się na zniszczeniu pojazdów. Ale w ubiegły poniedziałek, 23 września, doszło do prawdziwej tragedii – zginęła 40-letnia kobieta, pasażerka BMW, które wjechało prosto pod pociąg towarowy.
– Policjanci, którzy dotarli na miejsce zdarzenia jako pierwsi, wraz ze strażakami OSP Wólka Orłowska wydostali z auta kobietę i rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Prowadzili ją do czasu przybycia załogi karetki pogotowia. Niestety, życia kobiety nie udało się uratować – mówi sierżant sztabowy Anna Chuszcza, rzecznik KPP w Krasnymstawie. – Samochodem marki BMW w wersji angielskiej kierował 57-letni obywatel Izraela. Pasażerka, która zginęła, to 40-letnia obywatelka Ukrainy. Kierujący trafił do szpitala. On i maszynista byli trzeźwi.
Po tragedii w Wale krasnostawska policja przeprowadziła wzmożone kontrole przejazdów kolejowych znajdujących się na terenie powiatu. Do akcji wkroczył dron, który 26 września w ciągu zaledwie dwóch godzin nagrał pięciu kierowców, którzy nie zatrzymali się przed przejazdem przed znakiem STOP. – Chwila nieostrożności, czy też pośpiech może nas kosztować zdrowie lub nawet życie – podkreśla rzecznik Chuszcza.
My z kolei spytaliśmy PKP czy zamierza coś zrobić z niestrzeżonym przejazdem kolejowym w Wale (przed wjazdem na tory stoi jedynie znak STOP poprzedzony znakiem G-4, czyli tzw. krzyżem św. Andrzeja), by uniknąć kolejnych tragedii?
Dostaliśmy odpowiedź, która powinna usatysfakcjonować kierowców.
– Planujemy montaż sygnalizacji świetlno-dźwiękowej na tym przejeździe, w ramach inwestycji realizowanej w Programie Kolej Plus. Obecnie trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy prac projektowych i budowlanych – powiedziała nam Anna Znajewska-Pawluk z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
– Przypominamy, że większość wypadków na przejazdach wynika z błędów popełnianych przez kierowców. Należy przestrzegać przepisów i zatrzymywać się przed znakiem STOP, a także nie wjeżdżać na przejazd bez możliwości jego opuszczenia – przypomina. (kg)