Transport krajowy towarów – polskie firmy mają się dobrze

GUS opublikował dane, z których wynika, że w 2015 roku wszystkimi rodzajami transportu przewieziono w Polsce ponad 1803 mln różnych ładunków. Transport drogowy dominował, a jego udział w rynku wyniósł 83,5 procent. Dane z kolejnych lat są podobne i wykazują, że polska branża transportowa wypada nieźle na tle całej Europy.

Nieuzasadnione obawy?

Transport w Polsce ma się dobrze, jednak trudności ze znalezieniem kierowców ciężarówek odczuwają niemalże wszystkie przedsiębiorstwa z branży. Presja płacowa rośnie, a zatrudnianie kierowców z Ukrainy lub Białorusi wiąże się z wieloma formalnościami. Duże firmy oferujące transport krajowy, na przykład https://www.matlogistic.pl/oferta/transport-krajowy/, mogą pozwolić sobie na podniesienie płac, co zachęca nowych kierowców do podjęcia pracy. Dzięki odpowiedniej liczbie pracowników, transporty docierają na czas, a klienci ponownie składają zlecenia przewiezienia towarów. W mniejszych przedsiębiorstwach znalezienie kierowców jest trudniejsze. Trudno powiedzieć, jaka będzie przyszłość niedużych firm transportowych z powodu niedoboru rąk do pracy, lecz z pewnością nie zabraknie im zleceń na transport.

Pozycja polskich firm w Europie niezagrożona

Polskie firmy oferują zarówno transport krajowy, jak i międzynarodowy. W obu przypadkach przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne mają wiele zleceń na przewóz towarów, dzięki czemu bez trudu utrzymują się na rynku i osiągają satysfakcjonujące dochody. Dodatkowo polskie przedsiębiorstwa są solidne i dbają o bezpieczeństwo wszystkich zabieranych ładunków.

W transporcie krajowym dominuje drobnica, czyli towary, które posiadają własne opakowania jednostkowe lub zbiorcze. Ze względu na to, że są to małe przedmioty, ich przewożenie wymaga szczególnej ostrożności, zwłaszcza na etapie załadunku, przeładunku i rozładunku. Aby uniknąć uszkodzeń transportu drobnicowego, firma Mat Logistic 98 procent wszystkich przesyłek dowozi do odbiorcy bez przeładunku. Dodatkowo skraca to czas potrzebny na dostarczenie towarów, co zwiększa zadowolenie klientów.

W Europie polskie firmy transportowe również mogą liczyć na wiele zleceń – nie tylko na drobnicę, ale i na towary o niestandardowych wymiarach. Ze względu na korzystne położenie geograficzne Polski przebiegają przez nią główne szlaki transportowe ze wschodu na zachód i z południa na północ. Rozbudowane centra logistyczne i magazyny ułatwiają dokonywania przeładunków, a także dystrybucję towarów do różnych krajów.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here