Trendy 2017 – języki obce, które warto poznać!

Wraz ze zbliżającym się początkiem nowego roku wśród osób zamierzających uczyć się języków obcych pojawia się zainteresowanie tym, jaki język obcy warto poznać. Każdego roku w nauce języków obcych pojawia się pewien trend, często też trend ten utrzymuje się przez kilka lat. Jakie więc języki obce będzie warto poznać w 2017 roku?

3Jak wiadomo powszechnie nie znika i chyba nie zniknie popularność języka angielskiego. To język, którego z cała pewnością warto się uczyć. Mało tego, według ostatnich badań język angielski jest uznawany za język niemalże obowiązkowy. Jego znajomość nie jest już w dzisiejszych czasach czymś rzadkim (jesteś zainteresowany? wejdź na: angielski – preply.com). Dziś, aby wyróżnić się na rynku pracy obowiązkowo trzeba posługiwać się kilkoma językami obcymi.

Na pewno warto poznać języki naszych sąsiadów. I tak pierwszym z nich jest język niemiecki. Na pewno ciągle warto będzie się go uczyć ze względu na bliskie położenie geograficzne i liczne kontakty międzynarodowe w wielu dziedzinach. Znajomość języka niemieckiego to nie tylko większe możliwości, jeżeli chodzi o zatrudnienie to także możliwość poznawania bogatej kultury naszych zachodnich sąsiadów. Wielu turystów z za zachodniej granicy odwiedza nasz kraj w związku z tym pojawia się możliwość zarobienia na turystyce zajmując się organizacją i obsługą niemieckojęzycznych turystów. Inne możliwości dla osób znających język niemiecki to udzielanie korepetycji, zajmowanie się tłumaczeniami, podejmowanie nauki w Niemczech.

Warto również poznać języki naszych południowych sąsiadów: czeski i słowacki. Nie są to języki powszechnie używane na arenie międzynarodowej, jednakże dla osób mieszkających blisko południowej granicy mogą być przydatne. Znajomość tych języków będzie również ułatwieniem dla osób podejmujących współpracę biznesową z tymi krajami. Wiadomo, że na gruncie biznesowym można porozumieć się w języku angielskim jednak zawsze bardziej wiarygodny będzie kontrahent znający język ojczysty swego partnera w biznesie.

Kraje skandynawskie to także obszar gdzie odbywa się współpraca biznesowa, duża ilość osób wyjeżdża też do pracy w krajach skandynawskich. Z kolei firmy z tamtego obszaru otwierają w naszym kraju swoje przedstawicielstwa. Dlatego znajomość języków takich jak: szwedzki, norweski, duński, fiński może okazać się przydatną umiejętnością.  Wielu specjalistów określa języki skandynawskie, jako języki przyszłościowe, których z cała pewnością warto się uczyć.

Warto również zainteresować się nauka języka naszych wschodnich sąsiadów. Coraz więcej pracodawców poszukuje pracowników ze znajomością języka rosyjskiego. Znając język rosyjski można pracować, jako tłumacz, lub udzielać korepetycji z tego języka.

Językiem, o którym można powiedzieć, że raz na jakiś czas jest modny jest język francuski. Kiedyś był to język, którego znajomość nobilitowała w towarzystwie, do dziś jeszcze coś z tego zostało. Język francuski nadal uznawany jest za język elit i ludzi z wyższych sfer. Jest to język o ładnym brzemieniu, posługują się nim dyplomaci, w wielu instytucjach europejskich jest on uznawany za jeden z języków obowiązujących.

Coraz bardziej na znaczeniu w naszym kraju zyskuje język hiszpański. Język ten jest bardzo popularny na świecie. Jego znajomością są na pewno zainteresowane osoby, które dużo podróżują i dla których poznawanie innych kultur stanowi główne zainteresowanie.

Osoby, które znają już dwa języki obce bardzo często, jako trzeci język wybierają język włoski. Najczęstszą przyczyną, dla której podejmuje się naukę języka włoskiego jest chęć wzbogacenia swojej wiedzy o tym pięknym kraju, podróże, a także sytuacje związane z potrzebami zawodowymi. Język włoski jest bardzo ceniony ze względu na swoją melodyjność, jego brzmienie jest przyjemne dla ucha.

language-9W związku z tym, że do naszego kraju przyjeżdża coraz więcej pracowników z Ukrainy pojawiło się większe zapotrzebowanie na osoby zajmujące się koordynacją pracy, które posiadają umiejętność porozumiewania się w języku ukraińskim. Języka tego uczą się także osoby zainteresowane turystyką szczególnie wyjazdami na zachodnie tereny Ukrainy.

Z roku na rok rośnie także zainteresowanie nauką języka arabskiego. Na pewno nie jest to język łatwy do nauczenia się dla Polaka. Powody, dla których ludzie zaczynają uczyć się tego języka są różnorodne. Motywacją jest to, że język ten jest piątym w kolejności, co do najczęściej używanych języków na świecie, jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników ze znajomością języka arabskiego w krajach zachodnich. Wiele osób uczy się języka arabskiego chcąc bardziej poznać bogate dziedzictwo kulturowe krajów arabskojęzycznych.

Dla osób, które bardzo dobrze znają język angielski i mają równie dobrze opanowany któryś z innych języków europejskich ciekawym zajęciem może być nauka chińskiego. Nauka języka jest od paru lat bardzo popularna i co roku zwiększa się liczba osób, które chcą opanować ten niełatwy dla Europejczyka język obcy. Powodów, które skłaniaj do nauki tego języka jest wiele. Na pewno jest to chęć rozwinięcia swoich kontaktów biznesowych z państwami z tego obszaru. Innym motywem może być chęć poznania jednej z najstarszych kultur świata.

Na pewno wspólnym trendem dla nauki jakiekolwiek języka obcego jest to, że w coraz większym stopniu kładzie się nacisk na to, aby nauka języka obcego odbywała się w sposób jak najbardziej zindywidualizowany.  Tego typu nauce sprzyjają nowoczesne rozwiązania umożliwiające podejmowanie nauki w każdym miejscu i o każdym czasie w sposób dla siebie wygodny.

Artykuł sponsorowany