Trzy typy metaboliczne ciała – wyjaśnienie

Ludzie mają różne kształty i rozmiary, co zależy zarówno od genetyki, jak i stylu życia. Ale czy wiesz, że istnieją trzy główne kategorie typów budowy ciała, do których ludzie zazwyczaj się zaliczają? A może nawet zastanawiałeś się – jaki jest mój typ metaboliczny?

Korzyści wynikające ze zrozumienia różnych typów metabolizmu

Znajomość metabolizmu daje lepszą wiedzę na temat tego, jak schudnąć i zachować zdrowie. Ludzie mają różne zapotrzebowanie na makroskładniki odżywcze w zależności od typu metabolizmu. Należy jednak pamiętać, że wiele osób ma typ mieszany, a więc jest połączeniem dwóch typów budowy ciała.

Ektomorficzny typ budowy ciała

Ektomorficy mają wąską klatkę piersiową i szybki metabolizm, co oznacza, że często mogą się przejadać, nie przybierając na wadze. Cechy charakterystyczne: cienkie, szczupłe ciało, płaska klatka piersiowa, małe ramiona, brak mięśni, szybki metabolizm, skłonność do okresów nadpobudliwości. Jeśli jesteś ektomorfikiem i chcesz utrzymać zdrową wagę, a jednocześnie stać się silniejszym, kluczowe jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka i włączenie treningu siłowego do swojej rutyny treningowej.

Mezomorficzny typ budowy ciała

Mezomorficy zazwyczaj mają atletyczną, średnią budowę ciała i łatwo przybierają na masie mięśniowej. Niestety, łatwo też przybierają na wadze, więc muszą uważać, by się nie przejadać – co często im się zdarza. Nieco więcej przeczytasz na ogloszenia24m.pl Charakterystyka: atletyczna udowa ciała, szerokie ramiona, łatwo przybiera na masie mięśniowej, dobrze reaguje na ćwiczenia. Jeśli ma dodatkową tkankę tłuszczową to gromadzeni się ona w dolnej części ciała. Osoby o mezomorficznym typie powinny łączyć trening siłowy i cardio oraz ograniczyć spożycie węglowodanów.

Endomorficzny typ budowy ciała

Endomorficy mają większą strukturę kostną i więcej ogólnej tkanki tłuszczowej – lepiej magazynują składniki odżywcze niż pozostałe typy. Ta kategoria metaboliczna ma zazwyczaj grubsze ramiona i nogi oraz krągłą budowę ciała. Zrzucenie wagi może być trudne dla endomorfika, ale możliwe! Często mają oni silne mięśnie nóg i słabsze mięśnie górnej części ciała. Cechy charakterystyczne: średnie do dużych stawy i kości, łatwe przybieranie na wadze i przyrost tkanki tłuszczowej, silne mięśnie nóg, wolny metabolizm. Jeśli jesteś endomorfikiem, Twój organizm z trudem przetwarza węglowodany. To może być ważne spostrzeżenie, którego brakowało Ci przez lata. Wypróbowanie przez kilka tygodni planu żywieniowego paleo lub low-carb może pomóc Ci zrzucić te trudne do zgubienia kilogramy.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here