Ubezpieczenie mieszkania. Ile kosztuje roczna polisa?

Ubezpieczenie mieszkania to polisa, która wykupowana jest raz na cały rok. Po upływie tego okresu można zrezygnować z ubezpieczenia lub zdecydować się na kontynuację bądź zawarcie polisy w innym towarzystwie. Warto wiedzieć, że im dłuższa i lepsza historia ubezpieczeniowa, tym lepsze warunki można dla siebie wynegocjować. A ile średnio kosztuje roczna polisa ubezpieczeniowa na mieszkanie?

Polisa mieszkaniowa – co obejmuje składka?

Tak naprawdę, zanim ktokolwiek zacznie się zastanawiać nad kosztami polisy mieszkaniowej, należałoby się zastanowić, za co płaci się wspomnianą składkę. A sprawa nie jest wcale tak prosta i oczywista, jakby się mogło wydawać.

Przede wszystkim znaczenie ma przedmiot ubezpieczenia. To, co zostanie objęte ochroną ma niebagatelne znaczenie. Mury i stałe elementy są mniej narażone na ryzyko zniszczenia czy kradzieży, ponieważ z reguły są znacznie trwalsze niż wyposażenie mieszkania i właśnie dlatego koszt ubezpieczenia murów nie jest wcale taki wysoki, jak mogłoby się wydawać. Składka natomiast rośnie w przypadku, gdy ubezpieczenie zostaje rozszerzone o dodatkowe elementy, typu właśnie wyposażenie, meble, czy sprzęt AGD – od zniszczenia czy kradzieży.

Składka jest uzależniona od zakresu ryzyk, na które decyduje się ubezpieczony. Jeżeli chce być ubezpieczony wyłącznie na wypadek ryzyk podstawowych, czyli pożaru czy zalania, to zapłaci niższą składkę, niż w przypadku, gdyby zdecydował się również na dodatkowe ubezpieczenie od wichury, przepięcia czy wybrał dla siebie formułę All Risk – czyli ubezpieczenie od wszelkich ryzyk (poza wyłączonymi z odpowiedzialności w dokumencie OWU).

Sama konstrukcja polisy ubezpieczeniowej ma ogromne znaczenie i istotnie wpływa na składkę, jaką będzie trzeba zapłacić. Cały pakiet dostępnej i możliwej ochrony można sprawdzić przeglądając zagadnienie, jakim jest ubezpieczenie mieszkania (www.ubezpieczeniaonline.pl) na stronie internetowej. Tam, w jednym miejscu zgromadzone są najważniejsze kwestie, które pomogą porównać oferty, by wybrać najlepszą z nich.

Suma ubezpieczenia ma znaczenie

Im wyższa wartość ubezpieczanego przedmiotu, tym wyższe koszty polisy. Ubezpieczony musi oszacować wartość nieruchomości, aby otrzymać adekwatne odszkodowanie. Dlatego bardzo ważnym czynnikiem kształtującym cenę polisy jest wybrana suma ubezpieczenia, czyli wartość ubezpieczanych przedmiotów.

Przede wszystkim w grę wchodzi sama wartość mieszkania. Ta zależy od tego, w jakim mieście jest dana nieruchomość położona – ceny za metr kwadratowy są różne zależnie od lokalizacji. Wartość zależna jest również od metrażu. Im większe mieszkanie, tym wyższa będzie suma ubezpieczenia. Co za tym idzie, trzeba wziąć pod uwagę również to, że składka będzie wyższa, bo firma bierze na siebie większe ryzyko.

Podobnie wygląda kwestia wyposażenia, czyli tak zwanych ruchomości domowych. Im droższe wyposażenie zostanie wybrane do mieszkania, tym wyższa będzie jego wartość ubezpieczeniowa. Warto bowiem kierować się przy ubezpieczaniu ruchomości tą zasadą, że suma ubezpieczenia powinna pozwolić na odzyskanie sprzętów tej samej klasy, w razie ewentualnego zdarzenia.

Istotne jest również statystyczne ryzyko wystąpienia różnorodnych zdarzeń na danym terenie. Jeżeli jest to teren zalewowy, to ryzyko powodzi będzie większe. Jeżeli nie, to ryzyko jest małe, więc i składka ubezpieczeniowa nie będzie tak duża.

Na koniec, warto wspomnieć o historii ubezpieczeniowej samego ubezpieczonego. Jeżeli nie jest to jego pierwsza polisa, to pozytywna historia sprawi, że zyska on pewne zniżki. Jeżeli jednak w przeszłości były rozliczane już jakieś szkody, to ubezpieczony może mieć nieco wyższą składkę. Tak więc można sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z www.ubezpieczeniaonline.pl, ale zawsze warto sprawdzić szacunki dokładnie dla siebie, podając swoje prawdziwe dane. Tylko w ten sposób można uzyskać realne koszty planowanego do zawarcia ubezpieczenia mieszkaniowego.

 
Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here