Ubezpieczenie OC – dlaczego musisz je wykupić?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców poruszających się pojazdem mechanicznym po polskich drogach. Nie każdemu tak skonstruowane prawo się podoba, ale zdanie szybko się zmienia w przypadku kolizji drogowej. Z tego tekstu dowiesz się, kogo obejmuje ubezpieczenie OC, kogo chroni i dlaczego właściwie trzeba mieć tego typu polisę.

Popatrz na to szerzej

Nie trudno spotkać się z negatywnymi opiniami dotyczącymi ubezpieczeń OC. Wielu kierowców nie rozumie tego przymusu i uważa prawo za opresyjne. Optyka jednak zmienia się bardzo szybko podczas kolizji drogowej. OC przydaje się bowiem w sytuacji, gdy to Ty spowodujesz wypadek lub kiedy ktoś inny doprowadzi do kolizji. Bez OC odszkodowania sięgałyby zwrotnych wysokości i przekraczały możliwości zwykłego obywatela. Wystarczy jednak płacić kilkaset zł miesięcznie, by już nie musieć martwić się tego typu kwestiami.

Kto musi mieć OC?

Według prawa obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego są objęci właściciele pojazdów osobowych, ciężarowych, motorowerów, przyczep, ciągników, a nawet quadów. Prawo w tym zakresie reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Za brak ważnej polisy musisz się liczyć z dotkliwymi karami finansowymi.

Ważne dane dotyczące OC:

 • musi ją mieć każdy zarejestrowany pojazd, nawet gdy jest nieużywany i stoi w garażu,
 • OC powinno być wykupione najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu,
 • wymagana jest ciągłość ubezpieczenia,
 • kara za brak polisy to nawet 4000 zł dla aut osobowych.

Co gwarantuje Ci ubezpieczenie OC?

Polisa OC to ochrona przede wszystkim Twoich interesów w sytuacji, gdy inny kierowca wysunie wobec Ciebie roszczenia na skutek wypadku, który spowodowałeś. Ważną informacją jest również fakt, że OC chroni Twoich pasażerów nawet wtedy, gdy to Ty jesteś winnym kolizji. Polisa pokrywa szkody do 5 mln euro. Środki mogą być przeznaczone na leczenie lub rehabilitację osoby poszkodowanej. Jeśli chodzi o naprawę pojazdu, to możesz liczyć na maksymalnie 1 mln euro. Tutaj http://ubezpieczenie24.org/ – przeczytasz więcej na temat ubezpieczeń.

W jakich sytuacjach przydaje się OC?

Ubezpieczenie OC obejmuje swoim zakresem sytuacje takie jak:

 • potrącenie pieszego lub rowerzysty,
 • zderzenie z innym pojazdem,
 • potrącenie zwierzęcia,
 • uderzenie pojazdem w budynek lub obiekt publiczny.

Kiedy OC Ci nie pomoże?

OC nie zawsze chroni Cię przed konsekwencjami nieprzewidzianych sytuacji. Ubezpieczyciel odmówi wypłaty środków, gdy:

 • doprowadziłeś do wypadku, będąc pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych,
 • nie masz ważnych uprawnień do prowadzenia samochodu,
 • do kolizji doszło z udziałem pojazdu, który ukradłeś,
 • działałeś celowo,
 • uciekłeś z miejsca zdarzenia.

Po więcej informacji na temat ubezpieczeń komunikacyjnych wejdź na stronę: https://najtaniejuagenta.pl/.

Jak widzisz, OC to bardzo ważna kwestia, która w żadnym wypadku nie powinna być bagatelizowania. Za brak ubezpieczenia grożą wysokie kary finansowe i konsekwencje prawne. Spróbuj przemyśleć to na chłodno – czy kilkaset złotych miesięcznie to tak dużo w obliczu wielkich odszkodowań, które musiałbyś wypłacać z własnej kieszeni bez ważnej polisy?

Artykuł sponsorowany