Uczelnia szuka autorytetów

Władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie złożyły ofertę pracy prof. Elżbiecie Starosławskiej, długoletniej, byłej już, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – Rozmowy trwają. Nie ukrywam, że szukamy osoby, która swoim nazwiskiem zagwarantuje wysoki poziom kształcenia w powstałym trzy lata temu Instytucie Nauk Medycznych – twierdzi dr Arkadiusz Tofil, rektor uczelni.

 

Prof. Elżbieta Starosławska to osoba znana w świecie medycznym, a zwłaszcza wśród lekarzy-onkologów. Przez wiele lat kierowała Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. W lutym br. zarząd województwa lubelskiego, któremu podlega szpital, najpierw cofnął jej zgodę na łączenie stanowiska dyrektora i ordynatora, a następnie zwolnił dyscyplinarnie, zarzucając jej niesubordynację i niewłaściwie prowadzoną rozbudowę lecznicy. W obronie profesor stanęli biskup Mieczysław Cisło z lubelskiej kurii oraz prawosławny arcybiskup Abel, co potwierdziło fakt, że Starosławska zawsze miała bardzo dobre relacje z duchowieństwem. Bronili ją także posłowie i sejmikowi radni Prawa i Sprawiedliwości, a list do marszałka województwa napisał też prezes Polskiej Unii Onkologii dr n med. Janusz Meder.
Profesor Starosławską chętnie widziałby w chełmskiej PWSZ rektor Arkadiusz Tofil. Od trzech lat w chełmskiej uczelni działa Instytut Nauk Medycznych.

Dr Tofil potwierdza, że trwają rozmowy z prof. Starosławską, w sprawie podjęcia pracy w chełmskiej PWSZ. – Pani profesor cieszy się ogromnym autorytetem w świecie medycznym – mówi rektor. – Nasza uczelnia szuka osób, które swoim nazwiskiem zagwarantują wysoki poziom merytoryczny w obszarze medycznym. Profesor Starosławska ma bogaty dorobek naukowy, a przy tym bardzo dużą praktykę w pracy w szpitalu. Idealnie wpisuje się w nasze plany.
Każdego roku studia na kierunku pielęgniarstwo, jedynym dotąd działającym w Instytucie Nauk Medycznych PWSZ, rozpoczyna około 70 osób. Władze uczelni dążą do rozwoju Instytutu, w czym miałaby pomóc właśnie prof. Starosławska. – Wiąże się to również z planami budowy kliniki na działce przy Batorego, gdzie nie tak dawno rada miasta uchwaliła nowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta – mówi rektor Tofil. (ps)