Urodziny na siedemset fajerek

Miasto pięknie świętowało swoje „urodziny” 15 sierpnia. Dokładnie 700 lat temu król Władysław Łokietek wydał akt lokacji na prawie magdeburskim dla miasta Lublina i właśnie od tego dokumentu datowana jest historia stolicy województwa lubelskiego. W wydarzeniach tego dnia uczestniczyło ponad 100 000 osób!


15 sierpnia już od rana historyczne centrum miasta, od placu Litewskiego aż po wzgórze zamkowe, zamieniło się w wielką scenę wydarzeń kulturalnych, artystycznych i historycznych. Program obchodów rozpoczął się o godzinie 8.30 uroczystą mszą świętą w intencji 700-letniego Miasta Lublin, odprawioną w archikatedrze lubelskiej. Przez cały dzień można było podziwiać najnowszą, jubileuszową wystawę, przygotowana przez Muzeum Lubelskie na Zamku z najstarszymi i najważniejszymi widokami oraz panoramami miasta. „Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618–1939” zobaczyć można jeszcze na Zamku do końca sierpnia. W tym samym czasie na Starym Mieście trwał Jarmark Jagielloński.
Z okazji miejskich urodzin nad głowami przechodniów kolejny raz pojawili się sztukmistrze, chodzący po linach ponad głowami mieszkańców i turystów. Podniebne akrobacje na linie rozpiętej nad Rynkiem Starego Miasta wzbudzały spory entuzjazm. Zgromadzeni turyści i lublinianie mogli także na własne oczy przekonać się, jak wygląda najważniejszy dokument historyczny Lublina, osobiście zaglądając tego dnia do Muzeum na Zamku i podziwiając oryginał lub obejrzeć w formie kopii, która była rozdawana w punkcie przed miejskim ratuszem (rozdano ponad 50 000 kopii aktów lokacji wydrukowanych w szlachetnej, bibliofilskiej formie).. O historii Lublina i anegdotkach z nim związanych mówili i wyśpiewywali je 15 sierpnia opowiadacze historii na placu po Farze. Nasze miasto wychwalali także członkowie grupy Poławicze Pereł, którzy po ulicach Lublina poruszali się specjalną Łódką Kultury. Wielka kolejka chętnych ustawiła się po przygotowane na tę okazję sadzonki jednego z symboli naszego miasta – zielonej winorośli.

Goście i prezenty

Na tak wielkich urodzinach nie mogło zabraknąć znamienitych gości. W samo południe na Zamku lubelskim rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miasta Lublina z udziałem ponad 100 gości zagranicznych z 32 partnerskich i zaprzyjaźnionych miast. W tym dniu do Lublina spłynęło wiele listów gratulacyjnych z całego świata. – Jubileusz pokazał miłość do miasta, które inspirowało i inspiruje mieszkańców do aktywności. Staliśmy się prawdziwą wspólnotą – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin, podczas uroczystej sesji. Nie zabrakło także urodzinowego tortu, którego kawałki osobiście rozdawał mieszkańcom prezydent Krzysztof Żuk. Imponujący urodzinowy smakołyk miał aż 7 metrów długości i ważył pół tony. Punktem kulminacyjnym urodzinowych obchodów było wieczorne widowisko, czyli kantata jazzrockowa Tomasza Momota „Zakochani w Lublinie” na pl. Zamkowym, w którym wzięło udział ponad 30 000 osób. Na jednej scenie spotkali się artyści związani z Lublinem m.in. Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski i Piotr Cugowski, Natalia Wilk, Jan Kondrak i Lubelska Federacja Bardów. Urodziny Lublina zakończył ostatni pokaz spektaklu „Sen o mieście” w reżyserii Janusza Opryńskiego.
Emilia Kalwińska

Oryginalne prezenty

Najoryginalniejszym darem z okazji 700-lecia jest niewątpliwie ormiański chaczkar w kształcie krzyża, odsłonięty 14 sierpnia na pl. Kochanowskiego. Podobne postumenty znajdują się także w innych polskich miastach, np. w Elblągu, Gdańsku, Klebarku Wielkim i Wrocławiu. Ormianie to jedna z dziewięciu ustawowo uznanych mniejszości narodowych w Polsce. Ich liczbę szacuje się na 40-80 tys. W Lublinie obecność Ormian datowana jest od około XVI, tj. od okresu rozwoju jarmarków lubelskich. Również i współcześnie w Lublinie istnieje społeczność ormiańska, zorganizowana w Stowarzyszeniu Ormian w Lublinie. Od 15 sierpnia br. nowym partnerskim miastem Lublina jest ormiańskie miasto Wanadzor.