V LO najlepsze w województwie!

V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina po raz pierwszy w historii zostało najlepszą szkołą w sportowej rywalizacji w województwie lubelskim. Na podium w Licealiadzie, na drugim stopniu, znalazł się także lubelski „Staszic”! Wśród gimnazjów drugie miejsce przypadło świdnickiej „trójce”

 

Zwycięstwo w sportowej rywalizacji V Liceum Ogólnokształcącego z Lublina i drugie miejsce „Staszica” są sporą niespodzianką, bowiem dziesięć lat z rzędu najbardziej sportową szkołą ponadgimnazjalną było w województwie I LO im. J. I. Kraszewskiego z Białej Podlaskiej i ta placówka wymieniana była jako główny kandydat do złota.
Wygrana V LO nie jest jednak dziełem przypadku. – Ten sukces to efekt konsekwencji, jeśli chodzi o wychowanie sportowe młodzieży w naszej szkole – mówi Zbigniew Jakuszko, dyrektor liceum z ul. Lipowej. – Zaczynaliśmy gdzieś od dziesiątego miejsca . Później było ósme. Dwa razy znaleźliśmy się w czołowej trójce, teraz jesteśmy najlepsi. To ukoronowanie naszych działań – podkreśla dyrektor.
V LO wygrało rywalizację w województwie lubelskim chociaż baza sportowa w szkole, mówiąc delikatnie, nie należy do najlepszych. Podobnie jest w I LO im. Stanisława Staszica.
– Ogólnie w Lublinie szkoły ponadgimnazjalne są niedoinwestowane, w odróżnieniu od szkół podstawowych, w których baza jest bardzo dobra i gimnazjów, w których jest jeszcze lepsza. Szkoły ponadgimnazjalne muszą radzić sobie same – wyznaje Zbigniew Jakuszko.
Dyrektor V LO od dłuższego czasu próbuje doprowadzić do wybudowania przy szkole trzysegmentowej hali sportowej.

– Komisja Sportu Rady Miasta przez aklamację przyjęła nasz projekt. Niestety, później gdzieś w ratuszu przepadł. Dlaczego tak się stało? Nie wiem – przyznaje Jakuszko.
Koszty wybudowanie hali przy ul. Lipowej wyniosłyby około 6 milionów złotych, co na pewno jest do udźwignięcia dla miasta. Jak podkreśla dyr. Jakuszko, z obiektu korzystałaby nie tylko młodzież szkolna, ale także mieszkańcy Śródmieścia.
Takich problemów nie mają w Świdniku, w Gimnazjum nr 3, mieszczącym się w Zespole Szkół nr 2.
Nikogo więc nie powinna dziwić wysoka pozycja świdnickiej placówki w Gimnazjadzie. „Trójka” zajęła w województwie drugie miejsce, nieznacznie ustępując pierwszeństwa Gimnazjum Nr 2 z Tomaszowa Lubelskiego.
Lubelskie gimnazja w wojewódzkiej rywalizacji uplasowały się poza czołową szóstką. Na siódmej pozycji znalazło się Gimnazjum nr 11. Dziewiąte miejsce zajęła „16”, a dziesiąte Gimnazjum Nr 10.

Jeszcze gorzej stolica województwa wypadła w rywalizacji podstawówek. Najlepsza z lubelskich placówek – Szkoła Podstawowa nr 23 im. Olimpijczyków Polskich, została sklasyfikowana na dziewiątej pozycji. Warto podkreślić, że wygrała Szkoła Podstawowa z niewielkiego, bo liczącego niewiele ponad 12 tysięcy, Janowa Lubelskiego.
W rywalizacji sportowej sklasyfikowano w województwie lubelskim aż 332 podstawówki, 259 gimnazjów oraz 132 szkoły ponadpodstawowe.
Najlepszymi powiatami w poszczególnych kategoriach były: łukowski (Igrzyska Młodzieży Szkolnej), puławski (Gimnazjada) oraz chełmski grodzki (Licealiada).
BAS