V LO rządzi w Lublinie!

Medalistki siatkarskiej Licealiady. Od lewej: mistrzynie z V Liceum Ogólnokształcącego z trenerem Dariuszem Augustyniakiem, drużyna II LO, która uplasowała się na drugim miejscu oraz Zespół Szkół Nr 5, który był trzeci. W środku, z tyłu cztery zawodniczki I LO, które musiało zadowolić się czwartą lokatą

Dziewczęta i chłopcy z V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie wygrali Licealiadę w piłce siatkowej. W finale rozgrywanych w czwartek w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich zawodów uczennice z ulicy Lipowej pokonały II LO, a ich szkolni koledzy nie bez trudu uporali się z drużyną Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji.


Drużyny z V LO, gdzie od kilku lat funkcjonuje Siatkarski Ośrodek Szkolny, były faworytami tegorocznych rozgrywek i nie zawiodły. W finale żeński zespół prowadzony przez trenera Dariusza Augustyniaka bez problemów uporał się z II LO, odzyskując po roku prymat w Lublinie.
Trzecie miejsce przypadło Zespołowi Szkół nr 5, który w decydującym meczu pokonał I LO.
Rywalizacja chłopców zarówno o pierwsze, jak i trzecie miejsce była o wiele ciekawsza i bardziej zacięta niż u dziewcząt.
W wielkim finale spotkały się broniący tytułu zespół V Liceum Ogólnokształcącego, naszpikowany ligowymi zawodnikami TPS i LKPS Lublin, byłymi kadrowiczami województwa lubelskiego i drużyna Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji z Al. Racławickich.
Początek meczu zapowiadał ogromną niespodziankę. „Kopciuszek”, który już w fazie grupowej urwał rywalom seta, znakomicie rozpoczął starcie o złoto. Budowlanka, prowadzona przez trenera Andrzeja Budzińskiego, wygrywała już 6:1. Niestety, kilka prostych błędów PSBiG sprawiło, że obrońcy tytułu szybko odrobili straty i zaczęli dyktować warunki. Wprawdzie uczniowie z Al. Racławickich nie rezygnowali z walki i zdołali jeszcze odzyskać prowadzenie (15:14), ale tylko na chwilę.
Drugi set był bardzo podobny. Budowlanka prowadziła na początku, by potem oddać inicjatywę.
W szeregach PSBiG zabrakło na pewno ligowego doświadczenia i boiskowego cwaniactwa, ale to zespół trenera Budzińskiego zasłużył na największe brawa.
– Chłopcy walczyli na tyle, na ile było ich stać i za to im bardzo dziękuję – mówi trener Andrzej Budziński. – Po ubiegłorocznych rozgrywkach, gdy po dyskwalifikacji Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych nie pozwolono nam w miejsce tej drużyny zagrać w półfinale, chłopcy na pewno chcieli teraz pokazać, jak wtedy krzywdzącą dla nich decyzję podjęli organizatorzy Licealiady. To w 100 procentach im się udało – dodaje opiekun Budowlanki – szkoły, którą przed wieloma laty kończył Tomasz Wójtowicz, najlepszy zawodnik w historii lubelskiej i polskiej siatkówki, mistrz świata i igrzysk olimpijskich.
Brązowe medale przypadły uczniom I LO. „Staś” pokonał po „świętej wojnie” odwiecznego rywala – „Zamoya”.
Warta na pewno podkreślenia jest tegoroczna organizacja Licealiady. Tym razem Wojewódzki Związek Piłki Siatkowej w Lublinie stanął na wysokości zadania. Finałowa rywalizacja toczyła się nie tak jak przed rokiem – w ciasnej salce przy ul. Łabędziej, ale w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich, której trybuny szczelnie wypełnili kibice oraz szkolni koledzy i koleżanki, siatkarek i siatkarzy rywalizujących o medale. Te najlepszym wręczyli: dr Jakub Kosowski, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta w Lublinie, Jacek Rutkowski, trener koordynator SOS oraz Krzysztof Iwańczuk, prezes WZPS. MAG

Dziewczęta

finał
V LO – II LO 2:0 (25:12, 25:17)
V LO: Wiktoria Boczkowska, Magdalena Chołody, Weronika Derczyk, Paulina Kępka, Sara Kopeć, Aleksandra Krzyżak, Weronika Pyzik, Natalia Skrzypczak, Julia Trus, Dominika Wawerska, Patrycja Wawerska i Natalia Wyroślak.
II LO: Milena Adamczuk, Julia Gawęda, Kinga Kowalczyk, Katarzyna Kozłowska, Aleksandra Kukuryk, Nina Machowicz, Aniela Maciąg, Urszula Mazurek, Dominika Miazga, Julia Niezgoda, Magdalena Podskarbi, Agata Pszczoła, Alicja Siennicka, Wiktoria Tomaszewska, Aleksandra Wilczyńska i Zuzanna Witczak.
3. miejsce
Zespół Szkół nr 5 – I LO
2:0 (25:22, 25:20)
ZS Nr 5: Katarzyna Bartos, Julia Bomba, Iga Karpińska, Łucja Karpińska, Sylwia Koczmela, Natalia Kruk, Ewa Małyska, Aleksandra Mitrut, Milena Powęzka, Karolina Sioma I Natalia Zychowicz.
I LO: Zuzanna Bartyzel, Agnieszka Blacha, Martyna Iwaniec, Julia Jaworska, Weronika Jaworska, Dominika Lipska, Zuzanna Paszt, Julia Radziejewska, Katarzyna Sygnowska i Martyna Wojciechowska.
Klasyfikacja końcowa: 1. V Liceum Ogólnokształcące, 2. II Liceum Ogólnokształcące, 3. Zespół Szkół nr 5, 4. I Liceum Ogólnokształcące.

Chłopcy

finał
V Liceum ogólnokształcące
– Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji 2:0 (25:22, 25:21)
V LO: Bartłomiej Bastrzyk, Adam Brodacz, Kacper Galant, Konrad Gorgol, Adam Górniak, Maciej Górniak, Patryk Jarosz, Krzysztof Orzeł, Dominik Pacek, Piotr Rycyk, Michał Rzepecki, Jakub Sakowski, Michał Sulowski i Mateusz Oniszczuk.
PSBiG: Patryk Mtura, Mateusz Stasiak, Hubert Litwiniuk, Krzysztof Kędzierski, Damian Kaszczuk, Oskar Oszust, Sebastian Dacka, Mateusz Knowski, Krzysztof Cnota, Kamil Małunow, Szymon Grzywa i Aleksander Jaroszek.
o 3. miejsce
I LO – II LO 2:0 (25:22, 25:20)
I LO: Bartłomiej Augustyniak, Wojciech Dołęga, Jakub Gontarz, Krystian Grabowski, Radosław Jurecki, Adam Ryl, Kacper Sadowski, Filip Suszek, Hubert Woszczek, Jan Wójtowicz i Arkadiusz Zawadzki.
II LO: Maksymilian Berent, Piotr Białek, Maciej Błaszczak, Kacper Gosek, Bartłomiej Jurak, Karol Kanon, Jakub Karaś, Kuba Komor, Kuba Konior, Michał Madej, Rafał Mazurek, Miłosz Oziemczuk, Kacper Pawęzka, Adrian Pietrzyk, Miłosz Podstawka, Michał Polesiński, Jan Starek, Gregory Volkov i Mateusz Zugaj.
Klasyfikacja końcowa 1. V LO, 2. PSBiG, 3. I LO, 4. II LO.

Medalistki siatkarskiej Licealiady. Od lewej: mistrzynie z V Liceum Ogólnokształcącego z trenerem Dariuszem Augustyniakiem, drużyna II LO, która uplasowała się na drugim miejscu oraz Zespół Szkół Nr 5, który był trzeci. W środku, z tyłu cztery zawodniczki I LO, które musiało zadowolić się czwartą lokatą