Warsztaty detektywistyczne z Dariuszem Rekoszem

Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów 40) zaprasza w sobotę, 9 listopada, o godz. 11.00 na warsztaty detektywistyczne. Spotkanie poprowadzi Dariusz Rekosz, autor książek przygodowo-detektywistycznych dla dzieci i młodzieży. Pisarz jest twórcą kilkudziesięciu powieści, które powstały m. in. w cyklach wydawniczych: „Szkolny detektyw”, „Mors, Pinky i…”, „Detektywów para – Jacek i Barbara”.

Podczas spotkania D. Rekosz wprowadzi młodych detektywów w arkana kodów, szyfrów i tajemnych znaków w aspekcie literatury detektywistycznej. Prowadzący zaprezentuje poszczególne zagadnienia, wykorzystując prezentacje multimedialne oraz konkretne zadania wykonywane wraz z uczestnikami. Krok po kroku wyjaśniane będą wszystkie niuanse szyfrowania i rozszyfrowywania wybranych tekstów, a uczestnicy będą mieli możliwość odczytania zakodowanych treści.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Literacki Chełm: cykl wydarzeń kulturalnych”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Ilość uczestników warsztatów jest ograniczona. Rezerwacja miejsc pod nr tel. 82 564-55-29 lub osobiście w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci. Sugerowany wiek uczestników: 9 – 12 lat, wskazane jest posiadanie długopisu i notesu.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Rodzina Addamsów: 4, 5, 6 listopada godz. 14.00, 16.00; 7 listopada godz. 13.30, 15.30 (ZORZA)

Obywatel Jones: 4, 6 listopada godz. 20.15; 5, 7 listopada godz. 18.00 (ZORZA)

(Nie)znajomi: 4 listopada godz. 20.15, (ChDK)

Joker: 4 listopada godz. 15.30, (ChDK)

Boże Ciało: 4 listopada godz. 18.00, (ChDK)

I młodzi pozostaną: 5, 7 listopada godz. 20.30; 4, 6 listopada godz. 18.00 (ZORZA)

Wyprawa Magellana: 8 listopada godz. 13.00; 9 listopada godz. 11.00, 13.00; 10 listopada godz. 11.00, 13.15 (ZORZA),

Czarownica 2: 8, 9 listopada godz. 15.00, 17.30; 10 listopada godz. 15.30, 18.00 (ZORZA)

Ukryta gra: 8, 9 listopada godz. 20.00; 10 listopada godz. 20.30 (ZORZA)

Spalony kościół…

Chełmska Biblioteka Publiczna i Towarzystwo Rodzin Kresowych zapraszają na promocję książki Krzysztofa Kołtuna „Spalony kościół. Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu”, będącej drugim tomem serii „Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu”. Tematem książki są tragiczne, wstrząsające i traumatyczne przeżycia ludzkie wywołane rzezią na Wołyniu. Relacje i wspomnienia ukazują bezmiar i grozę ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w 1943 r. „Spalony kościół” to hołd złożony pomordowanym i ich potomkom, a jednocześnie przestroga, o czym autor informuje w dedykacji poprzedzającej wołyńską opowieść: „Pamięci Polaków i Ukraińców Zamordowanych przez UPA – ku przestrodze młodym pokoleniom…”.

Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40, Chełm) 8 listopada 2019 r. o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Krzysztof Kołtun jest poetą, mieszka, pracuje i tworzy w Chełmie. W dorobku literackim ma ponad dwadzieścia książek poetyckich. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Literackiej Nagrody A. Patkowskiego, Literackiej Nagrody „KAJ-a”, Nagrody im. Władysława Hasiora Stowarzyszenia „Ars Populi” oraz wielu konkursów poetyckich. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Krakowie, założycielem Grupy Poetyckiej „Krzemień”, Towarzystwa Rodzin Kresowych, a także Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury. Jest również inicjatorem i organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „U progu Kresów” – integrującego rozproszone po świecie środowisko kresowo-literackie.

Równolegle do twórczości poetyckiej Krzysztof Kołtun swoje zamiłowania i pasje realizuje jako etnograf, kresowy kolekcjoner, dziennikarz i działacz społeczny – organizator kresowych wygnańców.

Wystawa Chełmska nekropolia

Od 30 października do 30 listopada w galerii „Nova” Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40) można oglądać wystawę fotografii Wiesława Lisieckiego pt. „Chełmska nekropolia”. Składają się na nią zdjęcia ukazujące najstarszą chełmską nekropolię, cmentarz przy ulicy Lwowskiej i naznaczone upływem czasu rzeźby, nagrobki, epitafia, kapliczki.

Koncert The Dumplings

24 listopada o godz. 20.00 w Chełmskim Domu Kultury odbędzie się koncert zespołu „The Dumplings”. Będzie to występ w ramach trasy „Przykro mi”, ostatniej przed zapowiadaną przez artystów przerwą. Bilety w cenie 50 zł.

Spektakl „Koziołek Matołek i jego przygody”

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza w sobotę, 16 listopada, o godz. 16.00 na spektakl muzyczny pt. „Koziołek Matołek i jego przygody”. Widowisko przygotowane zostało w klimacie muzycznej bajki, pełnej ciekawych przygód tytułowego bohatera i niezapomnianych wrażeń dla widzów. Przedstawienie oparte jest na motywach książki Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentowicza, opowiadającej o przygodach rogatego zwierzaka, który „błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa”.

Zabawne perypetie koziołka, nietuzinkowe dialogi bohaterów oraz wartko tocząca się akcja – we wspaniałej autorskiej, muzycznej i scenograficznej oprawie – czynią spektakl niezwykle ciekawym, zarówno dla najmłodszych widzów, jak i ich rodziców. Wraz z Matołkiem dzieci zwiedzą różne zakamarki świata, zobaczą samurajski miecz, odkryją słowne łamigłówki i poznają afrykańskie piosenki. W spektaklu, w reżyserii Tomasza Banasika, wystąpią artyści scen śląskich: Justyna Dubiel, Agnieszka Szumańska i Karol Potyka.

Zapowiada się niepowtarzalne i emocjonujące wydarzenie, które dostarczy młodym i starszym widzom bajkowych przeżyć oraz muzycznych doznań. Przedstawienie odbędzie w ramach projektu „Literacki Chełm: cykl wydarzeń kulturalnych”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp wolny.

ChDK zaprasza na spektakl

„Serca na odwyku” to tytuł spektaklu zaplanowanego 15 listopada br. w Chełmskim Domu Kultury. Jest to komedia w reżyserii Cezarego Żaka, w której bohaterowie w zabawny sposób udowadniają, że na miłość nigdy nie jest za późno i zawsze warto dać życiu szansę na szczęście! Spektakl poruszając powikłane relacje damsko-męskie, obfituje w niebywale śmieszne sytuacje i dialogi. Aktorzy grający w przedstawieniu to znani artyści komediowi, występujący w wielu hitach teatralnych i filmowych. Występują m.in. Cezary Żak, Katarzyna Żak, Hanna Śleszyńska, Michał Piela. Bilety w cenie 85-95 zł.

Kabaret Jurki

16 listopada o godz. 20.00 w Chełmskim Domu Kultury wystąpi Kabaret „Jurki”. Występ „Last minute” zapowiada się przednio: „…Żyjemy w biegu, na huśtawce, na krawędzi, na kredyt, wszystko odkładamy na ostatnią chwilę, albo kręcimy się w kółko jak bąki na pleckach i nie możemy ruszyć z miejsca. A życie nie będzie na nas czekać, a marzenia same się nie spełnią. Nie czekajmy do ostatniej chwili, metronom nie śpi… tik tak tik tak tik tak…”. Bilety w cenie 55 zł.

Wystawy w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę „Od baroku do współczesności”. Ekspozycję tworzą zbiory z Muzeum Narodowego w Kielcach oraz chełmskiego muzeum. Są to portrety, krajobrazy, martwa natura, dawne meble od XVIII do XX wieku. Wystawę można oglądać w muzeum przy ul. Lubelska 55 do 30 listopada br. Otwarta jest także ekspozycja „Kazimierz Szwainowski. Grafika”. Prezentowane są na niej grafiki K. Szawainowskiego (1917-2002), które zostały przekazane w darze do kolekcji Muzeum w Chełmie przez pastora Franka Klimmecka z Niemiec. Wystawa czynna do 24 listopada 2019 r.

Koncerty Kuby Badacha

Chełmski Dom Kultury zaprasza 8 listopada o godz. 19.00 na niepowtarzalny koncert Kuby Badacha. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać urzekających interpretacji utworów Andrzeja Zauchy w wykonaniu K. Badacha. Jego płyta pt. „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny” została wydana 10 lat temu, a wciąż zyskuje nowych odbiorców, a starych przysparza o dreszcze. Występ w Chełmie będzie uczczeniem tego wyjątkowego jubileuszu. Bilety w cenach: 69 zł (strefa C), 99 zł (strefa B), 129 zł (strefa A).

Koncert Niepodległa

Chełmski Dom Kultury zaprasza 11 listopada br. o godz. 18.00 na koncert „Niepodległa”. W programie zarówno tradycyjne pieśni i piosenki patriotyczne, jak i utwory współczesne. W koncercie udział wezmą zespoły artystyczne ChDK oraz zaproszeni goście. Dochód z koncertu zostanie przekazany na cele charytatywne, na wsparcie dla weteranów. Bilety/cegiełki w cenie 20 zł do nabycia w ChDK i CKF Zorza.

Romeo i Julia

6 listopada o godz. 19.00 na scenie Chełmskiego Domu Kultury niezwykłe wydarzenie – spektakl „Romeo i Julia” w wykonaniu Teatru Tańca Caro Dance, wielokrotnych Mistrzów Polski, Europy i Świata. Dodatkowo w programie gościnny udział biorą tancerze z Korei Południowej. Będzie to współczesna odsłona ponadczasowej historii Wiliama Szekspira – przy muzyce Sergieja Prokofiewa, z międzynarodową obsadą. Starcie wielkiej, szalonej miłości z destrukcyjną nienawiścią zostało w spektaklu wzbogacone o wątek różnorodności rasowej. Narzędziem przekazu emocji staje się ciało tancerzy, które w połączeniu z pełną symbolizmu scenografią oddaje całą paletę uczuć szargających bohaterami. Spektakl zawiera wiele odniesień do współczesnych problemów młodego pokolenia. Wydarzenie zrealizowane z okazji obchodów 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polska – Korea Południowa. Bilety – 40 zł.

Koncert Bukartyk/Ajagore

Projekt Bukartyk/Ajagore to efekt spotkania wyjątkowych osobowości na polskiej scenie muzycznej: Piotra Bukartyka – znakomitego tekściarza, charakterystycznego wokalisty, radiowca, wnikliwego obserwatora rzeczywistości oraz muzyków grupy Ajagore – instrumentalistów, nie dających się zamknąć w żadne stylistyczne ramy (jazz, rhythm n blues, amerykański folk, country i polskie tradycje ludowe). Muzycy Ajagore towarzyszą na co dzień w muzycznej wędrówce Grażynie Łobaszewskiej czy Jorgosowi Skoliasowi. Ze współpracy Bukartyk/Ajagore powstało coś nietuzinkowego, niespotykanym na scenie. Koncert Bukartyk/Ajagore „Raport z przesłuchania” 23 listopada o godz. 19.00 w Chełmskim Domu Kultury. Bilety 50 zł.

Listopadowy KDF

Listopadowe seanse w Klubie Dobrego Filmu ChBP nierozerwalnie łączyć się będą z jesienią życia, w którą wkroczyli filmowi bohaterowie. Środowe projekcje rozpocznie opowieści o wieloletniej przyjaźni, która będzie wsparciem dla choroby i przemijania. Później zobaczymy szybką karierę emerytowanego ogrodnika w branży przemytniczej w najnowszym filmie Clinta Eastwooda, daleką od bajki rzeczywistość bajkowej Florydy i pewnego gentelmana, który z elegancją, wdziękiem i kulturą osobistą rabował banki.

Wszystkie seanse klubowe odbywać się będą w kolejne środy – 6, 13, 20, 27 listopada – w sali widowiskowej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.