Wernisaż kolaży

W piątek, 2 września o godz. 18.00 w galerii „Nova” w Chełmskiej Bibliotece Publicznej zaplanowano wernisaż kolaży Beaty Rottau-Pawełczyk. Autorka prac jest chełmianką, absolwentką I LO w Chełmie.

Obecnie mieszka na Śląsku, gdzie prowadzi agencję reklamową. Mówi, że od zawsze była w niej ogromna potrzeba tworzenia. Artystyczną pasję realizuje w formie kolaży. Obrazy powstają spontanicznie – emanuje z nich wrażliwość i siła kobiecości. Artystka łączy ze sobą fragmenty, czasem pozornie zupełnie do siebie niepasujące, otwierające drogę nowej treści, której znaczenie każdy może odbierać subiektywnie.

Twórczyni otwiera przed widzem cząstkę swojego świata, pełnego ekspresji, wyobraźni oraz kolorów i zaprasza do jego zwiedzania. Wystawa potrwa do 30 września br. Na uczestników wernisażu czeka muzyczna niespodzianka – koncert znanych chełmskich muzyków, w tym Adama Białowiejskiego, Bogdana Depty, Krzysztofa „Żaby” Kostrubca i Mariusza Matery.

Repertuar CKF „ZORZA” w Chełmie

29 sierpnia, poniedziałek
11:00 KINO WAKACYJNE – Ainbo – strażniczka Amazoni, Zorza
13:00 Pies w rozmiarze XXL, Zorza
15:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
17:15 After 4. Bez siebie nie przetrwamy, Zorza
19:45 Wrobiony, Zorza
30 sierpnia, wtorek
11:00 KINO WAKACYJNE – Skarb Mikołajka, Zorza
13:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
15:00 Pies w rozmiarze XXL, Zorza
17:00 Wrobiony, Zorza
19:15 After 4. Bez siebie nie przetrwamy, Zorza
31 sierpnia, środa
11:00 KINO WAKACYJNE – Ron Usterka, Zorza
13:00 Pies w rozmiarze XXL, Zorza
15:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
17:15 After 4. Bez siebie nie przetrwamy, Zorza
19:45 Wrobiony, Zorza
1 września, czwartek
14:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
16:00 Pies w rozmiarze XXL, Zorza
18:00 Wrobiony, Zorza
20:15 After 4. Bez siebie nie przetrwamy, Zorza
2 września, piątek
14:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
16:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
18:00 Kryptonim Polska, Zorza
20:15 After 4. Bez siebie nie przetrwamy, Zorza
3 wrzesień, sobota
11:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
13:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
15:00 After 4. Bez siebie nie przetrwamy, Zorza
17:30 Stracone złudzenia, Zorza
20:30 Kryptonim Polska, Zorza
4 wrzesień, niedziela
11:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
13:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
15:00 Stracone złudzenia, Zorza
18:00 Kryptonim Polska, Zorza
20:15 After 4. Bez siebie nie przetrwamy, Zorza

Festiwal Tradycji Obronności Słowiańskiej i Biesiada Słowiańska

Wójt gminy Leśniowice oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach zapraszają 4 września o godz. 15 nad zalew „Maczuły” w Horodysku na Festiwal Tradycji Obronności Słowiańskiej połączony z Biesiadą Słowiańską. To kolejne wydarzenie w tym sezonie letnim w ramach akcji „Aktywne wakacje w gminie Leśniowice”. W programie mnóstwo atrakcji nawiązujących do kultury i tradycji Słowian. W ramach imprezy staną trzy namioty tematyczne, w których m.in. będzie można przebrać się za średniowiecznego wojownika i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Będzie też stanowisko do rzutu oszczepem i strzelania z łuku. W programie także m.in. pokazy strojów i uzbrojenia, szyków bitewnych piechoty średniowiecznej, walki bronią białą, pokaz i nauka strzelania z łuku, a także konkursy tematyczne z nagrodami. Publiczność będzie mogła spróbować swoich sił na warsztatach historycznych m.in. garncarskich, kulinarnych, białego śpiewu i rękodzieła. Wszystkie te atrakcje są możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”. Wojów i mieszkańców słowiańskiej osady będzie można oglądać i wspólnie z nimi bawić się przy chacie, którą wybudowali mieszkańcy gminy Leśniowice, uczestnicy projektu „Słowiańska wioska na Maczułach”, dofinansowanego z Fundacji Lotto. Zaangażowani w przedsięwzięcie od podstaw, własnymi siłami i zgodnie z techniką naszych przodków, postawili budowlę sprzed tysięcy lat, która przypomina o historii tego miejsca. Tego samego dnia o godz. 14.00, na „Maczułach” zaplanowano także „Piknik z produktem polskim”, podczas którego w kulinarnym boju zmierzą się koła gospodyń wiejskich z naszego regionu. Na zakończenie imprezy wystąpi Model MT wraz z Modelinką.

Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej

Wielowymiarowość wyobraźni, duszy, spojrzenia, odczuć, codzienności zaklęta w obrazach to temat przewodni wystawy autorstwa Urszuli Mazurek w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie. Prace tworzące ekspozycję pod nazwą „Czarne na białym” to subtelnie przemyślane linie wykonane niecodziennym narzędziem – skalpelem, który odkrywa drzemiące pokłady emocji, charyzmy, osobowości twórcy i odbiorcy. Technika pozwalająca wydobyć widocznym dla oka to, co intrygująco zwyczajne, ale niebanalnie najpiękniejsze w życiu. Wystawa czynna jest do 9 września w godzinach pracy biblioteki (ul. H. Wieniawskiego 15).

Stand-up w ChDK

Chełmski Dom Kultury zaprasza 9 września o godz. 19.00 na stand-up Magdy Kubickiej. Wystąpi ona z najnowszym programem „Patrz przez palce”. Wraz z nią na scenie pojawi się support. Występ tylko dla widzów pełnoletnich. Bilety 50 zł. (opr. mo)