Więcej policjantów, mniej przestępstw

Co roku Okuninka i Jezioro Białe przyciągają rzesze spragnionych słońca i wody turystów. Zadbanie o bezpieczeństwo wczasowiczów spoczywa na policji. Szczególną rolę odgrywają stermotorzyści, którzy czuwają nad osobami korzystającymi z kąpielisk i stanowią pierwszy i najważniejszy człon w walce o życie kąpiących się lub pływających letników.

– Od początku wakacji nad bezpieczeństwem osób wypoczywających w Okunince czuwa piętnastu dodatkowych policjantów z Oddziału Prewencji w Lublinie – mówi Elwira Tadyniewicz z KPP we Włodawie. – Oprócz tego służba funkcjonariuszy ruchu drogowego, dzielnicowego oraz policjantów wydziału kryminalnego jest w staranny sposób planowana, żeby zapewnić porządek w miejscowości wypoczynkowej. Szczególną rolę odgrywają włodawscy stermotorzyści, którzy czuwają nad osobami korzystającymi z kąpielisk.

Dodatkowi funkcjonariusze to przede wszystkim zasługa wsparcia finansowego Starostwa Powiatowego we Włodawie i Urzędu Gminy Włodawa, które to instytucje włączają się w zabezpieczanie sezonu. Co roku nad Jeziorem Białym odpoczywa bardzo dużo turystów, co przekłada się na podejmowane przez nas interwencje. W ubiegłym roku policjanci interweniowali ok. 200 razy. Najczęściej byliśmy wzywani do takich zdarzeń jak: zakłócanie porządku publicznego czy spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym. W efekcie policjanci ujawnili 460 wykroczeń. Odnotowaliśmy także spadek przestępczości. Do najczęstszych przejawów łamania prawa należały kradzieże. Najczęściej łupem złodziei padały telefony komórkowe, aparaty, rowery.

W ubiegłym roku odnotowaliśmy 2 pobicia – najczęściej były to efekty wspólnej zabawy – wylicza Tadyniewicz. – Nasi stermotorzyści, którzy pełnią szczególną rolę podczas zabezpieczania wypoczynku letniego także podejmowali szereg interwencji wobec osób kąpiących się i pływających na różnym sprzęcie wodnym. Policjanci najczęściej ujawniali takie wykroczenia jak: korzystanie ze sprzętu wodnego pod działaniem alkoholu, czy pływanie motorówką pomimo obowiązującego zakazu. Mundurowi wiele razy interweniowali, gdy zagrożone było ludzkie życie. Przykładem tego była błyskawiczna pomoc osobom, które kąpiąc się pozostały w wodzie podczas burzy. W ubiegłym roku odnotowaliśmy jedno utonięcie – w tym sezonie do tej pory na szczęście obyło się bez tragedii – mówi pani rzecznik.

Oprócz tego policjanci nadzorują ośrodki wypoczynkowe, plaże, kąpieliska, pola namiotowe i campingowe, placówki handlowe i gastronomiczne. Z właścicielami, kierownikami i osobami odpowiedzialnymi za te obiekty, stróże prawa przeprowadzają rozmowy z ukierunkowaniem na zapobieganie działaniom niezgodnym z przepisami prawa. W trakcie weekendów stróże prawa prowadzą akcję „Trzeźwość”. – Przypominamy też o zakazie pływania po jeziorze łodziami napędzanymi wszelkiego rodzaju silnikami mechanicznymi oraz o stosowaniu się kierowców do nowej organizacji ruchu na uliczkach wokół jeziora. Chodzi głównie o zakaz zatrzymywania się i postoju, co grozi odholowaniem takiego pojazdu na koszt kierowcy. Pamiętajmy też, że obowiązuje zakaz poruszania się rowerami po plaży. Wszelkie zgłoszenia prosimy kierować na numer dyżurny 82 572 72 09 lub używając numeru alarmowego 112 – apeluje pani rzecznik. (b)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here