Wieczór francuskiej poezji miłosnej w ChBP

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na „Wieczór francuskiej poezji miłosnej”, który odbędzie się 2 października o godz. 18 w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40). Wydarzenie będzie prezentacją francuskiej liryki w formie piosenki poetyckiej i recytacji.

Wiersze, interpretowane podczas wieczoru, są nowymi przekładami Jerzego Borkowskiego, pochodzącymi z tomiku „Była już bardzo rozebrana…”. Przedsięwzięcie zostało przygotowane we współpracy z Anną Moryl, emerytowaną polonistką. Organizację wsparli finansowo: Piekarnia Witold Grela, Przychodnia Opieki Stomatologicznej „EKO-MED”, Sungboo Sp. z o.o. Spotkanie poprowadzi Jerzy Borkowski, absolwent I LO w Chełmie, UMCS i Sorbony. W koncercie wystąpią także Joanna Jagiełło (śpiew, recytacja, gitara), Bożena Sitek (recytacja, fortepian), Adam Tkaczyk (recytacja). Wstęp wolny.

Cudze chwalicie…

– Październikowy Klub Dobrego Filmu ChBP „zagramy” po polsku, starając się poszukać różnorodności w tematach, gatunkach i opowiadanych historiach – zapowiadają organizatorzy. – Będzie więc głośny obraz Jana P. Matuszyńskiego o złożonych i burzliwych relacjach rodziny Beksińskich, historia swingujących mieszkańców małego miasteczka czasów największej „komuny”, prawdziwa opowieść o determinacji i poświęceniu Jerzego Górskiego w najnowszym filmie reżysera „Bogów” Łukasza Palkowskiego, debiut Pawła Domalewskiego oraz trzymający w napięciu thriller o śląskim wampirze. Na seanse zapraszamy tradycyjnie w każdą środę października o godzinie 18 do sali widowiskowej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40. Wstęp wolny.

Comix session

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Piotra Tymochowicza. Obrazy z cyklu „comix session” można obejrzeć do 31 października w siedzibie biblioteki (ul. Pocztowa 54), w godzinach jej otwarcia. Piotr Tymochowicz ur. w 1968 roku w Chełmie. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego (obecnie Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie). Uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Adama Styki w 1996 roku. Współtwórca grupy artystycznej Avruc eht. oraz założyciel Stowarzyszenia Twórczego Prowincja, gdzie pełni funkcję vice prezesa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku oraz grafiki cyfrowej. W dorobku ponad 100 wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Kwiaty przydrożne

Galeria „Pasja” Chełm (al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 19) zaprasza na wystawę malarstwa „Kwiaty Przydrożne” autorstwa Alicji Brzozowskiej-Szuszlak. Można ją oglądać we wtorki w godz. 16-18 i piątki w godz. 10-12 do 15 października br.

Don Vasyl i gwiazdy

W sobotę 6 października na scenie ChDK pojawi się największa w Polsce gwiazda muzyki cygańskiej – Don Vasyl. To artysta, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Król muzyki cygańskiej pochodzi z królewskiej rodziny Cyganów wielkomiejskich z dynastii Baro Szero. Na scenie występuje od dwynastego roku życia. Od 1984 śpiewa z własnymi zespołami. W 1987 założył zespół artystyczny Don Wasyl i Roma, który zmienił później nazwę na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy.

Bilety na jego koncert w Chełmie w cenie 75 zł do nabycia w ChDK oraz na www.chdk.chelm.pl.

UWAGA! Dla naszych Czytelników, mamy jeden podwójny bilet na to niesamowite, pełne barw i ekspresyjnej muzyki wydarzenie. Co trzeba zrobić, by zdobyć tę wejściówkę? To bardzo proste. 1 października punktualnie o godzinie 12 trzeba zadzwonić do naszej redakcji – nr tel. 82 565 44 44. Bilety otrzyma osoba, która dodzwoni się jako pierwsza. Powodzenia!

Żegluj na Festiwal!

ChDK wspólnie z Klubem Żeglarskim Chełm zapraszają 13 października o godz. 17 na Chełmski Festiwal Szantowy. Gwiazdami tegorocznej, ósmej edycji będą zespoły Ryczące Dwudziestki i The Nierobbers.

Ryczące Dwudziestki to zespół, który powstał w latach 80-tych, spontanicznie – z potrzeby serc, ku radości własnej i innych. Jego członkowie połączeni marzeniami, od lat młodzieńczego trądziku, poprzez pierwsze siwe włosy na skroniach, kroczą artystyczną ścieżką do dziś. W Chełmie zagrają w składzie: Andrzej Grzela, Wojciech Dudziński, Andrzej Marciniec, Bogdan Kuśka i Łukasz Drzewiecki. Natomiast Nierobbers laureaci wszystkich najważniejszych festiwali piosenki żeglarskiej i turystycznej w kraju. W 2017 roku ukazała się płyta zawierająca ich autorskie piosenki.

Informacja o biletach, w tym także tych promocyjnych dostępnych w przedsprzedaży dostępna w kasach ChDK i Zorzy oraz na www.chdk.chelm.pl.

Ostatnie takie trio

„Ostatnie takie trio” to program kabaretowy, w którym kabaret Ani Mru-Mru mierzy się z pytaniami – Jak to powiedzieć? Jak to działa? Jak to możliwe? Jak to było? Przez ponad 100 minut (o ile publiczność czegoś nie doliczy), artyści w sobie tylko znany sposób unikają odpowiedzi na wszystkie z tych pytań, jednocześnie bawiąc do łez widzów w każdym wieku.
ChDK zaprasza na ich występ 18 października o godz. 18 i 20.30. Bilety – 60 zł.

Możer Danielsson Fresco – Trio

– Znakomity pianista Leszek Możdżer nie ustaje w realizowaniu nowych pomysłów. Wespół ze szwedzkim basistą i wiolonczelistą Larsem Danielssonem i perkusistą z Izraela Zoharem Fresco stworzył trio Dream Team. Skład Możdżera brzmi rzeczywiście jak marzenie – lekko, dynamicznie, czasem refleksyjnie. I jak w dobrej poezji – wyobraźnia nie kłóci się tu z dyscypliną, a wizyjność podaje rękę intelektualizmowi – pisze Mirosław Pęczak w „Polityce”.

Na koncert właśnie tego tria z wyjątkową przyjemnością zaprasza Chełmski Dom Kultury – 16 października o godz. 19. Bilety – 150 zł. (mg)

Repertuar Centrum Kultury Filmowej w Chełmie

Mała Stopa: 1.X godz. 14 (3D) i godz 16 (2D), 2.X godz. 14 (2D) i godz 16 (3D), 3.X godz. 14 (3D) i godz. 16 (2D), 4.X godz. 14 (2D) i godz. 16 (3D), 5.X godz. 14 (3D) i godz. 16 (2D), 6.X godz. 12 (2D) i godz. 14 (3D), 7.X godz. 12 (3D) i godz. 12 (2D) ZORZA

Kler: seanse w Zorzy – 1.X godz. 18 i 21, 2.X godz. 18 i 21, 3.X godz. 18 i 21, 4.X godz. 18 i 21, 5.X godz. 18 i 21, 6.X godz. 16 i 21, 7.X godz. 18.15 i 21; seanse w ChDK – 2.X godz. 15, 17.30 i 20, 3.X godz. 15, 17.30 i 20 ZORZA i CHDK

Pod ciemnymi gwiazdami: 6.X godz. 18.45, 7.X godz. 16 ZORZA

Patryk: 7.X godz. 16 CHDK

Żona: 7.X godz. 18 CHDK

Bez litości 2: 7.X godz. 20 CHDK